Parafia Najświętszego Serca Jezusowego i św. Marii Małgorzaty Alacoque w Łodzi

Komunikaty Kurii

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 14 lipca 2024 r.

 1. W liturgiczne wspomnienie św. Anny, babci Pana Jezusa, czyli 26 lipca, zapraszamy dziadków i osoby starsze na Mszę św. odpustową o godz. 18.00, która sprawowana będzie w kościele pw. św. Anny w Łodzi. W tym dniu będziemy obchodzić IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który został ustanowiony przez Papieża Franciszka.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 23 czerwca 2024 r.

 1. Duszpasterstwo Rodzin wraz Instytutem Teologicznym w Łodzi zapraszają osoby chcące pogłębić swoją wiedzę z zakresu nauki Kościoła o małżeństwie i rodzinie do uczestnictwa w rocznym Studium Życia Rodzinnego. Zajęcia odbywać się będą w co drugą sobotę od października do czerwca. Szczegóły i zapisy na stronie www.duszpasterstworodzinlodz.pl
 2. Duszpasterstwo Rodzin wraz ze Stowarzyszeniem Spotkania Małżeńskie zapraszają narzeczonych na wakacyjne nauki przedmałżeńskie w formie Wieczorów dla Zakochanych. Spotkania odbywać się będą online o godz. 18.30, we wtorki i czwartki od 16 lipca do 13 sierpnia. Szczegóły i zapisy: www.spotkaniamalzenskie-lodz.pl. Liczba miejsc ograniczona.
 3. Parafia Św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi zaprasza na Uroczystości Jubileuszowe 100-lecia powołania św. Faustyny patronki Łodzi, które odbędą się 29 czerwca br. Rozpoczęcie o godz. 10.00 w Parku Wenecja koncertem ze świadectwami, a następnie bieg lub przejście z relikwiami do katedry szlakiem św. Faustyny, gdzie o godz. 14.00 będzie celebrowana Msza św. dziękczynna. Szczegóły na plakacie.
 4. Duszpasterstwo Akademickie „Piątka” zaprasza wszystkich swoich absolwentów oraz obecnych studentów na przygotowania do Roku Jubileuszowego DA5. Organizowany jest Międzypokoleniowy Chór złożony z dawnych oraz obecnych „Piątkowiczów”. Chętnych do włączenia się w ten element oprawy muzycznej naszego wspólnego jubileuszu zachęcamy do udziału w najbliższej próbie, która odbędzie się 29 czerwca o godz. 12.00 w budynku Duszpasterstwa.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 16 czerwca 2024 r.

 1. W sobotę 22 czerwca o godz. 16.00 w Bazylice Św. Piotra w Watykanie przyjmie święcenia biskupie ks. prał. Krzysztof Nykiel Regens Penitencjarii Apostolskiej, pochodzący z Archidiecezji Łódzkiej. Pamiętajmy o Biskupie Nominacie w naszych modlitwach.
 2. Duszpasterstwo Rodzin wraz Instytutem Teologicznym w Łodzi zapraszają osoby chcące pogłębić swoją wiedzę z zakresu nauki Kościoła o małżeństwie i rodzinie do uczestnictwa w rocznym Studium Życia Rodzinnego. Zajęcia odbywać się będą w co drugą sobotę od października do czerwca. Szczegóły i zapisy na stronie www.duszpasterstworodzinlodz.pl
 3. Duszpasterstwo Rodzin wraz ze Stowarzyszeniem Spotkania Małżeńskie zapraszają narzeczonych na wakacyjne nauki przedmałżeńskie w formie Wieczorów dla Zakochanych. Spotkania odbywać się będą online o godz. 18.30, we wtorki i czwartki od 16 lipca do 13 sierpnia. Szczegóły i zapisy: www.spotkaniamalzenskie-lodz.pl. Liczba miejsc ograniczona.
 4. Salezjanie zapraszają chłopców i dziewczęta do nauki informatyki i mechatroniki w Technikum Salezjańskim, a także mechatroniki we współpracy z przedsiębiorstwami z branży kolejowej oraz energetyki odnawialnej w Salezjańskiej Szkole Branżowej I stopnia. Nauka w obu szkołach jest nieodpłatna. Szkoły znajdują się w Łodzi przy ul. Wodnej 34. Rekrutacja trwa do końca czerwca br. Dla uczniów spoza Łodzi możliwe jest zakwaterowanie w bursie salezjańskiej. Więcej informacji na stronie internetowej: www.szkolyrzemiosl.edu.pl oraz pod numerem telefonu 22 6718480.
 5. Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Łodzi oraz Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi zapraszają na bezpłatne warsztaty dotyczące praw i bezpieczeństwa konsumentów (w szczególności jak nie paść ofiarą oszustwa czy wyłudzenia), które odbędą się 19 czerwca w godz. 11.00-12.30 w siedzibie WIIH w Łodzi (ul. Gdańska 38).  
 6. Jerycho Rowerowe wyruszy ulicami Łodzi w sobotę 22 czerwca. Wydarzenie rozpocznie się Mszą św. o godz. 9.00 w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104). Zapisy i szczegółowe informacje na stronie internetowej: www.lodzkiejerycho.pl

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 9 czerwca 2024 r.

 1. Zbliża się Dzień Wspólnoty Archidiecezji Łódzkiej, który odbędzie się 15 czerwca 2024 r. Ksiądz Kardynał zaprasza wszystkich wiernych oraz wszystkie wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia i grupy parafialne z terenu archidiecezji. W programie:
 • 00 – Msza św. z uwielbieniem – archikatedra,
 • 30 – darmowy posiłek dla wszystkich, po nim w namiotach: prezentacja wspólnot oraz zabawy integracyjne (dmuchańce, bańki, eurobungee, itp.) – plac katedralny,
 • 00 – dialog z kard. Grzegorzem Rysiem „Marzenie o Kościele” – mała aula Wyższego Seminarium Duchownego,
 • 30 – koncert zespołu TGD – plac katedralny.

Od godz. 11.30 – możliwość zwiedzania z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi oraz Muzeum Archidiecezjalnego.

 1. Ojciec Stan Fortuna, charyzmatyczny franciszkanin z Bronxu, wystąpi z koncertem w kościele św. ap. Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104). Koncert odbędzie się w niedzielę 9 czerwca o godz. 15.30. O. Fortuna wydał ponad dwadzieścia płyt z muzyką w stylu hip-hop, folk, jazz, reggae i gospel. Muzyka jest jego metodą pracy z młodzieżą, a działa wśród najtrudniejszych środowisk – afroamerykańskich mieszkańców południowego Bronxu, dzielnicy Nowego Jorku. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.
 2. Wydział Duszpasterstwa Młodzieży zaprasza młodych ludzi z naszej archidiecezji na tygodniowy wyjazd do Taizé we Francji, który odbędzie się w dniach 10-19 sierpnia 2024 r. Będzie to okazja, aby spędzić czas w międzynarodowej, ekumenicznej wspólnocie chrześcijan, pogłębić swoją wiarę, spotkać młodych ludzi z różnych krajów oraz odpocząć.

Szczegóły i zapisy możliwe przez formularz, który można znaleźć na fanpejdżu Łódź Piotrowa – Młodzi Domu na Facebooku (http://facebook.com/mlodziwdomu) lub Taizé Łódź (https://www.facebook.com/taize.lodz/) oraz na plakacie.

 1. 4. Pomimo pojawienia się w ostatnich miesiącach „burzy” wokół nauczania religii w szkole, głosy niektórych przedstawicieli obecnego rządu RP wskazują, że religia, choć raczej w okrojonym wymiarze godzin, pozostanie w szkole. Wynika to m.in. z art. 53 ust. 4 Konstytucji RP i z zapisów zawartego Konkordatu w 1993 roku.

Instytut Teologiczny w Łodzi ogłasza kolejną rekrutację na studia niestacjonarne.

 • 6-letnie magisterskie z teologii o specjalności katechetycznej;
 • oraz studia podyplomowe dla nauczycieli, którzy pragną zdobyć przygotowania do nauczania religii w szkole (4 semestry).

Szczegółowe informacje o rekrutacji i studiach zamieszczone są na stronie internetowej Instytutu Teologicznego (www.archidiecezja.lodz.pl/akw-it).

 1. Rekrutacja do Studium Organistowskiego w roku akademicki 2024/25 odbędzie się 20 czerwca 2024 r. od godz. 17.00 w siedzibie Studium, ul. Zgierska 123. Celem Studium Organistowskiego jest przygotowanie do wykonywania funkcji organisty kościelnego. Zajęcia realizowane są w cyklu 5-letnim. W indywidualnych przypadkach kandydat może być przyjęty na rok wyższy. Dotyczy to także już zatrudnionych organistów, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje muzyczno-liturgiczne. Informacje u duszpasterzy, na stronie archidiecezji łódzkiej i Studium.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 02 czerwca 2024 r.

 1. Msza św. inaugurująca Święto Eucharystii (upamiętniające wizytę św. Jana Pawła II w Łodzi), podczas której parafie otrzymają różańce jako znak wspólnej modlitwy o powołania, będzie sprawowana 7 czerwca o godz. 19.00 w bazylice archikatedralnej. Na tę Mszę św. zaproszeni są delegaci ze wszystkich parafii archidiecezji łódzkiej.
 2. W sobotę 8 czerwca o godz. 9.30 w bazylice archikatedralnej kard. Grzegorz Ryś udzieli święceń prezbiteratu czterem diakonom. Przyjmujący święcenia, w poprzedzającym je tygodniu, odprawią rekolekcje. Prosimy o modlitwę w ich intencji, aby uprosić potrzebne łaski dla nich samych oraz dla tych, którzy w tym roku stają przed decyzją pójścia za głosem powołania, aby nie brakło im odwagi, a nam świętych kapłanów. Zapraszamy do licznego udziału w święceniach, a księży zachęcamy do włączenia się w koncelebrę.
 3. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na rekrutację na rok akademicki 2024/2025. Odbędzie się ona w tym roku tylko w jednym terminie: 13 września. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o odwiedzenie strony internetowej lub facebookowej Seminarium. Link do informacji rekrutacyjnych: https://wsd.lodz.pl/rekrutacja-na-rok-2023-2024/
 4. Pomimo pojawienia się w ostatnich miesiącach „burzy” wokół nauczania religii w szkole, głosy niektórych przedstawicieli obecnego rządu RP wskazują, że religia, choć raczej w okrojonym wymiarze godzin, pozostanie w szkole. Wynika to m.in. z art. 53 ust. 4 Konstytucji RP i z zapisów zawartego Konkordatu w 1993 roku.

Instytut Teologiczny w Łodzi ogłasza kolejną rekrutację na studia niestacjonarne.

 • 6-letnie magisterskie z teologii o specjalności katechetycznej;
 • oraz studia podyplomowe dla nauczycieli, którzy pragną zdobyć przygotowania do nauczania religii w szkole (4 semestry).

Szczegółowe informacje o rekrutacji i studiach zamieszczone są na stronie internetowej Instytutu Teologicznego (www.archidiecezja.lodz.pl/akw-it).

 1. Rekrutacja do Studium Organistowskiego w roku akademicki 2024/25 odbędzie się 20 czerwca 2024 r. od godz. 17.00 w siedzibie Studium, ul. Zgierska 123. Celem Studium Organistowskiego jest przygotowanie do wykonywania funkcji organisty kościelnego. Zajęcia realizowane są w cyklu 5-letnim. W indywidualnych przypadkach kandydat może być przyjęty na rok wyższy. Dotyczy to także już zatrudnionych organistów, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje muzyczno-liturgiczne. Informacje u duszpasterzy, na stronie archidiecezji łódzkiej i Studium.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 26 maja 2024 r.

 1. Duszpasterstwo Rodzin AŁ zaprasza na Marsz dla Życia i Rodziny w niedzielę 26 maja. Rozpoczęcie Mszą św. pod przewodnictwem bpa Marka Marczaka w kościele pw. Wniebowzięcia NMP na Placu Kościelnym w Łodzi o godz. 14.00. Około godz. 15.00 wyjście Marszu w kierunku Parku na Julianowie. Na miejscu piknik rodzinny, wspólna zabawa, dmuchańce i inne atrakcje. O godz. 16.15 koncert Małego Chóru Wielkich Serc.
 2. Pragniemy poinformować, że 2 czerwca 2024 roku bp Ireneusz Pękalski będzie obchodził złoty jubileusz święceń prezbiteratu. Z tej racji w sobotę 1 czerwca o godz. 12.00 w bazylice archikatedralnej celebrowana będzie Msza św. w intencji Jubilata. Do wspólnej modlitwy zapraszamy kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich.
 3. Msza św. inaugurująca Święto Eucharystii (upamiętniające wizytę św. Jana Pawła II w Łodzi), podczas której parafie otrzymają różańce jako znak wspólnej modlitwy o powołania, będzie sprawowana 7 czerwca o godz. 19.00 w bazylice archikatedralnej. Na tę Mszę św. zaproszeni są delegaci ze wszystkich parafii archidiecezji łódzkiej.
 4. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na rekrutację na rok akademicki 2024/2025. Odbędzie się ona w tym roku tylko w jednym terminie: 13 września 2024 r. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o odwiedzenie strony internetowej lub facebookowej Seminarium. Link do informacji rekrutacyjnych: https://wsd.lodz.pl/rekrutacja-na-rok-2023-2024/
 5.  Pomimo pojawienia się w ostatnich miesiącach „burzy” wokół nauczania religii w szkole, głosy niektórych przedstawicieli obecnego rządu RP wskazują, że religia, choć raczej w okrojonym wymiarze godzin, pozostanie w szkole. Wynika to m.in. z art. 53 ust. 4 Konstytucji RP i z zapisów zawartego Konkordatu w 1993 roku.

