Parafia Najświętszego Serca Jezusowego i św. Marii Małgorzaty Alacoque w Łodzi

Komunikaty Kurii – 2018

Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych

na sierpień – miesiąc abstynencji 2018

W naszym codziennym życiu, ale także w  ojczystej tradycji i kulturze, chleb zajmuje szczególne miejsce. Każdego dnia prosimy Boga Ojca: „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Wyznajemy słowami ludowej mądrości, że „chleb to w domu włodarz, w pracy przyjaciel, w drodze towarzysz”. Taki jest nasz codzienny, ziemski chleb. W taki sposób go postrzegamy, szanujemy i kochamy.

Dzisiejsza Ewangelia opisuje cudowne rozmnożenie chleba. Nawiązując do tego wydarzenia, Katechizm Kościoła Katolickiego poucza nas, że „cudowne rozmnożenie chleba, w czasie którego Pan odmawia błogosławieństwo, łamie i podaje uczniom, aby nakarmić nim tłumy, jest zapowiedzią obfitości jedynego Chleba – eucharystycznego”.

Zarówno chleb nasz codzienny, dzięki któremu karmimy nasze ciała, nabieramy sił fizy-cznych, jak i Eucharystia, która jest pokarmem na życie wieczne, dzięki której wzrastamy duchowo, to wspaniałe dary dane przez Boga na czas naszej ziemskiej pielgrzymki. Wielu z nas potrafi docenić je i owocnie z nich korzystać. Wielu jednak marnuje je w różny sposób i rezygnuje z nich.  Zdarza się, że we właściwym wykorzystaniu chleba codziennego i Eucharystii przeszkadza pijaństwo, uzależnienie od alkoholu, czy też inne zniewolenia. W domach, w których rodzice piją nadmiernie alkohol, często nie wystarcza pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb, w tym na zakup chleba. Grzeszne nałogi oddalają ludzi także od źródła życia – od zjednoczenia z Jezusem w Eucharystii. Trzeba podkreślić z mocą, że pijaństwo i uzależnienia są przyczyną dotkliwego, niszczącego głodu fizycznego i duchowego.

Troska o trzeźwość Polaków fundamentem walki o niepodległość

            Przeżywamy rok jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości. Nasi przodkowie mieli aspiracje, aby wydźwignąć Polskę z niewoli ku niepodległości. Odrodzenie niepodległej Polski wymagało ofiarnej walki i wytrwałej pracy na różnych polach. Wielu bohaterów tamtych czasów zdawało sobie sprawę, że troska o trzeźwość Polaków jest fundamentem walki o niepodległość. Stanowi także podstawę jej utrzymania. I chociaż sto lat temu spożywaliśmy zaledwie 1 litr czystego alkoholu rocznie na osobę, to troska o trzeźwość Narodu była priorytetem w działaniach wielu polskich patriotów, chociażby generała Józefa Hallera, abstynenta, aktywnego działacza na rzecz trzeźwości.

A jak jest dziś, po stu latach? Dzisiaj ze smutkiem, ale i z przerażeniem trzeba powiedzieć, że spożywamy 10 razy więcej alkoholu, niż wtedy. Przypomnijmy, że alkohol nie jest substancją konieczną do życia, która ma być dostępna zawsze i wszędzie. Jest substancją psychoaktywną, narkotykiem, który jest tak groźny, bo sprzedawany legalnie i prawie wszędzie.

Ojciec prof. Jacek Salij podkreślił, że „można zatem się zastanawiać, czy my na serio wierzymy w życie wieczne, jeśli tak niewiele czynimy dla stworzenia atmosfery społecznej, która skutecznie blokowałaby rozwój alkoholizmu. Przecież tu chodzi już nie tylko o to, że alkoholizm wprowadza wielki chaos w życie społeczne i jest źródłem nieszczęścia wielu rodzin; tutaj już chodzi wręcz o życie wieczne wielu spośród nas!”.

