Parafia Najświętszego Serca Jezusowego i św. Marii Małgorzaty Alacoque w Łodzi

Niedziela Palmowa 05.04.2020

 

  1. W cieniu epidemii koronawirusa obchodzimy dziś Niedzielę Palmową, rozpoczynającą Wielki Tydzień. Kulminacyjne dni Wielkiego Tygodnia to Triduum Paschalne. Wielki Czwartek – pamiątka Ostatniej Wieczerzy, czyli ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Wielki Piątek – dzień męki i śmierci Chrystusa. Pamiętajmy, że obowiązuje post ścisły. Wielka Sobota – dzień milczenia i czuwania, które kończy Wigilia Paschalna, zaczynająca obchody Wielkanocy. Nabożeństwa w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek o godz. 1800. Obrzędy Wigilii Paschalnej o godz. 2000. Obecnie w zgromadzeniach religijnych nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, dlatego prosimy pozostać w domu.
  2. Zachęcamy do uczestnictwa w transmisjach prowadzonych przez mass-media. Liturgie pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego w archikatedrze łódzkiej transmitowane przez TVP3, Toya, radio i internet będą się odbywać w następujących godzinach:

– Msza święta Niedzieli Palmowej o godz. 900

– Msza świętą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek o godz. 1900

– Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 1930

– Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 2100.

  1. Kościół jest otwarty w ciągu dnia. Można wstąpić na modlitwę osobistą i adorację Najświętszego Sakramentu. Osoby, które są zdecydowane przyjść w tym czasie do kościoła na modlitwę i podjąć czuwanie zapraszamy do zakrystii, aby wpisać się w grafik. Jest także możliwość spowiedzi poza Mszą św. od poniedziałku do czwartku w godz. 1500-1800 w drugiej zakrystii po lewej stronie prezbiterium. W tym czasie o godz. 1500, 1600, 1700 i 1800 będzie udzielana dla chętnych Komunia święta. W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę spowiedź od godz. 900-1700.
  2. W tym roku rezygnujmy z obrzędu błogosławieństwa pokarmów wielkanocnych w formie publicznej. Łącząc się duchowo z naszym kościołem parafialnym w Wielką Sobotę o godz. 1200 postawmy święconkę na stole. W tym czasie zostanie odmówiona przez księdza Proboszcza modlitwa poświęcenia, która intencją obejmie całą parafię. Proszę tę informację przekazać sąsiadom. Można również dokonać błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst znajduje się na stronie internetowej naszej parafii i archidiecezji.
  3. Zachęcamy do codziennej modlitwy indywidualnej i w rodzinach. Każdego dnia o godz. 2030, w duchowej łączności z nami – Waszymi duszpasterzami – odmawiajmy różaniec, błagając Boga o oddalenie epidemii oraz w intencji osób chorych, służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia.
  4. W obecnej trudnej sytuacji, jesteśmy szczególnie wdzięczni za ofiary składane na utrzymanie naszej parafii indywidualne, na konto, na tacę i do skarbonek. Za wszystkie składamy serdeczne: Bóg zapłać!
  5. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, którą można nabyć w zakrystii.
  6. W ostatnim tygodniu urodził się martwy Gracjan Szymański. Módlmy się w intencji jego rodziców i starszej siostry.

Ojcze nasz…   

W obliczu epidemii módlmy się z ufnością o jej oddalenie. Prośmy także za wszystkich chorych oraz za służby medyczne i sanitarne śpiewając Suplikacje.

 

Obrzędy błogosławieństw pokarmów na stół wielkanocny

 

Przepełnieni wielkanocną radością, zasiądziemy do świątecznego stołu i podzielimy się wzajemną życzliwością przy składaniu sobie życzeń. Nowe życie Zmartwychwstałego Pana symbolizuje poświęcone jajko, którym także dzielimy się wzajemnie.
Prośmy Chrystusa Pana, zawsze obecnego wśród tych, którzy Go miłują, aby pobłogosławił te pokarmy na stół wielkanocny.

 

Wszyscy modlą się przez chwilę w ciszy

 

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy, mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.
Chlebie żywy który zstąpiłeś z nieba i w Komunii św. dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów.
Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia.
Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. W. Amen.

Nie poświęcamy pokarmów wodą święconą.