Instytut Teologiczny w Łodzi ogłasza kolejną rekrutację na studia niestacjonarne.

 • 6-letnie magisterskie z teologii o specjalności katechetycznej;
 • oraz studia podyplomowe dla nauczycieli, którzy pragną zdobyć przygotowania do nauczania religii w szkole (4 semestry).

Szczegółowe informacje o rekrutacji i studiach zamieszczone są na stronie internetowej Instytutu Teologicznego (www.archidiecezja.lodz.pl/akw-it).

 1. Rekrutacja do Studium Organistowskiego w roku akad. 2024/25 odbędzie się 20 czerwca 2024 r. od godz. 17.00 w siedzibie Studium, ul. Zgierska 123. Celem Studium Organistowskiego jest przygotowanie do wykonywania funkcji organisty kościelnego. Zajęcia realizowane są w cyklu 5-letnim. W indywidualnych przypadkach kandydat może być przyjęty na rok wyższy. Dotyczy to także już zatrudnionych organistów, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje muzyczno-liturgiczne. Informacje u duszpasterzy, na stronie archidiecezji łódzkiej i Studium.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 19 maja 2024 r.

 1. Duszpasterstwo Rodzin AŁ zaprasza na Marsz dla Życia i Rodziny w niedzielę 26 maja. Rozpoczęcie Mszą św. pod przewodnictwem bpa Marka Marczaka w kościele pw. Wniebowzięcia NMP na Placu Kościelnym w Łodzi o godz. 14.00. Około godz. 15.00 wyjście Marszu w kierunku Parku na Julianowie. Na miejscu piknik rodzinny, wspólna zabawa, dmuchańce i inne atrakcje. O godz. 16.15 koncert Małego Chóru Wielkich Serc.
 2. Msza św. inaugurująca Święto Eucharystii (upamiętniające wizytę św. Jana Pawła II w Łodzi), podczas której parafie otrzymają różańce jako znak wspólnej modlitwy o powołania, będzie sprawowana 7 czerwca o godz. 19.00 w bazylice archikatedralnej. Na tę Mszę św. zaproszeni są delegaci ze wszystkich parafii archidiecezji łódzkiej.
 3. Pragniemy poinformować, że 2 czerwca 2024 roku bp Ireneusz Pękalski będzie obchodził złoty jubileusz święceń prezbiteratu. Z tej racji w sobotę 1 czerwca o godz. 12.00 w bazylice archikatedralnej celebrowana będzie Msza św. w intencji dostojnego Jubilata. Do wspólnej modlitwy zapraszamy kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich.
 4. Zapraszamy na zakończenie Warsztatów Muzyki Liturgicznej, które odbędzie się w niedzielę 26 maja w kościele oo. Dominikanów (ul. Sienkiewicza 38), o godz. 12.00. Uczestnicy wydarzenia, tworzący ponad 100-osobowy chór, zaprezentują efekty warsztatowej pracy w czasie uroczystej Mszy św., a także w krótkim koncercie bezpośrednio po niej.

 

Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia

Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.

„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]

Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem». Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić».  Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»” (Deklaracja Dignitas infinita, 47).

W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.

Podpisali Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

Jasna Góra, 2 maja 2024

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 12 maja 2024 r.

 1. Msza św. inaugurująca Święto Eucharystii (upamiętniające wizytę św. Jana Pawła II w Łodzi), podczas której parafie otrzymają różańce jako znak wspólnej modlitwy o powołania, będzie sprawowana 7 czerwca o godz. 19.00 w bazylice archikatedralnej. Na tę Mszę św. zaproszeni są delegaci ze wszystkich parafii archidiecezji łódzkiej.
 2. Zapraszamy do udziału w Kursie Małżeńskim Alpha, który rozpocznie się 16 maja o godz. 18.30 w Centrum Służby Rodzinie przy ul. Broniewskiego 1a. w Łodzi. Kurs Małżeński to seria siedmiu spotkań mających na celu wzmocnienie relacji i budowanie silnego małżeństwa. Szczegółowe informacje i zapisy: tel. 602 367 272 lub lodz@alphapolska.org.
 3. Zapraszamy na zabawę taneczną przeznaczoną dla osób stanu wolnego w wieku 30-50 lat. Odbędzie się ona 25 maja (sobota) w parafii św. Alberta Chmielowskiego na łódzkim Widzewie. Mamy nadzieję, że ułatwi to poznawanie się osób w tym wieku. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej parafii i na stronie na Facebooku „Poznajmy się w tańcu”.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 5 maja 2024 r.

 1. Kard. Grzegorz Ryś gorąco zaprasza do rozważania tajemnic zmartwychwstania Chrystusa podczas Ekumenicznej Drogi Światła, która odbędzie się w piątek 10 maja 2024 r. Rozpocznie się ona o godz. 19.30 w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Łodzi (ul. Radwańska 37), następnie przejdzie przed bazylikę archikatedralną i zakończy w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Św. Mateusza (ul. Piotrkowska 279/283), gdzie odbędzie się wieczór uwielbienia. Wszyscy proszeni są o zabranie ze sobą świec.
 2. Archidiecezjalna pielgrzymka do Parzna, z racji rocznicy urodzin Sługi Bożej Wandy Malczewskiej, odbędzie się w niedzielę 12 maja. O godz. 12.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia.
 3. Ruch Światło-Życie zaprasza do udziału w pieszej pielgrzymce do łódzkich Łagiewnik w intencji trudnych problemów naszego miasta i regionu oraz osób uzależnionych. Pielgrzymka wyruszy z łódzkiej archikatedry 11 maja 2024 r. (sobota) o godz. 9.00 i zakończy się Mszą św. o godz. 13.00 w sanktuarium OO. Franciszkanów. Eucharystii będzie przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, który w tym roku będzie również towarzyszył pątnikom w drodze.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 28 kwietnia 2024 r.

 1. Kard. Grzegorz Ryś gorąco zaprasza do rozważania tajemnic zmartwychwstania Chrystusa podczas Ekumenicznej Drogi Światła, która odbędzie się w piątek 10 maja 2024 r. Rozpocznie się ona o godz. 19.30 w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Łodzi (ul. Radwańska 37), następnie przejdzie przed bazylikę archikatedralną i zakończy w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Św. Mateusza (ul. Piotrkowska 279/283), gdzie odbędzie się wieczór uwielbienia. Wszyscy proszeni są o zabranie ze sobą świec.
 2. Archidiecezjalna pielgrzymka do Parzna, z racji rocznicy urodzin Sługi Bożej Wandy Malczewskiej, odbędzie się w niedzielę 12 maja. O godz. 12.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia.
 3. Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet zaprasza na 5. Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet na Jasną Górę, która odbędzie się 19 maja br. W programie o godz. 12.00 modlitwa Regina Caeli w sali o. Augustyna Kordeckiego, następnie konferencja: Dlaczego, tak trudno zaufać Jezusowi? – s. Gaudia Skass, świadectwo Kamili Kamińskiej, aktorki, odtwórczyni roli św. Faustyny w filmie „Miłość i Miłosierdzie”, o godz. 14.00 Msza św. z aktem zawierzenia kobiet Matce Bożej (Kaplica Cudownego Obrazu) oraz modlitwa różańcowa.
 4. Łódzcy Dominikanie oraz Studium Muzyki Kościelnej AŁ zapraszają osoby śpiewające w scholach na Dominikańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej “Sacrum Convivium”, które odbędą się w dniach 24-26 maja br. Warsztaty poprowadzą Urszula Rogala, Rafał Maciejewski i dn Dominik Dubiel SJ. Zapisy rozpoczynają się 21 kwietnia i potrwają do niedzieli 12 maja. Szczegółowe informacje na stronie internetowej parafii dominikanów www.swkrzyz.dominikanie.pl/warsztaty/dwml oraz w wydarzeniu na Facebooku.
 5. Salezjańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Lutomiersku przyjmuje zapisy na rok szkolny 2024/2025. Do szkoły, której przedmiotem głównym są organy lub fortepian przyjmowani są uczniowie po ukończonej szkole podstawowej i z przygotowaniem muzycznym. Podczas nauki jest możliwość zamieszkania w internacie. Szkoła stawia sobie za cel wykształcenie profesjonalnej kadry organistów, pianistów i muzyków przygotowanych zarówno do pracy w parafii jak i do podjęcia studiów muzycznych. Nabór odbywa się poza internetowym systemem rekrutacji. Szczegółowe informacje na stronie internetowej szkoły: www.lutomiersksalezjanie.pl  
 6. Zapraszamy na rekolekcje dla singli, zatytułowane Wyczekani. Najbliższa edycja odbędzie się w dniach 31 maja – 2 czerwca w Drzewocinach. Weekendowe rekolekcje adresujemy do osób samotnych w wieku 25-38 lat. Chcemy po raz kolejny stworzyć atmosferę modlitwy i osobistego rozwoju, które mają pomóc odnaleźć swoje miejsce w planie Boga. Ważną częścią rekolekcji są warsztaty psychologiczne. Informacje i kontakt przez konto „Wyczekani” na instagramie oraz przez adres mailowy wyczekani@gmail.com
 7. Zapraszamy do bazyliki archikatedralnej na Mszę św. 3 maja o godz. 9.30 z racji Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Mszy św. przewodniczył będzie kard. Grzegorz Ryś, arcybiskup metropolita łódzki.
 8. Ruch Światło-Życie zaprasza do udziału w pieszej pielgrzymce do łódzkich Łagiewnik w intencji trudnych problemów naszego miasta i regionu oraz osób uzależnionych. Pielgrzymka wyruszy z łódzkiej archikatedry 11 maja 2024 r. (sobota) o godz. 9.00 i zakończy się Mszą św. o godz. 13.00 w sanktuarium OO. Franciszkanów. Eucharystii będzie przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, który w tym roku będzie również towarzyszył pątnikom w drodze.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 21 kwietnia 2024 r.

 1. Kard. Grzegorz Ryś gorąco zaprasza do rozważania tajemnic zmartwychwstania Chrystusa podczas Ekumenicznej Drogi Światła, która odbędzie się w piątek 10 maja 2024 r. Rozpocznie się ona o godz. 19.30 w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Łodzi (ul. Radwańska 37), następnie przejdzie przed bazylikę archikatedralną i zakończy w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Św. Mateusza (ul. Piotrkowska 279/283), gdzie odbędzie się wieczór uwielbienia. Wszyscy proszeni są o zabranie ze sobą świec.
 2. Łódzcy Dominikanie oraz Studium Muzyki Kościelnej AŁ zapraszają osoby śpiewające w scholach na Dominikańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej “Sacrum Convivium”, które odbędą się w dniach 24-26 maja br. Warsztaty poprowadzą Urszula Rogala, Rafał Maciejewski i dn Dominik Dubiel SJ. Zapisy rozpoczynają się 21 kwietnia i potrwają do niedzieli 12 maja. Szczegółowe informacje na stronie internetowej parafii dominikanów www.swkrzyz.dominikanie.pl/warsztaty/dwml oraz w wydarzeniu na Facebooku.
 3. Ruch Światło-Życie zaprasza do udziału w pieszej pielgrzymce do łódzkich Łagiewnik w intencji trudnych problemów naszego miasta i regionu oraz osób uzależnionych. Pielgrzymka wyruszy z łódzkiej archikatedry 11 maja 2024 r. (sobota) o godz. 9.00 i zakończy się Mszą św. o godz. 13.00 w sanktuarium OO. Franciszkanów. Eucharystii będzie przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, który w tym roku będzie również towarzyszył pątnikom w drodze.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 14 kwietnia 2024 r.

 1. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiarę i relacje we wspólnocie Kościoła na nowy cykl spotkań ALPHA, który rozpocznie się we wtorek 16 kwietnia o godz. 19.00 w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi (ul. Broniewskiego 1a). (Alpha to cykl spotkań prezentujących przesłanie chrześcijaństwa w sposób przystępny i nie wywierający presji. Jest to miejsce, w którym można dzielić się swoimi przemyśleniami i odkrywać sens życia.)
 1. Ruch Światło-Życie zaprasza do udziału w pieszej pielgrzymce do łódzkich Łagiewnik w intencji naszego miasta i regionu oraz osób uzależnionych. Pielgrzymka wyruszy z łódzkiej archikatedry 11 maja 2024 r. (sobota) o godz. 9.00 i zakończy się Mszą św. o godz. 13.00 w sanktuarium OO. Franciszkanów. Eucharystii będzie przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, który w tym roku będzie również towarzyszył pątnikom w drodze.
 2. Siostry Antonianki zapraszają na spotkanie dla Mam w stanie błogosławionym w niedzielę 21 kwietnia o godz. 9.30 do domu przy ul. Janosika 141w Łodzi. Spotkanie poprowadzi: ks. Marcin Pietrzyk, położna Anna Krawczyk oraz Siostry. Prosimy o kierowanie zgłoszeń pod adres: antonianki@wp.pl lub na nr tel. 881 675 250.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 7 kwietnia 2024 r.