Pijaństwo zagraża także osiągnięciu wielu ambitnych celów narodowych. Chcemy, by rodziło się jak najwięcej dzieci w silnych i stabilnych rodzinach. Tymczasem alkohol to jedno z największych zagrożeń dla rodziny, to źródło rozwodów, przemocy i dramatów. Chcemy rozwijać się gospodarczo, a jednocześnie co roku marnotrawimy miliardy złotych na pokrycie kosztów nadmiernego spożycia alkoholu. Mamy ambicję być społeczeństwem zdrowym, a alkohol powoduje liczne choroby, w tym nowotwory. Alkohol odbiera rocznie życie tysiącom Polaków. Chcemy być społeczeństwem praworządnym, a tymczasem nadużywanie alkoholu jest jednym z głównych czynników popełniania przestępstw, zwłaszcza tych najcięższych.

Ta diagnoza musi nas skłonić do refleksji i odważnego działania. Abstynencja to pójście drogą proroków dobra. To wielkie błogosławieństwo dla każdego z nas, dla naszych bliskich, a także dla naszej ojczyzny. To podstawa szczęścia w małżeństwie i rodzinie. To warunek panowania nad sobą. Człowiek nietrzeźwy schodzi z drogi błogosławieństwa i życia. Zaczyna dręczyć samego siebie i swoich bliskich. Zwykle wikła się też w coraz większe zło moralne. Bez trzeźwości nie potrafimy naśladować Jezusa i iść drogą świętości. Jeżeli chcemy być dojrzałymi chrześcijanami, musimy zachować trzeźwość w myśleniu i postępowaniu.

            Narodowy Program Trzeźwości szansą dla naszej Ojczyzny

W jubileuszowym roku odzyskania niepodległości ogłosiliśmy Narodowy Program Trzeźwości, który jest owocem Narodowego Kongresu Trzeźwości, który odbył się w  2017 roku.

Narodowy Program Trzeźwości to zadanie rozpisane na całe pokolenie. To program, który ma promować abstynencję i umiar wśród Polaków i doprowadzić do zmniejszenia przynajmniej o połowę ilości spożywanego obecnie alkoholu. Chodzi  również o zmianę men-talności w tej dziedzinie. Narodowy Program Trzeźwości wskazuje na  zadania Kościoła, rodziny, państwa i samorządu w trosce o abstynencję wielu i o trzeźwość wszystkich. Narodowy Program Trzeźwości jest potrzebny, abyśmy dalej istnieli jako Naród. Program ten nie jest jednak lekiem, ale receptą. Sam program nie wystarczy. Trzeba go brać w dłonie, trzeba go czytać i konsekwentnie realizować. Dopiero wówczas przyniesie oczekiwane rezultaty.

Musimy pamiętać, że nawet najlepsze prawo czy najbardziej profesjonalne programy profilaktyczne i terapeutyczne nie zadziałają „własną mocą”, czyli w sposób automatyczny. Potrzebni są ludzie, którzy – ofiarnie, mądrze i wytrwale kochając – podejmą służbę w tym zakresie. W Kościele, w rodzinach, we władzach państwowych i samorządowych mamy wiele osób kompetentnych, zatroskanych o trzeźwość Narodu. Współpraca i integracja ich wysiłków ma szansę przyczynić się do powstania ruchu społecznego „Ku trzeźwości Narodu”, powstania wielkiej narodowej koalicji ludzi dobrej woli – małżonków i rodziców, księży, psychologów i pedagogów, polityków i samorządowców, ludzi kultury i mediów, kościołów i związków wyznaniowych – na rzecz troski o trzeźwość naszego społeczeństwa.