 1. Zbliżająca się Uroczystość Zwiastowania Pańskiego (8 kwietnia) jest obchodzona w Kościele od lat jako Dzień Świętości Życia. Zachęcamy, aby tego dnia włączyć się w Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego (druk duchowej adopcji udostępnią kapłani).

2. Duszpasterstwo Akademickie „Węzeł” obchodzi Jubileusz 60-lecia swojego istnienia. Z tej racji zapraszamy na Msze św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia sprawowaną w niedzielę 7 kwietnia o godz.19.00 w kościele pw. św. Teresy w Łodzi. Natomiast w sobotę 13 kwietnia odbędzie się spotkanie studentów, absolwentów oraz byłych duszpasterzy. Organizatorzy zapraszają wszystkich związanych na przestrzeni lat z DA „Węzeł”. Więcej szczegółów na stronie: https://wezel.pl lub przez email: absolwenci.wezel@gmail.com.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 24 marca 2024 r.

 1. Rekolekcje Wielkopostne dla Łodzi prowadzone przez kard. Grzegorza Rysia rozpoczną się 24 marca w kościele oo. Jezuitów (ul. Sienkiewicza 60). Nauki rekolekcyjne będą głoszone od niedzieli do wtorku podczas Mszy św. o godz. 18.00, po której nastąpi konferencja.
 2. Duszpasterstwo Akademickie „Węzeł” obchodzi Jubileusz 60-lecia swojego istnienia. Z tej racji zapraszamy na Msze św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia sprawowaną w niedzielę 7 kwietnia o godz.19.00 w kościele pw. św. Teresy w Łodzi. Natomiast w sobotę 13 kwietnia odbędzie się spotkanie studentów, absolwentów oraz byłych duszpasterzy. Organizatorzy zapraszają wszystkich związanych na przestrzeni lat z DA „Węzeł”. Więcej szczegółów na stronie: https://wezel.pl lub przez email: absolwenci.wezel@gmail.com.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 17 marca 2024 r.

 1. Święty Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, jest patronem archidiecezji łódzkiej. W Jego Uroczystość, 19 marca, Mszy św. sprawowanej o godz. 1800 w bazylice archikatedralnej będzie przewodniczył kard. Grzegorz Ryś. Podczas uroczystości osobom świeckim zostaną wręczone odznaczenia za zasługi dla archidiecezji łódzkiej.
 2. Duszpasterstwo twórców kultury i sztuki zaprasza twórców i artystów na rekolekcje wielkopostne, które odbędą się 17 marca (niedziela, godz. 11.00) oraz 18 i 19 marca (godz. 20.00) w Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 22. Poprowadzi je o. Grzegorz Chrzanowski OP.
 3. Modlitewne spotkanie osób zaangażowanych w stałą modlitwę za księży (Wieczernik Modlitwy za Księży, Margaretki) odbędzie się w sobotę 23 marca o godz. 15.00 w kościele pw. św. Antoniego w Łodzi (ul. Św. Antoniego Padewskiego 4).
 4. Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na koncert oratoryjny „Stabat Mater” Antonina Dworzaka, który odbędzie się 29 marca o godz. 20.00. Jest to kompozycja na cztery głosy, chór i orkiestrę
  do słów średniowiecznej sekwencji odnoszącej się do przejmującej sceny, w której Matka opłakuje śmierć ukrzyżowanego Syna. Więcej informacji na plakacie i stronie teatru.
 5. Rekolekcje Wielkopostne dla Łodzi prowadzone przez kard. Grzegorza Rysia rozpoczną się 24 marca w kościele oo. Jezuitów (ul. Sienkiewicza 60). Nauki rekolekcyjne będą głoszone od niedzieli do wtorku podczas Mszy św. o godz. 18.00, po której nastąpi konferencja.
 6. Rozpoczęła się już rekrutacja do Salezjańskich Szkół Rzemiosł w Łodzi, w ramach których działają dwie szkoły: Technikum Salezjańskie o specjalnościach mechatronik i informatyk oraz Salezjańska Szkoła Branżowa I stopnia o specjalności mechatronik z ukierunkowaniem na energetykę odnawialną oraz kolejowe środki transportu. Rekrutacja odbywa się poza systemem naboru do szkół samorządowych. Formularz wniosków rekrutacyjnych znajduje się na stronie internetowej szkoły (www.szkolyrzemiosl.edu.pl). Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 42 671 84 80. (Najbliższy dzień otwarty rozpocznie się w niedzielę 17 marca Mszą św. o godz. 10.00 w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych przy ul. Wodnej 36 w Łodzi.)

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 10 marca 2024 r.

 1. Zapraszamy do udziału w uroczystościach 50. rocznicy śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, które odbywać się będą 11 marca 2024 r. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi (pl. Kościelny 8). W programie:
 • 17.30 – otwarcie wystawy biograficznej „Stanisława Leszczyńska”,
 • 18.00 – Msza św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia,
 • 19.00 – nawiedzenie krypty.
 1. Kard. Grzegorz Ryś zaprasza na Ekumeniczną Drogę Krzyżową ulicami Łodzi w piątek 15 marca. Rozpoczęcie o godz. 19.30 przed kościołem ewangelicko-augsburskim św. Mateusza (ul. Piotrkowska 283), następnie przejście ul. Piotrkowską do ul. Tuwima i zakończenie w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża (ul. Sienkiewicza 38). Prosimy uczestników o zabranie świec.
 2. Zapraszamy do wzięcia udziału w peregrynacji relikwii Rodziny Ulmów w naszej archidiecezji. Relikwie gościć będą jeszcze w następujących parafiach:
 • 10 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. Zesłania Ducha Św. w Łodzi (młodzież),
 • 11 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu,
 • 12 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. Trójcy Przenajświętszej w Pabianicach,
 • 13 marca, godz.  17.00 – Msza św. w par. Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie,
 • 14 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. NMP Królowej Polski w Tomaszowie Maz.,
 • 15 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Tryb.
 1. Zapraszamy młodzież szkolną i studentów do udziału w wieczornym spotkaniu z błogosławioną Rodziną Ulmów. Niedzielny wieczór 10 marca rozpocznie się Mszą św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia, po której nastąpi rozważanie w formie warsztatów „Słowo o Miłosiernym Samarytaninie”, które Ulmowie mieli zakreślone w swojej Biblii. Prosimy, aby – kto może – zabrał ze sobą Pismo Święte. Nasze spotkanie podsumujemy uwielbieniem Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Wydarzenie odbędzie się o godz. 18.00 w kościele Zesłania Ducha Świętego w Łodzi (pl. Wolności). Więcej informacji na stronie www.archidiecezja.lodz.pl i na Facebooku Łódź Piotrowa – Młodzi WDoMu.
 2. Ruch Czystych Serc zaprasza studentów i inne osoby młode na spotkanie z Dianą Paulińską (psychologiem, seksuologiem i logoterapeutką) zatytułowane: „Seksualność jako Boży dar – odkrywanie piękna w intymności”. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. 12 marca o godz. 18.00 w archikatedrze, następnie o godz. 19.00 odbędą się warsztaty w Wydziale Duszpasterstwa Młodzieży (ul. Skorupki 13/1).
 3. Zapraszamy na Małą Drogę Krzyżową organizowaną 22 marca przez par. pw. NMP Łaskawej w Łodzi (ul. Goplańska 11/13). Po Mszy św. o godz. 19.00 nastąpi przejście w milczeniu do pomnika Pękniętego Serca, od którego ruszy Droga Krzyżowa (ok. 3 km) po terenie byłego Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego dla Polskich dzieci.
 4. Modlitewne spotkanie osób zaangażowanych w stałą modlitwę za księży (Wieczernik Modlitwy za Księży, Margaretki) odbędzie się w sobotę 23 marca o godz. 15.00 w kościele pw. św. Antoniego w Łodzi (ul. Św. Antoniego Padewskiego 4).

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 3 marca 2024 r.

 1. Po raz jedenasty z inicjatywy Ojca Świętego odbędzie się wielkopostna inicjatywa zatytułowana: „24 godziny dla Pana”, która polega na całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z możliwością spowiedzi. Odbędzie się ona w dniach 8-9 marca 2024 r. w trzech miejscach archidiecezji łódzkiej:
 • bazylika archikatedralna w Łodzi,
 • kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej w Łodzi-Teofilowie,
 • kościół parafialny pw. św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim,
 • kościół rektoralny pw. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim.

Piątek – nabożeństwo pokutne: godz. 20.00. Sobota – Msza św.: godz.18.00.

 1. Kard. Grzegorz Ryś zaprasza do wzięcia udziału w peregrynacji relikwii Rodziny Ulmów w naszej archidiecezji. Rodziny, małżeństwa, ruchy małżeńsko-rodzinne w sposób szczególny zapraszamy na jej rozpoczęcie Mszą św. w katedrze w sobotę 9 marca o godz. 18.00. Po Mszy św. nastąpi wieczór modlitewny w intencji rodzin zakończony błogosławieństwem relikwiami błogosławionej rodziny. Relikwie gościć będą w naszej archidiecezji przez jeden tydzień w następujących parafiach:
 • 9 marca, godz. 18.00 – Msza św. w bazylice archikatedralnej w Łodzi (rodziny),
 • 10 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. Zesłania Ducha Św. w Łodzi (młodzież),
 • 11 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu,
 • 12 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. Trójcy Przenajświętszej w Pabianicach,
 • 13 marca, 17.00 – Msza św. w par. Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie,
 • 14 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. NMP Królowej Polski w Tomaszowie Maz.,
 • 15 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Tryb.
 1. Zapraszamy młodzież szkolną i studentów do udziału w wieczornym spotkaniu z błogosławioną Rodziną Ulmów. Niedzielny wieczór 10 marca rozpocznie się Mszą św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia, po której nastąpi rozważanie w formie warsztatów „Słowo o Miłosiernym Samarytaninie”, które Ulmowie mieli zakreślone
  w swojej Biblii. Prosimy, aby – kto może – zabrał ze sobą Pismo Święte. Nasze spotkanie podsumujemy uwielbieniem Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Wydarzenie odbędzie się o godz. 18.00 w kościele Zesłania Ducha Świętego w Łodzi (pl. Wolności). Więcej informacji na stronie www.archidiecezja.lodz.pl i na Facebooku Łódź Piotrowa – Młodzi WDoMu.
 2. Zapraszamy do udziału w uroczystościach 50. rocznicy śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, które odbywać się będą 11 marca 2024 r. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi (pl. Kościelny 8). W programie:
 • 17.30 – otwarcie wystawy biograficznej „Stanisława Leszczyńska”,
 • 18.00 – Msza św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia,
 • 19.00 – nawiedzenie krypty.
 1. Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej zaprasza na rekolekcje wielkopostne, które w dniach 21-22 marca odbędą się w sanktuarium Matki Boskiej Łaskiej w Łasku. Rekolekcje zatytułowane: „Miriam – przewodniczka ku wolności. Przywództwo kobiet w służbie wspólnoty”, poprowadzą s. Anna Maria Pudełko AP i s. Judyta Pudełko PDDM. Nauki rekolekcyjne będą wygłaszane podczas i po Mszy św. o godz. 18.00.
 2. Duszpasterstwo Akademickie „Piątka” zaprasza na Wielkopostne Rekolekcje Akademickie, które rozpoczną się w III Niedzielę Wielkiego Postu (3 marca) Mszą św. o godz. 19.00 w łódzkiej archikatedrze i potrwają do środy. Rekolekcje poprowadzi ks. dr Tomasz Kostecki.
 3. Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT w Łodzi zaprasza na konferencję „Biznes na Skale”, która odbędzie się 16 marca 2024 r. w Łodzi. Link do zapisów oraz szczegółowe informacje: www.BiznesNaSkale.pl
 4. Wspólnota Indywidualności Otwartych zaprasza na Ekstremalną Drogę Krzyżową. EDK to co najmniej 40 kilometrowa wędrówka w nocy wraz z rozważaniami męki Pańskiej. W tym roku mamy do wyboru aż 14 tras. Terminy EDK 2024 to 15 lub 22 marca w zależności od lokacji. Szczegóły i zapisy na stronie: www.edk.org.pl.

 

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 25 lutego 2024 r.