Każdy z nas musi się przekonać, że wobec nadużywania alkoholu nie jesteśmy bezradni i że w normalnym społeczeństwie nie może być przymusu picia alkoholu i pie-lęgnowania zwyczajów pijackich. Troska o pomyślność naszej Ojczyzny wymaga od nas wszystkich zaangażowania w naprawę dramatycznej sytuacji spowodowanej pijaństwem i al-koholizmem. Około milion osób jest uzależnionych, a 3 miliony pije ryzykownie i szkodliwie. Statystyki wskazują, że 18 procent Polaków, których można nazwać głównymi „dostawcami problemów”, wypija aż 70 procent spożywanego w kraju alkoholu, czyli ponad 33 l. czystego alkoholu  w ciągu roku.  Niestety, narzucają oni pozostałym swój niszczący styl życia. Z tym musimy skończyć. Chcemy jednak podkreślić, że  nie proponujemy prohibicji, lecz radosne życie w prawdziwej wolności, której nie ma bez trzeźwości.

Musimy bezwzględnie przestrzegać wymogu pełnej abstynencji od alkoholu wśród dzieci i młodzieży do pełnoletności oraz formować takich ludzi dorosłych, którzy żyją w trzeźwości, czyli są bądź abstynentami, bądź sięgają po alkohol bardzo rzadko, jedynie w symbolicznych ilościach i wyłącznie wtedy, gdy z jakichś względów nie są zobowiązani do abstynencji.

Troska o trzeźwość to jeden z filarów duszpasterstwa w Polsce. Miłość Chrystusa przynagla zwłaszcza kapłanów, do ratowania naszego Narodu przed plagą nietrzeźwości. Kościół zawsze będzie się troszczył o trzeźwość Narodu, gdyż jest ona warunkiem trwania w przyjaźni z Bogiem, a także warunkiem respektowania Dekalogu i uczciwego wypełniania podjętych zobowiązań w małżeństwie i rodzinie, w pracy zawodowej, parafii, środowisku i państwie. Ważne jest tworzenie i wspieranie grup modlitewnych w intencji trzeźwości, a także tworzenie nowych i aktywizacja już istniejących bractw i stowarzyszeń abstynenckich. Cenną rzeczą jest wspieranie grup Anonimowych Alkoholików oraz grup Al-Anon, a także promowanie na wskroś przecież chrześcijańskiego Programu Dwunastu Kroków, który ludzi uzależnionych czy współuzależnionych prowadzi od kryzysu do świętości. Cenne jest włączanie coraz większej liczby dzieci i młodzieży w Dziecięcą Krucjatę Niepokalanej, ruch Światło-Życie, czy inne ruchy istniejące w Kościele, a coraz więcej dorosłych w Krucjatę Wyzwolenia Człowieka. Ważne jest organizowanie spotkań modlitewnych, pielgrzymek, a także rekolekcji trzeźwościowych.

Ogromna odpowiedzialność stoi także przed władzami państwowymi i samorządo-wymi. Z nadzieją przyjmujemy ostatnie zmiany regulacji prawnych, które są początkiem do odważniejszej ochrony trzeźwości. To jednak wciąż zbyt mało. Regulacje prawne w różnych krajach całego świata mówią nam wprost: nadużywanie alkoholu można ograniczyć poprzez: całkowity zakaz reklamy i innych form promocji alkoholu, ograniczenie punktów i czasu jego sprzedaży, a także ograniczenie ekonomicznej dostępności alkoholu. Pozytywnym dla nas przykładem może być Litwa, gdzie z sukcesem podjęto odważne działania, między innymi likwidując alkohol ze stacji paliw i podnosząc wiek do 20 lat, w którym można kupić alkohol. Konieczna jest w Polsce także konkretna, profesjonalna pomoc dla miliona dzieci żyjących w rodzinach z problemem alkoholowym. Z przerażeniem patrzymy na dane z badań mówiące o tym, że po alkohol sięgają coraz młodsze dzieci. Trzeba ten trend zatrzymać. Nie wolno też tolerować łamania zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim. Bł. ks. Bronisław Markiewicz ostrzegał dramatycznie: „Zdrajcą narodu i wiary jest ten, kto dzieci i młodzież chciałby wychować ze szklanką piwa lub kieliszkiem wina w ręku.”