 1. Bernardyńskie Liceum Ogólnokształcące w Łodzi zaprasza uczniów klas 8. do poznania szkoły w formie spaceru z nauczycielem. Najbliższe terminy takich spotkań to 28 lutego oraz 6 i 9 marca. Dla kandydatów do 1. klasy Bernardyńskiej Szkoły Podstawowej organizujemy warsztaty „Akademii Przedszkolaka”, które odbędą się 23 marca 2024 r. Informacje jak się zapisać na spotkania można znaleźć na stronie internetowej: www.pankiewicz.edu.pl w zakładce „Rekrutacja 2024/2025”.
 2. Salezjańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Lutomiersku zaprasza na Drzwi Otwarte 9 marca w godz. 10.00-16.00. W planie prezentacja szkoły, oprowadzanie po szkole i internacie, spotkania z uczniami i nauczycielami, lekcje pokazowe. Zachęcamy także do kontaktu telefonicznego (608 218 840). Informacje o szkole znajdują się na stronach internetowych www.lutomiersksalezjanie.pl oraz www.facebook.com/sosm.lutomiersk.
 3. Duszpasterstwo Pracowników Nauki zaprasza nauczycieli akademickich na spotkanie formacyjne, które odbędzie się we wtorek 27 lutego o godz. 19.00 w parafii św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi. Po Mszy św. konferencja pt.: „Sens krzyża i cierpienia na podstawie książki Benedykta XVI Jezus z Nazaretu”.
 4. Wzorem lat ubiegłych, zachęcamy do pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. Każdego dnia, od środy popielcowej, Księża Biskupi odprawiają Msze św. w różnych kościołach naszego miasta. Plan znajdziemy na stronie internetowej archidiecezji.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 18 lutego 2024 r.

 1. Kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki zaprasza na drugi Rejonowy Synodalny Dzień Skupienia, który odbędzie się w sobotę 24 lutego 2024 r. Prosimy o przybycie z każdej parafii co najmniej dwóch osób oraz księdza, jednak zaproszeni są wszyscy diecezjanie, a zwłaszcza ci, którzy z różnych względów nie mieli jeszcze możliwości włączenia się w pracę „Synodów” parafialnych. W każdym z trzech miejsc spotkania będzie uczestniczył biskup. W programie: spotkania w grupach, Msza św. i wspólny posiłek. Dzień skupienia odbędzie się w: 
 • Łodzi, w godz. 30-14.00– Kościół pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, ul. Nawrot 104,
 • Aleksandrowie Łódzkim, w godz. 10.00-13.30 – Kościół pw. Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, ul. Wojska Polskiego 3,
 • Piotrkowie Trybunalskim, w godz. 10.00-13.30 – Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego, ul. Armii Krajowej 19.
 1. Katolicka Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Łodzi zaprasza na Drzwi Otwarte 24 lutego w godz. 10.00-12.00. W planie zwiedzanie obu szkół i ośrodka sportowego, spotkanie z nauczycielami i uczniami. Zachęcamy także do kontaktu telefonicznego (42 613-18-60). Informacje o szkołach znajdują się na stronach internetowych www.katolik.edu.pl oraz www.facebook.com/katoliklodz.
 2. Wzorem lat ubiegłych, zachęcamy do pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. Każdego dnia, od środy popielcowej, Księża Biskupi będą odprawiali Msze św. w różnych kościołach naszego miasta. Plan znajdziemy na stronie internetowej archidiecezji.
 3. Kuria Archidiecezji Łódzkiej zaprasza na organizowaną przez par. pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi prelekcję dotyczącą historii niemieckiego obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej, która odbędzie się 24 lutego o godz. 16.00 w sali przy Grocie Solnej (ul. Obywatelska 60). Prelekcję wygłosi Michał Hankiewicz, kierownik Działu Edukacji Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi. Po prelekcji zapraszamy o godz. 18.00 na Mszę św. celebrowaną w intencji dzieci – ofiar niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 11 lutego 2024 r.

 1. Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny zaprasza na kolejną edycję kursu przedmałżeńskiego, który rozpocznie się 26 lutego i obejmie 15 spotkań on-line oraz stacjonarny dzień skupienia. Informacje i zapisy na stronie https://domalzenstwa.pl/
 2. Wzorem lat ubiegłych, zachęcamy do pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. Każdego dnia, od środy popielcowej, Księża Biskupi będą odprawiali Msze św. w różnych kościołach naszego miasta. Plan znajdziemy na stronie internetowej archidiecezji.
 3. Duszpasterstwo „Manufaktura Serc” prowadzone przez Siostry Honoratki, a także Ojcowie Redemptoryści oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zapraszają na wieczorne Drogi Krzyżowe ulicami miasta – Łodzi pod nazwą: „7 days (road) – 7 dni stworzenia”. Od 14 lutego w każdą środę Wielkiego Postu będziemy rozważać 7 dni stworzenia świata. Więcej informacji na plakacie i stronie internetowej Duszpasterstwa „Manufaktura Serc”.
 4. Wielki Post to czas wyjścia na pustynię, aby odnaleźć źródło życia. Zapraszamy na spotkanie ze Słowem Bożym, w kluczu lectio divina, które odbędzie się 23 marca (sobota) w godz. 9.00-17.00 w par. pw. MB Wspomożenia Wiernych w Łodzi (ul. Wodna 34). Wprowadzenie do modlitwy Słowem poprowadzi ks. Marcin Pietrzyk, a Eucharystii przewodniczył będzie kard. Grzegorz Ryś. Zgłoszenie uczestnictwa należy kierować do Agnieszki i dn. Sebastiana Piątkowskich – 668 276 517 lub pustyniadlalodzi@gmail.com.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 4 lutego 2024 r.

 1. Duszpasterstwo Rodzin zaprasza małżonków do udziału w Tygodniu Małżeńskim od 9 do 17 lutego. Wydarzenie to zawiera rekolekcje weekendowe dla małżeństw, warsztaty wychowawcze oraz o pielęgnowaniu miłości, dzień otwarty w Archidiecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym i czas na modlitwę małżeńską. Szczegóły znajdziemy na plakacie i na stronie: www.duszpasterstworodzinlodz.pl
 2. W niedzielę 11 lutego 2024 r., w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, będziemy obchodzić XXXII Światowy Dzień Chorego. W tym dniu o godz. 12.30 w bazylice archikatedralnej będzie celebrowana Msza św. z sakramentem namaszczenia chorych pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego. Zapraszamy do wspólnej modlitwy chorych, ich rodziny oraz wszystkich, którzy opiekują się chorymi.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 21 stycznia 2024 r.

 1. Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego (Łk 10, 27) trwają w naszej archidiecezji od 14 do 30 stycznia. Ich program znajdziemy w gablocie. W sposób szczególny zapraszamy 21 stycznia o godz. 19.00 do bazyliki archikatedralnej na nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia z udziałem przedstawicieli bratnich Kościołów.
 2. Zapraszamy na ogólnopolskie obchody XXIV Dnia Islamu w Kościele katolickim pod hasłem: Chrześcijanie i muzułmanie: promotorzy miłości i przyjaźni, które odbędą się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi 26 stycznia 2024 r. o godz. 16.00. Po wysłuchaniu muzyki Orientu oraz odczytaniu fragmentów Ksiąg Świętych – Biblii i Koranu nastąpi dwugłos chrześcijańsko-muzułmański, po którym zanoszone będą modlitwy: muzułmańska modlitwa spontaniczna „du’a” i chrześcijańska modlitwa wiernych zakończona modlitwą „Ojcze nasz”.
 3. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na rekolekcje dla młodzieży męskiej (od 15 roku życia) w terminie 2-4 lutego 2024 r. Chętni proszeni są o zgłoszenie się do 1 lutego drogą mailową (seminariumrekolekcjelodz@gmail.com). Początek rekolekcji w piątek o godz. 18.00. Udział w rekolekcjach jest bezpłatny.
 4. Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny przygotowuje dorosłych do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej: chrztu, bierzmowania, Eucharystii oraz do sakramentu małżeństwa. Spotkania przygotowujące do bierzmowania rozpoczną się 2 lutego, a seminarium do małżeństwa 26 lutego 2024 r. Więcej informacji na stronie: www.katechumenat-lodz.blogspot.com
 5. Duszpasterstwo Pracowników Nauki zaprasza nauczycieli akademickich na spotkanie formacyjne, które odbędzie się 24 stycznia o godz. 19.00 w parafii św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi. Po Mszy św. nastąpi wykład pt.: Towarzyszenie duchowe – pojęcie, obowiązki, prawa, który wygłosi o. Robert Leżohupski, Sędzia Trybunału Państwa Watykańskiego.
 6. Zapraszamy na świąteczne spotkanie Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej na Jasną Górę, które odbędzie się 28 stycznia 2024 r. w kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi. Rozpocznie się ono Mszą św. o godz. 18.00 sprawowaną w intencji dzieła pielgrzymki łódzkiej oraz wszystkich, którzy to dzieło tworzą.
 7. Zapraszamy na zabawę taneczną, jaka odbędzie się 3 lutego w parafii św. Alberta Chmielowskiego na Widzewie. Jest ona przeznaczona dla osób stanu wolnego w wieku 30-50 lat. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej parafii i na stronie na Facebooku o nazwie Poznajmy się.
 8. Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT w Łodzi zaprasza na konferencję „Biznes na Skale”, która odbędzie się 16 marca 2024 r. w Łodzi. Link do zapisów oraz szczegółowe informacje: www.BiznesNaSkale.pl

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 14 stycznia 2024 r.

 1. Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego (Łk 10, 27) będą trwały w naszej archidiecezji od 14 do 30 stycznia. Ich program znajdziemy w gablocie. W sposób szczególny zapraszamy 21 stycznia o godz. 19.00 do bazyliki archikatedralnej na nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia z udziałem przedstawicieli bratnich Kościołów.
 2. „Szalom/Pokój – Dar Boga” to hasło kolejnego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim, który będziemy obchodzić 16 stycznia w specjalnie przygotowanym namiocie postawionym na miejscu synagogi przy ul. Zgierskiej 27. O godz. 19.00 dwugłos zatytułowany: Judaizm i chrześcijaństwo o wojnie z rabinem Dawidem Szychowskim i kard. Grzegorzem Rysiem, o godz. 20.15 – liturgia Słowa, po której będzie poczęstunek.
 3. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na rekolekcje dla młodzieży męskiej (od 15 roku życia) w terminie 2-4 lutego 2024 r. Chętni proszeni są o zgłoszenie się do 1 lutego drogą mailową (lodz.wsd@gmail.com) lub telefonicznie (42 664 88 88). Początek rekolekcji w piątek o godz. 16.00. Udział w rekolekcjach jest bezpłatny.
 4. Studenci Duszpasterstwa Akademickiego „Piątka” zapraszają na kolejną odsłonę koncertu bożonarodzeniowego. Tegoroczna edycja jest o tyle wyjątkowa, że tym razem Schola DA5 połączyła siły ze studentami z innych łódzkich wspólnot akademickich. Koncert odbędzie się w katedrze 14 stycznia o godz. 20.00, czyli po wieczornej Mszy św.
 5. Msza św. w intencji ofiar mordu więźniów w łódzkim Radogoszczu, którego dokonano w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r., będzie sprawowana w bazylice archikatedralnej 17 stycznia o godz. 12.00.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 7 stycznia 2024 r.

 1. Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego (Łk 10,27) będą trwały w naszej archidiecezji od 14
  do 30 stycznia
  . Ich program znajdziemy w gablocie. W sposób szczególny zapraszamy 21 stycznia o godz. 19.00 do bazyliki archikatedralnej na nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia z udziałem przedstawicieli bratnich Kościołów.
 2. Zapraszamy na diecezjalną wigilię środowisk wiejskich pod przewodnictwem bp. Marka Marczaka, która odbędzie się 14 stycznia 2024 r. w Widawie. O godz. 12.00 Msza św.
  w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, godz. 13.30 – spotkanie opłatkowe w Gminnym Ośrodku Kultury.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 31 grudnia 2023 r.

Wydział Duszpasterstwa Archidiecezji Łódzkiej zaprasza na spotkania opłatkowe poszczególnych grup:

 • Duszpasterstwo Środowisk Twórczych: 7 I 2024 r. godz. 11.00, Teatr LOGOS w Łodzi, ul. M. Skłodowskiej-Curie 22.
 • Duszpasterstwo Pracowników Nauki: 8 I 2024 r., o godz. 19.00, Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, ul. Św. Stanisława Kostki 14,
 • Duszpasterstwo Nauczycieli oraz Wydział Katechetyczny:

12 I 2024 r., godz. 16.00,     Szkoła Podstawowa Nr 10 w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Próchnika 8/10,

20 I 2024 r., godz. 10.00,     Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, ul. Św. Stanisława Kostki 14,

 • Duszpasterstwo Służby Zdrowia: 23 I 2024 r., godz. 19.00, Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, ul. Św. Stanisława Kostki 14.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 24 grudnia 2023 r

 1. Orszak Trzech Króli ponownie przejdzie ulicą Piotrkowską. W Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia) o godz. 11.00 kard. Grzegorz Ryś będzie sprawował Eucharystię w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi. Po Mszy św. z Placu Wolności wyruszy ulicą Piotrkowską radosny korowód kolędników. Na zakończenie, na placu katedralnym, czeka nas kolędowanie z zespołem „ENEJ”. Orszak związany jest z akcją charytatywną „Dar dla Nowonarodzonego”, jej celem jest zbudowanie placu zabaw dla dzieci z Domu Dziecka „Ochronka Bałucka”. Dary można przekazywać już teraz za pomocą strony internetowej Caritas Archidiecezji Łódzkiej oraz strony www.orszakwlodzi.pl(szczegóły na plakatach).
  Po orszaku Trzej Królowie przekażą zebrane dary potrzebującym dzieciom.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 17 grudnia 2023 r

 1. Orszak Trzech Króli ponownie przejdzie ulicą Piotrkowską. W Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia) o godz. 11.00 kard. Grzegorz Ryś będzie sprawował Eucharystię w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi. Po Mszy św. z Placu Wolności wyruszy ulicą Piotrkowską radosny korowód kolędników. Na zakończenie, na placu katedralnym, czeka nas kolędowanie z zespołem „ENEJ”. Orszak związany jest z akcją charytatywną „Dar dla Nowonarodzonego”, jej celem jest zbudowanie placu zabaw dla dzieci z Domu Dziecka „Ochronka Bałucka”. Dary można przekazywać już teraz za pomocą strony internetowej Caritas Archidiecezji Łódzkiej oraz strony www.orszakwlodzi.pl(szczegóły na plakatach). Po orszaku Trzej Królowie przekażą zebrane dary potrzebującym dzieciom.
 2. Rekolekcje adwentowe dla Łodzi prowadzone przez kard. Grzegorza Rysia odbędą się w archikatedrze od 17 do 19 grudnia: niedziela – Msza św. z homilią, godz. 19.00, poniedziałek i wtorek – Msza św. z homilią i konferencją, godz. 18.00.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 10 grudnia 2023 r.

 1. Orszak Trzech Króli ponownie przejdzie ulicą Piotrkowską. W Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia) o godz. 11.00 kard. Grzegorz Ryś będzie sprawował Eucharystię w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi. Po Mszy św. z Placu Wolności wyruszy ulicą Piotrkowską radosny korowód kolędników. Na zakończenie, na placu katedralnym, czeka nas kolędowanie z zespołem „ENEJ”. Orszak związany jest z akcją charytatywną „Dar dla Nowonarodzonego”, jej celem jest zbudowanie placu zabaw dla dzieci z Domu Dziecka „Ochronka Bałucka”. Dary można przekazywać już teraz za pomocą strony internetowej Caritas Archidiecezji Łódzkiej oraz strony www.orszakwlodzi.pl(szczegóły na plakatach). Po orszaku Trzej Królowie przekażą zebrane dary potrzebującym dzieciom.
 2. Duszpasterstwo Akademickie „Piątka” zaprasza na adwentowe rekolekcje akademickie, które rozpoczną się w II Niedzielę Adwentu (10 grudnia) Mszą św. o godz. 19.00 w łódzkiej archikatedrze i potrwają do środy. Rekolekcje poprowadzi ks. Piotr Niedzielski.
 3. Zapraszamy na Mszę św. w intencji osób stanu wolnego (tak zwanych singli) w sobotę 16 grudnia o godz. 17.00 do parafii św. Alberta Chmielowskiego na Widzewie. Będziemy modlić się o realizację powołania. Po Mszy św. spotkanie przy kawie.
 4. Rekolekcje adwentowe dla Łodzi prowadzone przez kard. Grzegorza Rysia odbędą się w archikatedrze od 17 do 19 grudnia: niedziela – Msza św. z homilią, godz. 19.00, poniedziałek i wtorek – Msza św. z homilią i konferencją, godz. 18.00.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 3 grudnia 2023 r.

 1. Duszpasterstwo Kobiet AŁ zaprasza kobiety do ogólnopolskiej modlitwy w intencji kobiet, która odbędzie się w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia) w kilku parafiach naszej archidiecezji:
 • Łódź: Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża (ul. Sienkiewicza 38), godz. 18.00,
 • Tomaszów Mazowiecki: Sanktuarium Św. Antoniego Padewskiego, godz. 18.00,
 • Pabianice: Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego, godz. 18.00,
 • Aleksandrów Łódzki: Kościół św. Archaniołów Rafała, Michała i Gabriela, godz. 18.00,
 • Wolbórz: Kościół św. Mikołaja Biskupa, godz. 18.00,
 • Zgierz: Kościół św. Katarzyny Aleksandrowskiej, godz. 17.30.
 1. Duszpasterstwo Akademickie „Piątka” zaprasza na adwentowe rekolekcje akademickie, które rozpoczną się w II Niedziele Adwentu (10 grudnia) Mszą św. o godz. 19.00 w łódzkiej archikatedrze i potrwają do środy. Rekolekcje poprowadzi ks. Piotr Niedzielski.
 2. Rekolekcje adwentowe dla Łodzi prowadzone przez kard. Grzegorza Rysia odbędą się w archikatedrze od 17 do 19 grudnia: niedziela – Msza św. z homilią, godz. 19.00, poniedziałek i wtorek – Msza św. z homilią i konferencją, godz. 18.00.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 26 listopada 2023 r.

 1. Duszpasterstwo Pracowników Nauki zaprasza nauczycieli akademickich na spotkanie formacyjne, które odbędzie się w środę 29 listopada o godz. 19.00 w parafii św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi. Po Mszy św. konferencja „Prawda i miłość w życiu społecznym w świetle encykliki Benedykta XVI Caritas in veritate”.
 2. Duszpasterstwo Kobiet AŁ zaprasza kobiety na adwentowe skupienie: „Obecność w samotności”, które odbędzie się w dniach 7-8 grudnia o godz. 18.00 w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi (ul. Sienkiewicza 38). W programie: Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu, spotkanie w dialogu, którego tematem będzie osamotnienie i samotność kobiety na tle Zwiastowania Pańskiego.
 3. Zapraszamy na rekolekcje dla singli, zatytułowane „Wyczekani” (druga edycja). Będzie to okazja do zmierzenie się z samym sobą, poznania swojego miejsca w planie Boga i odkrycia wartości czekania na to, co cenne. Ważną częścią rekolekcji są warsztaty psychologiczne. Adresaci to osoby w wieku 25-38 lat. Zapraszamy na weekend 8-10 grudnia do Ogniska Miłości w Olszy. Informacje i kontakt przez konto „Wyczekani” na instagramie oraz przez adres mailowy wyczekani@gmail.com.
 4. Siostry Antonianki zapraszają na spotkanie dla Mam w stanie błogosławionym, które odbędzie się w sobotę 9 grudnia o godz. 9.30 w Łodzi przy ul. Janosika 141. Spotkanie poprowadzi: ks. Arkadiusz Krzeszowiec, położna Anna Krawczyk oraz siostry.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 19 listopada 2023 r.

 1. W dniu dzisiejszym (19 listopada) obchodzimy VII Światowy Dzień Ubogich. Włączyć się możemy w to dzieło wypełniając artykułami spożywczymi i chemicznymi „Tytki charytatywne”. Zebrane w ramach akcji artykuły pozostaną do dyspozycji parafii z przeznaczeniem dla ubogich. Wychodząc z kościoła możemy dziś również wesprzeć akcję pod hasłem „Ciepło dla…”. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup opału i urządzeń grzewczych dla mieszkańców Syrii, Libanu i Ukrainy. Serdecznie dziękujemy za wsparcie.
 2. Zapraszamy do udziału w Światowym Dniu Młodzieży, który od kilku lat w diecezjach obchodzimy w Niedzielę Chrystusa Króla (26 listopada 2023 r.). Spotkanie odbędzie się w auli Zespołu Szkół Salezjańskich w Łodzi (ul. Wodna 34) w godz. 12.30-17.00. Oprawę muzyczną i uwielbienie poprowadzi zespół „Ocaleni” wspólnoty Efez. W programie będzie również Eucharystia i wspólny posiłek. Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny wraz z bardziej szczegółowymi informacjami na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej (www.archidiecezja.lodz.pl) oraz na fanpejdżu Łódź Piotrowa – Młodzi WDoMu na Facebooku.
 3. Zapraszamy do udziału w Europejskim Spotkaniu Młodzieży, które organizuje Wspólnota Taizé na przełomie starego i nowego roku (28 grudnia – 1 stycznia) w Lublanie (Słowenia). Jest to spotkanie tysięcy młodych ludzi różnych narodowości i wyznań, którzy każdego roku gromadzą się na pięć dni w dużym Europejskim mieście, aby wspólnie się modlić i dzielić życie z mieszkańcami tego regionu oraz lokalnymi wspólnotami kościelnymi. Zapisy możliwe przez formularz, który można znaleźć na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej (www.archidiecezja.lodz.pl) oraz na fanpejdżu Łódź Piotrowa – Młodzi WDoMu na Facebooku.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 12 listopada 2023 r.

 1. VII Światowy Dzień Ubogich obchodzić będziemy w niedzielę 19 listopada. Włączyć się możemy w to dzieło wypełniając artykułami spożywczymi i chemicznymi „Tytki charytatywne”, które zostały dostarczone do wszystkich parafii naszej archidiecezji. Zebrane w ramach akcji artykuły pozostaną do dyspozycji parafii z przeznaczeniem dla ubogich.
 2. Wspólnota Ruch Czystych Serc zaprasza wszystkie młode osoby na ogólnopolskie skupienie pt. „Świętość na pierwszym planie”, które odbędzie się 18 listopada w par. pw. św. Brata Alberta na Widzewie. W programie konferencje znanych osób, film, Msza św. i adoracja. Zapisy oraz szczegóły na facebooku, na wydarzeniu pt. „Świętość na pierwszym planie”.
 3. Duszpasterstwo Kobiet AŁ zaprasza kobiety na spotkanie poświęcone życiu duchowemu, które organizowane jest w ramach cyklu „Duchowość, to styl życia”. O kobietach, które poszły za Jezusem i duchowości dominikańskiej mówić będzie o. Maciej Biskup OP. Spotkanie, poprzedzone Mszą św. sprawowaną w intencji kobiet o godz. 18.00, odbędzie się 21 listopada o godz. 18.30 w kawiarence kościoła pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 5 listopada 2023 r.

 1. Kard. Grzegorz Ryś zaprasza na spotkanie poświęcone Synodowi Biskupów Kościoła Powszechnego, którego pierwsza sesja zakończyła się w Rzymie. Ksiądz Kardynał chce podzielić się doświadczeniami z obrad synodalnych i odpowiedzieć na pytania, które będzie można zadać w trakcie spotkania. Zachęcamy do wcześniejszego zapoznania się z dokumentem końcowym pierwszej sesji synodu, który znajdziemy na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej. Spotkanie odbędzie się 7 listopada o godz. 18.45 w archikatedrze łódzkiej.
 2. Msza św. w intencji zmarłych biskupów łódzkich oraz zmarłych członków Kapituły Katedralnej sprawowana będzie 8 listopada o godz. 12.00. w bazylice archikatedralnej.
 3. Msza św. w intencji polskich dzieci uwięzionych w obozie koncentracyjnym przy ul. Przemysłowej sprawowana będzie pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia 9 listopada o godz. 12.00 w kościele pw. Opatrzności Bożej w Łodzi (ul. dr. Józefa Kolińskiego 26). Po Mszy św. przejdzie procesja pod pomnik „Pękniętego Serca”, w której niesione będą fotografie pomordowanych dzieci i odczytywane ich imiona i nazwiska.
 4. W Święto Niepodległości (11 listopada) o godz. 10.00 w archikatedrze łódzkiej odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia w intencji Ojczyzny.
 5. Zapraszamy na spotkanie pt. „Sama, ale nie samotna” dedykowane kobietom do 40 roku życia poszukującym swojej drogi życiowej, które odbędzie się 25 listopada 2023 r. w dolnym kościele św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi (Nawrot 104) o godz. 10.00. Spotkanie rozpocznie się Mszą św., to której będzie czas na spotkanie przy kawie, rozmowy czy zadawanie pytań. Na wydarzenie zapraszają osoby konsekrowane z Oriońskiego Instytutu Świeckiego.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 29 października 2023 r.

 1. Wydział Duszpasterstwa Młodzieży zaprasza na Noc Świętych w archikatedrze łódzkiej we wtorek 31 października o godz. 20.00. Tegoroczna Noc Świętych będzie transmitowana na żywo przez TVP 3. Transmisja rozpocznie się o godz. 20.35.
 2. Jak co roku, w Uroczystość Wszystkich Świętych odbędzie się zbiórka ofiar na działalność Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Seminarium nie otrzymuje subwencji z zewnątrz (w tym: żadnych pieniędzy publicznych), dlatego tym bardziej liczymy na zrozumienie i dziękujemy za wszelkie wsparcie.
 3. Kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki zaprasza na pierwszy Rejonowy Synodalny Dzień Skupienia, który odbędzie się w sobotę 4 listopada w godz. 10.00-13.30. Prosimy o przybycie z każdej parafii co najmniej dwóch osób oraz księdza, jednak zaproszeni są wszyscy diecezjanie, a zwłaszcza ci, którzy z różnych względów nie mieli jeszcze możliwości włączenia się w pracę „Synodów” parafialnych. W każdym z trzech miejsc spotkania będzie uczestniczył biskup. W programie: spotkania w grupach, Msza św. i wspólny posiłek. 