Jako obywatele musimy odważnie mobilizować kandydatów w wyborach parlamen-tarnych i samorządowych, aby w swoich programach i deklaracjach wpisywali ochronę trzeźwości. Nie akceptujmy liderów społecznych, którzy nadużywają alkoholu. To jeden z warunków budowania spokojnych, bezpiecznych i rozwijających się lokalnych wspólnot, a także dostatniej Ojczyzny.

Sto dni abstynencji na stulecie odzyskania niepodległości

Co roku prosimy o przeżycie sierpnia bez alkoholu. Jednak w tym jubileuszowym roku chcemy zaprosić Polaków do ambitniejszego działania, do ambitniejszej drogi. Czas od soboty 4 sierpnia do niedzieli 11 listopada 2018 roku to 100 dni. W tym roku odważnie prosimy: niech będzie to 100 dni abstynencji. Sto dni abstynencji na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.  Wolność kosztowała życie tak wielu Polaków. My dzisiaj nie musimy za Polskę umierać. Ale by chronić wolność i wspierać rozwój Polski i Polaków, musimy sobie wyznaczać ambitne cele. Jednym z nich jest właśnie ochrona trzeźwości. Św. Jan Paweł II mówił nam, że „prawdziwy egzamin z wolności jest dopiero przed nami”. To prawda. Nie możemy zawieść w tej tak ważnej sprawie. Dlatego podejmijmy to wezwanie: 100 dni abstynencji na stulecie niepodległości. To jest naprawdę egzamin z wolności i miłości do Ojczyzny!

Musimy zrozumieć, że dla nas wybiła godzina zmagań o wolność. Że znajdujemy się w szczególnym czasie, że od krzewienia trzeźwości zależeć będzie przyszłość Kościoła i naszej Ojczyzny. Przez bezinteresowny dar abstynencji wielu do trzeźwości wszystkich!

Prośmy Maryję, Królową Polski, aby wspierała nas w naszych szlachetnych postanowieniach dobrowolnej abstynencji, podejmowanej z miłości do bliźnich i do naszej Ojczyzny. Niech Polska będzie narodem ludzi trzeźwych, prawdziwie wolnych, dla których hasło: „Bóg. Honor. Ojczyzna” będzie wielkim wyzwaniem w codziennej pracy dla dobra polskich rodzin, Kościoła i całej umiłowanej Ojczyzny. 

Łomża, dnia 24 maja 2018 r.

+ Tadeusz Bronakowski

Przewodniczący Zespołu KEP Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 29 lipca 2018 r. 

  1. 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest sposobnością do oddania czci bohaterskiej ludności Warszawy i uczczenia tych, którzy oddali życie za wolną Polskę. Serdecznie zapraszamy do udziału we Mszy św., sprawowanej pod przewodnictwem Ks. Bp. Adama Lepy, w środę 1 sierpnia o godz. 12.00 w Bazylice Archikatedralnej Łódzkiej, gdzie spoczywają doczesne szczątki Sługi Bożego ks. Tadeusza Burzyńskiego, kapłana Diecezji Łódzkiej, kapelana i męczennika Powstania Warszawskiego, żołnierza AK, który zginął 1 sierpnia 1944 roku w pierwszej godzinie toczących się walk.
  2. Ksiądz Biskup Józef Rozwadowski, czwarty ordynariusz w historii Diecezji Łódzkiej, pełnił posługę pasterską w latach 1968-1986. Zapraszamy w piątek 3 sierpnia, w 22. rocznicę śmierci, o godz. 18.00 do Archikatedry Łódzkiej na Mszę św. w Jego intencji celebrowaną pod przewodnictwem Ks. Abp. Władysława Ziółka.

 

Zaproszenie Księdza Arcybiskupa Metropolity do uczestnictwa w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę

Kochani,

Zwracam się do Was z zaproszeniem. Lipiec i sierpień to w Polsce miesiące pielgrzymkowe. Także
i z naszej Archidiecezji wyruszają liczne pielgrzymki – w szczególności na Jasną Górę. Niektóre z nich, jak np. Piotrkowska już doszły do celu. Ciągle jednak jeszcze przed nami szansa, by wybrać się na pieszą pielgrzymkę z grupami wyruszającymi z: Łasku, Buczku, Szczercowa, Zgierza, Ozorkowa, Aleksandrowa, Kaszewic, Bełchatowa, Grocholic, Milejowa, Widawy, Sulejowa i Łodzi; z Pabianic (po raz 550!);
z Koluszek i Brzezin; a także wcześniej (na 14 i 15 sierpnia) z Tomaszowa.

Papież Franciszek napisał w otwierającej jego pontyfikat encyklice: „Wiara widzi w takiej mierze
w jakiej się porusza”. To jest słowo, któremu warto powiedzieć: „sprawdzam!” Warto jest przez kilka dni znaleźć się jak apostołowie z Jezusem W DRODZE – stać się grupą Jego uczniów w „szkole”, która się przemieszcza. I doświadczyć tego, o czym mówi Papież: jak zmienia się nasz „wzrok wiary” – jak dalece poszerza się mój horyzont widzenia świata; jak pogłębia się sposób widzenia swych bliźnich i samego siebie. Pielgrzymka to czas pięknych rekolekcji: zmierzenia się ze sobą w świetle codziennie słuchanego Słowa, codziennie przeżywanej Liturgii, i w codziennym doświadczeniu realnej wspólnoty Sióstr i Braci (czasami to wręcz odkrycie, że taka wspólnota w ogóle jest możliwa!).

Wiem, do czego Was zapraszam – sam dwadzieścia sześć razy pielgrzymowałem na Jasną Górę pieszo z Krakowa. Wybieram się również w tym roku – mam nadzieję powędrować z Wami i Wam posłużyć, idąc na początek z Ozorkowem, a potem z Łodzią i Pabianicami.

Zapraszam szczególnie ludzi młodych: Młodzi, chodźcie! Na pielgrzymce znajdziemy czas, byśmy mogli ze sobą pobyć i porozmawiać, wzajemnie pozadawać sobie ważne pytania, i z uwagą poszukać na nie odpowiedzi.

Jeszcze raz zapraszam: spotkajmy się w doświadczeniu wędrującego za Panem Kościoła!

Wszystkich zaś, którzy dla różnych powodów nie mogą się fizycznie wybrać w tę drogę, proszę, by duchowo towarzyszyli wszystkim pielgrzymom. Powierzcie im bez obaw Wasze intencje. Z takiej wspólnej intensywnej modlitwy urodzi się dla naszego Kościoła niejedno i niebagatelne DOBRO!

Abp Grzegorz Ryś

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

  1. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach 31. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Łodzi, których centralnym punktem będzie Archidiecezjalne Święto Eucharystii. W niedzielę 10 czerwca 2018 r. o godz. 10.00 zgromadzimy się pod kościołem Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi, aby wyruszyć w procesji eucharystycznej do Bazyliki Archikatedralnej Łódzkiej. Po zakończeniu procesji o godz. 11.30 rozpocznie się Msza św. koncelebrowana w Bazylice Archikatedralnej pod przewodnictwem i z homilią Ks. Bpa Andrzeja Dziuby Biskupa Łowickiego. Po zakończeniu Eucharystii zapraszamy na obiad na placu im. Jana Pawła II w Łodzi.
  2. Komenda Miejska Policji w Łodzi ostrzega przed złodziejami działającymi metodą na wnuczka. W ostatnim okresie oszuści poszerzyli swoje działanie i coraz częściej po telefonie od rzekomego wnuczka dzwonią do wybranej ofiary podszywając się pod policjanta, prokuratora lub sędziego i nakłaniają pokrzywdzonego do przekazania pieniędzy oszustowi obiecując zatrzymanie go oraz zwrot pieniędzy. Zdarzają się też przypadki wyłudzenia pieniędzy dostarczonych przez listonosza pod pretekstem poddania ich ekspertyzie jako fałszywych.
  3. Centrum Służby Rodzinie zaprasza do udziału w Boskich Randkach przeznaczonych dla katolickich singli. Kolejna tegoroczna edycja odbędzie się w niedzielę 24 czerwca 2018 r.
    i rozpocznie Mszą św. w intencji dobrego męża i dobrej żony o godz. 16.00. Do udziału w tej edycji zaproszone są osoby w wieku 35-45 lat. Koszt udziału w wydarzeniu wynosi 25 zł. Szczegółowe informacje na stronach Centrum Służby Rodzinie (www.csr.org.pl) lub na fanpa