Dzień skupienia odbędzie się w: 

 • Łodzi– Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, ul. Nawrot 104,
 • Aleksandrowie Łódzkim – Kościół Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, Wojska Polskiego 3,
 • Piotrkowie Trybunalskim – Kościół Najświętszego Serca Jezusowego, ul. Armii Krajowej 19.
 1. Kard. Grzegorz Ryś zaprasza na Mszę św. w intencji zmarłych, którą będzie sprawował 1 listopada o godz. 18.00 na cmentarzu dla osób bezdomnych przy ul. Zakładowej 4.
 2. III edycja Łódzkich Zaduszek za Żołnierzy Wyklętych odbędzie się 5 listopada 2023 r. w par. pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi (ul. Obywatelska 60). Spotkanie rozpoczniemy o godz. 16.30 projekcją filmu „Żołnierz Rzeczypospolitej” poświęconego Edwardowi Bzymkowi-Strzałkowskiemu (majorowi AK, więźniowi UB), po której o godz. 18.00 celebrowana będzie Msza św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 22 października 2023 r.

 1. Wydział Duszpasterstwa Młodzieży zaprasza na Noc Świętych w archikatedrze łódzkiej we wtorek 31 października o godz. 20.00. Tegoroczna Noc Świętych będzie transmitowana na żywo przez TVP 3. Transmisja rozpocznie się o 20.35.
 2. Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie przy udziale Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Łódzkiej organizuje konferencję „Ku trzeźwości narodu – wezwani do działania”. Odbędzie się ona w sobotę 28 października o godz. 8.30 w auli przy ul. ks. I. Skorupki 3. Celem konferencji jest przybliżenie założeń Narodowego Programu Trzeźwości i wskazanie możliwości zaangażowania osób, środowisk i instytucji, które mogą i powinny troszczyć się o trzeźwość. Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia: https://duszpasterstworodzinlodz.pl/konferencja-ku-trzezwosci-narodu-wezwani-do-dzialania-28-pazdziernika-2023r/

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 15 października 2023 r.

 1. Łódzkie Duszpasterstwa Akademickie zapraszają wszystkich studentów na „Rekolekcje na Dobry Początek”. Rozpoczną się one 15 października Mszą św. o godz. 19.00 w łódzkiej katedrze i potrwają do 19 października. Codziennie będziemy celebrowali Mszę św. o godz. 19.00: poniedziałek – DA Kamienica, wtorek – DA Węzeł, środa – DA Jezuici i czwartek – DA Piątka.
 2. Duszpasterstwo i strefa wsparcia osób w kryzysie samobójczym oraz rodzin doświadczających żałoby po samobójczej śmierci bliskiej osoby zaprasza na Mszę św. w intencji osób, które doświadczają myśli rezygnacyjnych. Eucharystia będzie celebrowana 15 października 2023 roku w dolnym kościele w Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104) o godz.17.00. Zachęcamy także do włączenia się w Różę Papageno i ofiarowania każdego dnia października dziesiątki różańca w intencji osób, które odebrały sobie życie.
 3. Duszpasterstwo Służby Zdrowia zaprasza wszystkich pracowników Ochrony Zdrowia, pracujących oraz emerytowanych, na Mszę św. celebrowaną w dniu ich patrona – św. Łukasza, 18 października o godz. 18.00 w parafii pw. św. s. Faustyny (Plac Niepodległości 1).

 

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 8 października 2023 r.

 1. Pielgrzymka grup Żywego Różańca do sanktuarium Matki Bożej Łaskiej odbędzie się
  w sobotę 14 października. Program (nastąpiła zmiana kolejności punktów programu):

godz. 10.00 –   Msza św. pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego;

godz. 11.00   –   konferencja o. Michała Szałkowskiego, dominikanina;

godz. 11.45   –   nabożeństwo różańcowe w Kaplicy Matki Boskiej Łaskiej;

godz. 12.30 –   posiłek dla wszystkich uczestników;

                     –   koncert;

godz. 14.00 –   Koronka do Miłosierdzia Bożego, błogosławieństwo kończące pielgrzymkę.

 1. W tym roku Kościół Środowisk Twórczych przeżywa Jubileusz 30-lecia. Z tej okazji serdecznie zapraszamy 14 października 2023 r. o godz. 17.00 do Kościoła Środowisk Twórczych na Mszę św. dziękczynną, której przewodniczyć będzie kard. Grzegorz Ryś, a o godz. 20.00 nastąpi premiera Teatru Logos „Rozmowy z diabłem – wielkie kazanie ks. Bernarda” Leszka Kołakowskiego w reż. Krzysztofa Jasińskiego w Teatrze Nowym. Szczegółowy program obchodów na stronie www.eck.wlodzi.com
 2. Dnia 13 października o godz. 19.00 w Kościele pw. Matki Bożej Jasnogórskiej (ul. Gogola 12), Fundacja Canto Pro Classica wraz z Fundacją Życie i Polską Operą Kameralną Arena, organizują koncert pt. „Dla Ciebie Polsko”. W koncercie usłyszymy najbardziej znane polskie pieśni patriotyczne oraz pieśni w hołdzie Matki Boskiej Jasnogórskiej, wpisujące się w 45. rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na papieża.
 3. W dniu 15 października br. przypada 54. rocznica śmierci sługi bożego o. Anzelma Gądka, kapłana, kandydata na ołtarze z naszej archidiecezji. W tym dniu, w kościele Ojców Karmelitów Bosych w Łodzi (ul. Liściasta), o godz. 18.00, zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za powołanie i świętość życia Sługi Bożego oraz o łaskę jego beatyfikacji.
 4. Łódzkie Duszpasterstwa Akademickie zapraszają wszystkich studentów na „Rekolekcje na Dobry Początek”. Rozpoczną się one 15 października Mszą św. o godz. 19.00
  w łódzkiej katedrze
  i potrwają do 19 października. Codziennie będziemy celebrowali Mszę św. o godz. 19.00: poniedziałek – DA Kamienica, wtorek – DA Węzeł, środa – DA Jezuici i czwartek – DA Piątka.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 1 października 2023 r.

 1. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na Inaugurację Roku Akademickiego 2023/2024, która odbędzie się we wtorek 3 października. O godz. 10.00 w kaplicy seminaryjnej zostanie odprawiona Msza św., po której nastąpi dalsza część uroczystości. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu skierowane jest w sposób szczególny do Członków Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.
 2. Uroczystości odpustowe ku czci św. Faustyny Kowalskiej patronki Łodzi odbędą się w czwartek 5 października o godz. 18.00 w kościele pod jej wezwaniem na Placu Niepodległości. Po Mszy św., której przewodniczyć będzie bp Szymon Stułkowski z Płocka, wyruszy ul. Piotrkowską procesja z relikwiami św. Faustyny do bazyliki archikatedralnej, gdzie zostanie odnowiony Akt Zawierzenia Archidiecezji Bożemu Miłosierdziu.
 3. Pielgrzymka grup Żywego Różańca do sanktuarium Matki Bożej Łaskiej odbędzie się w sobotę 14 października. Program (nastąpiła zmiana kolejności punktów programu):

godz. 10.00 –   Msza św. pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego;

godz. 11.00 –   konferencja o. Michała Szałkowskiego, dominikanina;

godz. 11.45   –   nabożeństwo różańcowe w Kaplicy Matki Boskiej Łaskiej;

godz. 12.30 –   posiłek dla wszystkich uczestników;

                     –   koncert;

godz. 14.00 –   Koronka do Miłosierdzia Bożego, błogosławieństwo kończące pielgrzymkę.

 1. Zapraszamy do udziału w I archidiecezjalnym konkursie piosenki religijnej „Cecyliada – Wolbórz 2023” w Wolborzu. Przedszkolaki, uczniowie, grupy formalne i nieformalne, zespoły, schole, chóry, soliści, duety i seniorzy są zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie, który odbędzie się w Kolegiacie Wolborskiej 21 października od godz. 10.00. Szczegóły znajdziemy na plakacie i w karcie zgłoszenia.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 24 września 2023 r.

 1. Zapraszamy wszystkich członków wspólnoty Wieczernik Modlitwy za Kapłanów i „Margaretek” na Mszę św., która będzie sprawowana w sobotę 7 października br. o godz. 12.00 w kościele p.w. św. Antoniego w Łodzi (Bałuty). Spotkanie rozpocznie nabożeństwo różańcowe o godz. 11.00.
 2. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej w Łodzi. Tematem tegorocznych zajęć jest: Nowy Testament jako wypełnienie Starego Testamentu. Wykłady będą realizowane w formie zjazdów jeden raz w miesiącu od października do czerwca. Szczegóły na stronie www.ekumenicznaszkolabiblijna.pl
 3. Kurs liturgiczny dla fotografów i operatorów kamer odbędzie się w sobotę, 7 października w godz. 8.00-15.00. Kurs ma charakter online. Ukończenie kursu jest niezbędne, aby można było fotografować i filmować przebieg uroczystości liturgicznych w parafiach archidiecezji łódzkiej. Zapisy odbywają się poprzez formularz zamieszczony na stronie http://archidiecezja.lodz.pl/kurs-fotooperator. Dochód z kursu przeznaczony jest na działalność Caritas Archidiecezji Łódzkiej.
 4. Koronka na ulicach miast, jak co roku, zgromadzi nas na skrzyżowaniach ulic 28 września o godz. 15.00 w rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćko – spowiednika św. Faustyny. Będziemy prosić o Miłosierdzie Boże dla nas i o pokój na świecie. Niech przez chwilę świat zatrzyma się w zadumie i kontemplacji Bożego Miłosierdzia.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 17 września 2023 r.

 1. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej w Łodzi. Tematem tegorocznych zajęć jest: Nowy Testament jako wypełnienie Starego Testamentu. Wykłady będą realizowane w formie zjazdów jeden raz w miesiącu od października do czerwca. Szczegóły na stronie www.ekumenicznaszkolabiblijna.pl
 2. Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny zaprasza osoby dorosłe na spotkania przygotowujące do chrztu, bierzmowania i Eucharystii. Wszystkie spotkania odbywają się przy ul. Ks. I. Skorupki 7 w Łodzi; kontakt: s. Ewa Godzińska – 885 555 020.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 10 września 2023 r.

 1. Zapraszamy na inaugurację „Synodów” Parafialnych, która odbędzie się 16 września br. w archikatedrze łódzkiej o godz. 12.00. Zapraszamy zwłaszcza Księży Proboszczów
  z delegacją przynajmniej trzech przedstawicieli Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Każda delegacja otrzyma świecę, która podczas obrad synodalnych w parafiach będzie symbolizowała obecność Ducha Świętego oraz jedność całej diecezji. Inauguracja „Synodu” Parafialnego w parafii, z uroczystym zapaleniem świecy, odbędzie się w niedzielę 17 września.
 2. XII Wojewódzkie Święto Pszczoły, czyli pszczelarskie dożynki, odbędą się 17 września w parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104). O godz. 10.00 Msza św., a po niej wykłady i kiermasz produktów pszczelich.
 3. Instytut Teologiczny w Łodzi ponawia informację o rekrutacji na studia niestacjonarne:
 • 6-letnie magisterskie z teologii o specjalności katechetycznej;
 • oraz studia podyplomowe dla nauczycieli, którzy pragną zdobyć przygotowania do nauczania religii w szkole (4 semestry);

Szczegółowe informacje o rekrutacji i studiach zamieszczone są na stronie internetowej Instytutu Teologicznego (www.archidiecezja.lodz.pl/akw-it).

 1. Duszpasterstwo i Strefa Wsparcia osób w kryzysie samobójczym oraz rodzin doświadczających żałoby po samobójczej śmierci bliskiej osoby Papageno Team zaprasza na Eucharystię sprawowaną w intencji osób, które odebrały sobie życie. Msza św. celebrowana będzie w niedzielę 10 września o godz. 18.00 w parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104). Zachęcamy również do włączenia się w Apel Jasnogórski o godz. 21.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Zapraszamy do zainteresowania się tygodniem wiedzy dotyczącej problemu samobójstw. Bliższe informacje dostępne są na stronie internetowej www.archidiecezja.lodz.pl

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 3 września 2023 r.

 1. Duszpasterstwo Rolników zaprasza na Archidiecezjalne Dożynki, które w tym roku odbędą się w archikatedrze łódzkiej w niedzielę 10 września o godz. 12.30. Zaproszeni są szczególnie przedstawiciele poszczególnych parafii i dekanatów z wieńcami dożynkowymi.
 2. Instytut Teologiczny w Łodzi ponawia informację o rekrutacji na studia niestacjonarne:
 • 6-letnie magisterskie z teologii o specjalności katechetycznej;
 • oraz studia podyplomowe dla nauczycieli, którzy pragną zdobyć przygotowania do nauczania religii w szkole (4 semestry);

Szczegółowe informacje o rekrutacji i studiach zamieszczone są na stronie internetowej Instytutu Teologicznego (www.archidiecezja.lodz.pl/akw-it).