 

KOMUNIKAT ARCYBISKUPA METROPOLITY ŁÓDZKIEGO

  1. Drodzy Bracia i Siostry,dzisiaj w południe Ojciec Święty Franciszek ogłosił nominację KsiędzaArcybiskupa Konrada Krajewskiego do Kolegium Kardynalskiego. Jakowierni Archidiecezji Łódzkiej wyrażamy wdzięczność Ojcu Świętemu za to,że tak wielką godnością obdarzył kapłana pochodzącego z naszego Kościoła.W niemal 100. letniej historii naszej diecezji jest to pierwszy łódzki kardynał.Warto przypomnieć, iż u początków Kościoła pierwszymi kardynałamibyli rzymscy diakoni – najbliżsi współpracownicy papieża odpowiadający zaposługę miłosierdzia w Wiecznym Mieście. Nominacja kardynalska KsiędzaArcybiskupa Konrada nawiązuje do tego właśnie nurtu Tradycji. Do gronakardynałów zostaję włączony człowiek, który z woli Ojca Świętegowykreował zupełnie nowy model posługi Papieskiego Jałmużnika. Z wielką„wyobraźnią miłosierdzia” rozpoznaje i zaradza potrzebom ludzi bezdomnychi chorych, bezrobotnych i wykluczonych, samotnych i grzesznych. Jegonominacja jest dla nas nie tylko tytułem do dumy, ale także wezwaniem dopodjęcia na nowo i pełnienia Ewangelii Miłosierdzia.Ogłaszając swoją decyzję Ojciec Święty poprosił nas także: „módlmysię za nowych Kardynałów, żeby Ci, umacniając swoje przylgnięcie doChrystusa, miłosiernego i wiernego Arcykapłana (por. Hbr 2,17) byli mipomocą w wypełnianiu posługi Biskupa Rzymu, dla dobra całego świętegoi wiernego Bogu ludu”. Ze swej strony, ja również proszę Was, Siostryi Bracia o hojną modlitwę w intencjach Księdza Kardynała Konrada i Jego nowejmisji w Kościele Powszechnym.Wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej serdecznie błogosławię

 Grzegorz Ryś
Arcybiskup Metropolita Łódzki
Łódź, dnia 20 maja 2018 roku
Niedziela Zesłania Ducha Świętego

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

  1. Klub Ojca, działający przy Szkole Salezjańskiej w Łodzi (ul. Wodnej 34), zaprasza w środę 30 maja 2018 r. o godz. 18.00 na otwarte szkolenie dla mężczyzn Mężczyzna, Mąż, Ojciec, które poprowadzi Jacek Pulikowski, popularny polski konferencjonista, doradca rodzinny.
  2. Duszpasterstwo Pracowników Nauki Archidiecezji Łódzkiej zaprasza na spotkanie pracowników wyższych uczelni. Będzie miało ono miejsce we wtorek 29 maja br. o godz. 19.00 w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego „Piątka” (Łódź, ul. ks. I. Skorupki 5). Program wtorkowego spotkania będzie następujący:

godz. 19.00 – Eucharystia.

godz. 19.45 – spotkanie z redaktorem Błażejem Torańskim, autorem książki Knebel. Cenzura w PRL-u. Autor wygłosi odczyt pt. Zakłamany świat cenzury na przykładzie PRL-u.