 1. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej w Łodzi. Tematem tegorocznych zajęć jest: Nowy Testament jako wypełnienie Starego Testamentu. Wykłady będą realizowane w formie zjazdów jeden raz w miesiącu od października do czerwca. Szczegóły na stronie www.ekumenicznaszkolabiblijna.pl
 2. Druga rekrutacja do Studium Organistowskiego, które przygotowuje do wykonywania funkcji organisty kościelnego odbędzie się 18 września br. od godz. 17.00 (ul. Zgierska 123). Program nauczania realizowany jest w cyklu 5-letnim. W indywidualnych przypadkach kandydat może być przyjęty na rok wyższy. Organiści już zatrudnieni w parafiach mogą w Studium podnieść swoje kwalifikacje muzyczno-liturgiczne. Szczegółowe informacje na stornie archidiecezji łódzkiej i u duszpasterzy (w dołączonym pliku).
 3. Duszpasterstwo Rodzin we współpracy z Instytutem Teologicznym i Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli NPR serdecznie zapraszają do udziału w rocznych zajęciach Diecezjalnego Studium Życia Rodzinnego. Celem studium jest przygotowanie osób świeckich i duchownych do niesienia pomocy małżeństwom, rodzinom i osobom indywidualnym. Wykłady prowadzone przez specjalistów obejmują zagadnienia z zakresu teologii małżeństwa i rodziny, antropologii, psychologii, pedagogiki, seksuologii, fizjologii i duszpasterstwa. Serdecznie zapraszamy do udziału w Studium osoby wierzące, które pragną pogłębić swoją wiedzę na temat małżeństwa i rodziny, w świetle nauczania Kościoła Rzymskokatolickiego.

Szczegóły na stronie www.duszpasterstworodzinlodz.pl  oraz www.archidiecezja.lodz.pl

 

STUDIA W INSTYTUCIE TEOLOGICZNYM W ŁODZI
prowadzone w ramach afiliacji do Akademii Katolickiej w Warszawie
rok akademicki 2023/2024
STUDIA MAGISTERSKIE (specjalność katechetyka)
Informacje ogólne. Studia teologiczne przeznaczone są dla osób świeckich, członków ruchów kościelnych, instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. Oferta skierowana jest do każdego, kto pragnie pogłębić swoją wiedzę o Bogu oraz umocnić chrześcijańską wizję rzeczywistości. Profil absolwenta. Tytuł magistra teologii (specjalność katechetyka) uprawnia do podjęcia pracy na stanowisku nauczyciela religii w szkołach na wszystkich etapach edukacyjnych. Absolwent teologii ogólnej może pełnić funkcję lidera we wspólnotach parafialnych oraz w strukturach diecezjalnych. Jest przygotowany do prowadzenia akcji ewangelizacyjnych na różnych poziomach oraz do podjęcia pracy misyjnej. Może podjąć pracę w redakcjach czasopism katolickich, rozgłośniach radiowych, stacji telewizyjnych oraz portali internetowych. Może również aktywnie działać w organizacjach pozarządowych i stowarzyszeniach promujących wartości chrześcijańskie. Czas trwania studiów i tryb nauki. Studia trwają 6 lat i prowadzone są w systemie niestacjonarnym. Zajęcia odbywają się z reguły w cztery soboty w miesiącu (od października do czerwca) i mają formę wykładów, seminariów, ćwiczeń i warsztatów. Liczba godzin i punktów ECTS, praca dyplomowa. Program studiów przewiduje 2040 godzin zajęć wykładowych oraz 150 godzin praktyk katechetycznych odbytych w okresie 3 lat. Student uzyskuje 360 punktów ECTS. Studia kończą się egzaminem z całej teologii (ex universa theologia) oraz egzaminem magisterskim Wymagane dokumenty (zob. na stronie internetowej Instytutu). Studia nie zostaną uruchomione, jeżeli zgłosi się mniej niż 5 kandydatów. Podstawą przyjęcia na studia jest złożenie kompletu dokumentów w Instytucie Teologicznym i pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej, która odbędzie się w siedzibie Instytutu w sobotę 30 września b.r. o godz. 1000. Opłaty za studia. Rocznie 2.600 zł i w okresie 6 lat nie przekroczą kwoty 3.500 zł.
******
TEOLOGICZNO-KATECHETYCZNE STUDIA PODYPLOMOWE DLA NAUCZYCIELI
Adresat studiów, profil kandydata. Studia adresowane są do nauczycieli, którzy pragną zdobyć wiedzę merytoryczną, metodyczną i dydaktyczną w zakresie przygotowania do nauczania katechezy w szkole jako kolejnego przedmiotu. Warunki przyjęcia na studia. Udokumentowane uprawnienia nauczycielskie: tytuł magistra a także przygotowanie pedagogiczne i psychologiczne uprawniające do podjęcie pracy nauczyciela w szkole. Czas trwania studiów i tryb nauki. Studia prowadzone są w systemie niestacjonarnym (zaocznym) i trwają 4 semestry. Zajęcia odbywają się w soboty, z reguły trzy razy w miesiącu, od października do czerwca. Cele i efekty kształcenia. Celem teologiczno-katechetycznych studiów podyplomowych jest przygotowanie i przekazanie słuchaczom wiedzy niezbędnej do nauczania katechezy w przedszkolu, szkole podstawowej, liceach ogólnokształcących, technikach i branżowych szkołach II stopnia, z wyjątkiem specjalnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej szczegółowo określa kwalifikacje zawodowe, jakie powinien posiadać nauczycielkatecheta. Instytut Teologiczny dostosowuje program nauczania i odbywania praktyk do aktualnych przepisów prawa oświatowego, a także umożliwia uzyskanie od władzy kościelnej misji kanonicznej upoważniającej do nauczania religii. Ukończenie studiów podyplomowych stanowi dla nauczyciela-katechety cenną pomoc w procesie zdobywania
kolejnych stopni awansu zawodowego. Liczba godzin i punktów ECTS, praca końcowa. Program studiów przewiduje: 480 godzin zajęć wykładowych z teologii i 150 godzin zajęć katechetycznych oraz 90 godzin praktyk katechetycznych w szkole. Liczba punktów ECTS konieczna do uzyskania kwalifikacji: 80. Studia kończą się przedłożeniem pracy końcowej.
Studia nie zostaną uruchomione, jeżeli zgłosi się mniej niż 7 kandydatów. Podstawą przyjęcia na studia jest złożenie kompletu dokumentów (zob. na stronie internetowej Instytutu). Opłaty. Studia są odpłatne – za każdy semestr 1.000 zł. (W trakcie studiów kwota nie przekroczy 1.300 zł za semestr).
*********
Sekretariat czynny: wszystkie września b.r. od 9.30 do 13.00, dotyczy to także tel. Sekretariatu. Szczegółowe
informacje na stronie internetowej Instytutu Teologicznego: http://archidiecezja.lodz.pl/akt-it/
Dyrekcja

 

Rekrutacja do Studium Organistowskiego w roku akad. 2023/24

Celem Studium Organistowskiego jest przygotowanie do samodzielnego wykonywania funkcji organisty kościelnego oraz animatora życia muzycznego w parafii. Program nauczania realizowany jest w cyklu 5-letnim, w trybie zajęć wykładowych (grupowych) oraz indywidualnych (fortepian, organy).

Zajęcia wykładowe obejmują następujące przedmioty: zasady muzyki, kształcenie słuchu, harmonia, emisja głosu, śpiew liturgiczny, chorał gregoriański, chór, historia muzyki kościelnej, liturgika, prawodawstwo muzyki kościelnej, formy muzyczne, organoznawstwo.

Rozmowa kwalifikacyjna obejmuje:

 • wykonanie na fortepianie dowolnego utworu;
 • sprawdzenie predyspozycji słuchowych oraz głosowych (zaśpiewanie pieśni kościelnej).

Kandydat winien przedłożyć Dyrektorowi Studium następujące dokumenty:

 1. a) podanie;
 2. b) życiorys;
 3. c) świadectwo wykształcenia ogólnego (ew. wykształcenia muzycznego);
 4. d) opinia proboszcza parafii zamieszkania lub zatrudnienia;
 5. f) dwie fotografie.

W indywidualnych przypadkach – po sprawdzeniu wiedzy i umiejętności – kandydat może być przyjęty na rok wyższy. Decyzję w tej sprawie podejmuje Dyrektor Studium na wniosek Komisji Rekrutacyjnej. Słuchacze, którzy ukończyli przedmioty muzyczne w szkołach i uczelniach muzycznych, mogą być z nich zwolnieni przez Radę Pedagogiczną, na podstawie przedstawionych dokumentów. Dotyczy to także organistów już zatrudnionych w parafiach, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje muzyczno-liturgiczne.

Do studium mogą być przyjęci kandydaci nieposiadający wykształcenia muzycznego – po stwierdzeniu predyspozycji muzycznych, z możliwością przyjęcia na przygotowawczy rok kształcenia. 

Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną – e-mail: smk@archidiecezja.lodz.pl

Rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się 18 września 2023 r. od godziny 17.00.

Informacje: kom. 882 383 785
 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 27 sierpnia 2023 r.

 1. Centrum Służby Rodzinie w Łodzi przy współpracy z Caritas Archidiecezji Łódzkiej zapraszają rodziny na pikniki integracyjne „Dzień polsko-ukraiński”, które odbędą się w godz. 14.00-18.00:
 • 2 września w Łodzi, przy ul. Broniewskiego 1a,
 • 3 września w Piotrkowie Tryb., w Zespole Klasztornym Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek przy ul. Rycerskiej 3.

Zapewniamy darmowe gry i zabawy dla dzieci, watę cukrową, popcorn a także wiele innych bezpłatnych atrakcji.

 1. Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny zaprasza osoby dorosłe na spotkania przygotowujące do:
 • chrztu, bierzmowania i Eucharystii – 13 września 2023 r.,
 • bierzmowania – 8 września 2023 r.

Wszystkie spotkania odbywają się o godz. 19.00 przy ul. Ks. I. Skorupki 7 w Łodzi; kontakt: s. Ewa Godzińska – 885 555 020.

 1. W tym roku mija 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. W najbliższy piątek 1 września o godz. 18.00 w archikatedrze łódzkiej odprawiona zostanie Msza św. w intencji polskich żołnierzy poległych podczas wojny oraz ludności cywilnej, która utraciła życie w następstwie działań wojennych.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej 

do przekazania wiernym w niedzielę 20 sierpnia 2023 r.

 1. Zapraszamy do udziału w pieszych pielgrzymkach, które wyruszą na Jasną Górę z wielu miejsc naszej archidiecezji. Hasło tegorocznego pielgrzymowania brzmi: Idziemy z pośpiechemŁódzka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, jak co roku, wyruszy 21 sierpnia z Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej. Zapisy odbywają się w dniach 16-19 sierpnia w godz. 10.00-12.00 i 17.00-20.00 w dolnym kościele parafii p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi oraz w pierwszym dniu pielgrzymki. Zapisy w formie on-line rozpoczęły się 10 sierpnia poprzez stronę internetową pielgrzymki – www.pielgrzymka.lodz.pl

Zachęcamy tych pielgrzymów, którzy nie będą mogli w tym roku pielgrzymować pieszo do podjęcia pielgrzymowania duchowego. Zapisy do grupy duchowej możliwe będą w każdej parafii.

23 sierpnia na Jasną Górę wyruszy grupa rowerowa naszej pielgrzymki. Informacje na jej temat znajdziemy na stronie pieszej pielgrzymki.

 1. Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny zaprasza osoby dorosłe na spotkania przygotowujące do: 
 • chrztu, bierzmowania i Eucharystii – 13 września 2023 r.,
 • bierzmowania – 8 września 2023 r. 

Wszystkie spotkania odbywają się o godz. 19.00 przy ul. Ks. I. Skorupki 7 w Łodzi, telefon kontaktowy: s. Ewa Godzińska – 885 555 020.

 1. Odsłonięcie i poświęcenie pomnika upamiętniającego O. Stefana Miecznikowskiego, jezuity, kapelana „Solidarności” i duszpasterza osób internowanych i więzionych w podczas stanu wojennego odbędzie się w piątek 25 sierpnia o godz. 17.30 przy kościele Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi. O godz. 18.00 będzie odprawiona Msza św., a po niej koncert rodziny Pospieszalskich: Piosenki do tekstów poetów polskich.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 30 lipca 2023 r.