 

 

KOMUNIKAT BISKUPÓW POMOCNICZYCH
ARCHIDIECEZJI ŁÓDZKIEJ
o mszy św. dziękczynnej z racji 30. rocznicy święceń kapłańskich
Arcybiskupa Grzegorza Rysia, Metropolity Łódzkiego

         Dnia 22 maja 1988 roku Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś otrzymał w Katedrze Wawelskiej święcenia kapłańskie z rąk Kardynała Franciszka Macharskiego, ówczesnego metropolity krakowskiego. W roku bieżącym przypada zatem 30. rocznica tego wydarzenia. W związku z tym we wtorek 22 maja o godz. 1800 w Bazylice Archikatedralnej zostanie odprawiona pod przewodnictwem naszego Arcypasterza dziękczynna msza święta, na którą serdecznie zapraszamy kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich. Prosimy też wszystkich o modlitwę w tych intencjach, które nosi w swym sercu nasz Arcypasterz.

X Marek Marczak                                                   X Ireneusz Pękalski

Wikariusz Generalny                                           Wikariusz Generalny

 

KOMUNIKAT ARCYBISKUPA METROPOLITY ŁÓDZKIEGO

w sprawie XXIII Pielgrzymki Rodzin

do sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach

Archidiecezjalne Dni Rodziny, w naszej Diecezji zostały zapoczątkowane 23 lata temu.  

W tym roku pragniemy skierować naszą uwagę na różne działania mające wzmocnić relacje rodzinne, pomóc rodzicom w wychowaniu dzieci, a dzieciom    i młodzieży w przeżywaniu swojej godności i wzrastaniu ku dojrzałości. Bardzo proszę wszystkich o zapoznanie się z programem wydarzeń tych dni i w miarę możliwości o uczestniczenie w poszczególnych wydarzeniach. Wszystkie informacje znajdują się na plakatach w gablotach Waszych parafii i na stronach internetowych naszej Archidiecezji, a także Centrum Służby Rodzinie.

Drodzy Bracia i Siostry w sposób szczególny chcę Was zaprosić na XXIII Archidiecezjalną Pielgrzymkę Rodzin do Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach w dniu 27 maja 2018 roku. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: Rodzina siłą Niepodległej Ojczyzny. Centralnym punktem naszego pielgrzymkowego spotkania będzie Eucharystia o godz. 12.30 z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Po  mszy św. zapraszam  na wspólny posiłek i festyn rodzinny. Chciałbym aby z każdej parafii naszej Archidiecezji przybyły chociaż trzy rodziny, które w kolejną niedzielę podzielą się doświadczeniem naszej wspólnoty w rodzinnych parafiach. Księży Proboszczów proszę o pomoc w zorganizowaniu wyjazdu rodzinnych grup pielgrzymkowych do Pabianic. Głęboko wierzę, że wspólna modlitwa i zawierzenie naszych rodzin pomoże nam w budowaniu Rodziny Bogiem silnej i otwieraniu się jeszcze bardziej na łaskę płynącą z sakramentu małżeństwa i wspólnoty jaką nam dał Bóg do realizacji swojego powołania jako mężów, żon, rodziców, dzieci              i dziadków.

           X Grzegorz Ryś

  Arcybiskup Metropolita Łódzki

 

 

  1. Ekumeniczny Wieczór Światła z modlitwą o pokój odbędzie się w poniedziałek 21 maja 2018 r. o godz. 19.30 w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi.
  2. Wydział Duszpasterski Kurii Archidiecezji Łódzkiej zaprasza wszystkich zainteresowanych na pierwsze spotkanie z cyklu Odzyskana nadzieja – związki niesakramentalne w Kościele. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. w dolnym kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi 27 maja 2018 r. o godz. 18.00. Szczegóły znajdziemy na plakacie w gablocie parafialnej.