 1. Zapraszamy na Archidiecezjalną Pielgrzymkę do Świnic Warckich, która odbędzie się
  2 września 2023 r. W programie:
 • 10.00 – przyjazd do Głogowca przed dom św. Faustyny; zawiązanie wspólnoty oraz przejście do Sanktuarium Chrztu św. Faustyny w Świnicach Warckich (ok. 2 km),
 • 12.00Msza św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia

oraz Zawierzenie Kościoła Łódzkiego Miłosierdziu Bożemu,

 • 14.00 – wspólny posiłek,
 • 15.00 – modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia.

do wiernych w parafiach łódzkich

 1. 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest sposobnością do oddania czci bohaterom, którzy oddali życie za wolną Polskę. Zapraszamy do udziału we Mszy św. w poniedziałek 1 sierpnia o godz. 12.00 w bazylice archikatedralnej, gdzie spoczywają doczesne szczątki Sługi Bożego ks. Tadeusza Burzyńskiego, kapłana diecezji łódzkiej, kapelana i męczennika Powstania Warszawskiego, żołnierza AK, który zginął 1 sierpnia 1944 roku w pierwszej godzinie toczących się walk.
 2. Bp Józef Rozwadowski, czwarty ordynariusz w historii diecezji łódzkiej, pełnił posługę pasterską w latach 1968-1986. Zapraszamy w środę 3 sierpnia, w 27. rocznicę śmierci, o godz. 18.00 do archikatedry łódzkiej na Mszę św. celebrowaną w jego intencji.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 16 lipca 2023 r.

 1. Duszpasterstwo Rodzin i Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie zapraszają narzeczonych i pary myślące o małżeństwie na wakacyjne nauki przedmałżeńskie w formie Wieczorów dla Zakochanych prowadzonych online. Spotkania odbywać się będą dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki, od 25 lipca do 22 sierpnia o godz. 19.00. Informacje i zapisy: www.spotkaniamalzenskie-lodz.pl

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. Decyzją papieża Franciszka 23 lipca (niedziela) obchodzić będziemy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Zapraszamy dziadków i osoby starsze na Mszę św. w ich intencji z uroczystym błogosławieństwem, która sprawowana będzie o godz. 12.30 w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Łodzi (gen. S. Grota-Roweckiego 1a) pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego. Po liturgii zapraszamy na mini recital i słodki poczęstunek.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 2 lipca 2023 r.

 1. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi informuje, że najbliższa rekrutacja będzie miała miejsce w dniu 10 lipca (poniedziałek) 2023 r. od godz. 9.00. Kolejna odbędzie się 11 września (poniedziałek). Kandydatów do Seminarium prosimy o uprzedni kontakt telefoniczny: 42 66 48 888. Szczegółowe informacje można uzyskać u swoich duszpasterzy lub na stronie internetowej: www.wsd.lodz.pl.

2. Duszpasterstwo Rodzin i Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie zapraszają narzeczonych i pary myślące o małżeństwie na wakacyjne nauki przedmałżeńskie w formie Wieczorów dla Zakochanych prowadzonych online. Spotkania odbywać się będą dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki, od 25 lipca do 22 sierpnia o godz. 19.00. Informacje i zapisy: www.spotkaniamalzenskie-lodz.pl

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 25 czerwca 2023 r.

 1. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi informuje, że najbliższa rekrutacja będzie miała miejsce w dniu 10 lipca (poniedziałek) 2023 r. od godz. 9.00. Kolejna odbędzie się 11 września (poniedziałek). Kandydatów do Seminarium prosimy o uprzedni kontakt telefoniczny: 42 66 48 888. Szczegółowe informacje można uzyskać u swoich duszpasterzy lub na stronie internetowej: www.wsd.lodz.pl.
 2. Duszpasterstwo Rodzin i Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie zapraszają narzeczonych i pary myślące o małżeństwie na wakacyjne nauki przedmałżeńskie w formie Wieczorów dla Zakochanych prowadzonych online. Spotkania odbywać się będą dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki, od 25 lipca do 22 sierpnia o godz. 19.00. Informacje i zapisy: www.spotkaniamalzenskie-lodz.pl
 3. Przypominamy, że w naszej archidiecezji działa Ośrodek Pomocy Duchowej. Mieści się on przy ul. Łąkowej 42 (przy kościele MB Zwycięskiej w dawnej plebanii). Zakres pomocy obejmuje między innymi: modlitwę wstawienniczą, pomoc w rozeznawaniu duchowym oraz pomoc księdza egzorcysty. Terminy dyżurów wolontariuszy w Ośrodku i numery kontaktowe oraz połączenia internetowe są na plakacie w gablocie i na ulotkach dostępnych w kancelarii i zakrystii.
 4. Salezjanie w Lutomiersku prowadzą nabór na niedrogie kolonie letnie dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 16 lat. Dokładne terminy, koszty oraz zapisy znajdziemy na stronie internetowej ośrodka DON BOSCO: www.osrodek-lutomiersk.salezjanie.pl

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Łódzkiej zaprasza wszystkich chorych na 58. Ogólnopolską Pielgrzymkę Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. Wyjazd w czwartek 6 lipca o godz. 7.30. Zapisy i informacje pod nr. tel. 601 806 183.
 2. Zapraszamy na zabawę taneczną, jaka odbędzie się 1 lipca (sobota) w parafii św. Alberta Chmielowskiego na Widzewie. Jest ona przeznaczona dla osób stanu wolnego w wieku 30-50 lat. Mamy nadzieję, że ułatwi to poznawanie się osób w tym wieku. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej parafii i na stronie na Facebooku „Poznajmy się w tańcu”.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 18 czerwca 2023 r.

 1. Rekrutacja do Studium Organistowskiego w roku akad. 2023/24 odbędzie się 21 czerwca 2023 r. od godz. 17.00 w Studium Muzyki Kościelnej AŁ (ul. Zgierska 123). Celem Studium Organistowskiego jest przygotowanie do samodzielnego wykonywania funkcji organisty kościelnego oraz animatora życia muzycznego w parafii. Program nauczania realizowany jest w cyklu 5-letnim, w trybie zajęć wykładowych (grupowych) oraz indywidualnych (fortepian, organy). Do studium mogą być przyjęci kandydaci nieposiadający wykształcenia muzycznego – po stwierdzeniu predyspozycji muzycznych, z możliwością przyjęcia na przygotowawczy rok kształcenia. Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną – e-mail: smk@archidiecezja.lodz.pl. Informacje: kom. 882 383 785.
 2. Przypominamy, że w naszej archidiecezji działa Ośrodek Pomocy Duchowej. Mieści się on przy ul. Łąkowej 42 (przy kościele MB Zwycięskiej w dawnej plebanii). Zakres pomocy obejmuje między innymi:
 • modlitwę wstawienniczą,
 • pomoc w rozeznawaniu duchowym,
 • pomoc księdza egzorcysty.

Terminy dyżurów wolontariuszy w Ośrodku i numery kontaktowe oraz połączenia internetowe są na plakacie w gablocie i na ulotkach dostępnych w kancelarii i zakrystii.

 1. Duszpasterstwo Pracowników Nauki zaprasza nauczycieli akademickich na czerwcowe spotkanie formacyjne, które odbędzie się w czwartek 22 czerwca o godz. 19.00 w parafii św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi. Po Mszy św. konferencja pt.: „Wiara jest nadzieją. Interpretacja encykliki Benedykta XVI o nadziei chrześcijańskiej”.
 2. Zapraszamy na rowerową modlitwę za Łódź. Przejazd dookoła miasta odbędzie się w sobotę 24 czerwca. Zapisy na stronie www.lodzkiejerycho.pl
 3. Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Łódzkiej zaprasza wszystkich chorych na 58. Ogólnopolską Pielgrzymkę Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. Wyjazd w czwartek 6 lipca o godz. 7.30. Zapisy i informacje pod nr. tel. 601 806 183.

 

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 11 czerwca 2023 r.

 1. Zbliża się Dzień Wspólnoty Archidiecezji Łódzkiej, który odbędzie się 17 czerwca 2023 r. o godz. 10.00 przy archikatedrze. Ksiądz Arcybiskup zaprasza wiernych oraz wszystkie wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia i grupy z każdej parafii wraz ze swoimi opiekunami do wspólnego świętowania. Zapraszamy księży do koncelebry, siostry zakonne do licznego udziału, a parafie prosimy o przywiezienie ze sobą tablic z tytułami swoich parafii.

W programie:

10:00 – Msza św. z uwielbieniem – archikatedra,

11:30 – darmowy posiłek dla wszystkich, po nim w namiotach: prezentacja wspólnot oraz zabawy integracyjne (dmuchańce, bańki, eurobungee, itp.) – plac katedralny,

14:45 – koncert zespołu Małe TGD – plac katedralny,

Od godz. 11.30 – możliwość zwiedzania z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi oraz Muzeum Archidiecezjalnego. Przez cały czas trwania Dnia Wspólnoty w kaplicy DA5 adoracja Najświętszego Sakramentu, a w archikatedrze możliwość skorzystania z rozmowy i modlitwy wstawienniczej.

 1. Rekrutacja do Studium Organistowskiego w roku akad. 2023/24 odbędzie się 21 czerwca 2023 r. od godz. 17.00 w Studium Muzyki Kościelnej AŁ (ul. Zgierska 123). Celem Studium Organistowskiego jest przygotowanie do samodzielnego wykonywania funkcji organisty kościelnego oraz animatora życia muzycznego w parafii. Program nauczania realizowany jest w cyklu 5-letnim, w trybie zajęć wykładowych (grupowych) oraz indywidualnych (fortepian, organy). Do studium mogą być przyjęci kandydaci nieposiadający wykształcenia muzycznego – po stwierdzeniu predyspozycji muzycznych, z możliwością przyjęcia na przygotowawczy rok kształcenia. Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną – e-mail: smk@archidiecezja.lodz.pl. Informacje: kom. 882 383 785
 2. Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi-Retkini zaprasza na Mszę św. odpustową, która sprawowana będzie pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia 16 czerwca 2023 r. o godz. 18.30. Uroczystość połączona będzie z jubileuszem 70-lecia święceń kapłańskich oraz 50-lecia duszpasterzowania na Retkini ks. infułata Jana Sobczaka – duchowego Ojca całej Retkini. Jest to okazja do dziękczynienia i modlitwy w intencji dostojnego Jubilata.
 3. Zapraszamy na rowerową modlitwę za Łódź. Przejazd dookoła miasta odbędzie się w sobotę 24 czerwca. Zapisy na stronie www.lodzkiejerycho.pl
 

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 4 czerwca 2023 r.

 1. Msza św. inaugurująca Święto Eucharystii (upamiętniające wizytę św. Jana Pawła II w Łodzi), podczas której parafie otrzymają kanonizacyjny obraz św. Jana Pawła II, będzie sprawowana 9 czerwca o godz. 19.00 w bazylice archikatedralnej. Na tę Mszę św. zaproszeni są delegaci ze wszystkich parafii archidiecezji łódzkiej.
 2. Zbliża się Dzień Wspólnoty Archidiecezji Łódzkiej, który odbędzie się 17 czerwca 2023 r. o godz. 10.00 przy archikatedrze. Ksiądz Arcybiskup zaprasza wiernych oraz wszystkie wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia i grupy z każdej parafii wraz ze swoimi opiekunami do wspólnego świętowania. W programie Msza św., piknik oraz koncert zespołu Małe TGD.
 3. Po raz kolejny zapraszamy do udziału w Chrześcijańskich Spotkaniach Młodych, które odbędą się w Boże Ciało (8 czerwca) w Moszczenicy (amfiteatr przy GOKiS). Punktem szczególnym będzie koncert uwielbienia o godz. 19.30, który poprowadzi zespół TGD (Trzecia Godzina Dnia) oraz abp Grzegorz Ryś. Zachęcamy ministrantów do aktywnego włączenia się w uwielbienie (zabierzmy ze sobą komże). Zapraszamy także do udziału w konkursie wiedzy o osobie i nauczaniu św. Jana Pawła II. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.spotkania.moszczenica.eu
 4. X Warsztaty Chorału Gregoriańskiego Cantus gregorianus odbędą się w Instytucie Teologicznym w Łodzi w dniach 29 czerwca – 2 lipca 2023 r. Skierowane są one do wszystkich zainteresowanych śpiewem chorału – muzyków zawodowych i amatorów, z różnym stopniem zaawansowania. W ramach kursu odbędą się wykłady, nauka śpiewu gregoriańskiego oraz praca nad emisją głosu. Informacje oraz zapisy na stronie: http://szkolachoralu-lodz.pl/
 5. Salezjańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Lutomiersku przyjmuje zapisy na rok szkolny 2023/2024. Do szkoły, której przedmiotem głównym są organy lub fortepian przyjmowani są uczniowie po ukończonej szkole podstawowej i z przygotowaniem muzycznym. Podczas nauki jest możliwość zamieszkania w internacie. Szkoła stawia sobie za cel wykształcenie profesjonalnej kadry organistów, pianistów i muzyków przygotowanych zarówno do pracy w parafii jak i do podjęcia studiów muzycznych. Nabór odbywa się poza internetowym systemem rekrutacji. Szczegółowe informacje na stronie internetowej szkoły: www.lutomiersksalezjanie.pl
 6. Duszpasterstwo rodzin diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zaprasza związki niesakramentalne na rekolekcje wakacyjne w terminie 15-21 lipca 2023 roku w ośrodku rekolekcyjnym „Trzy Jaskółki” w Kiczorach. Szczegóły i zapisy – na plakacie.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 28 maja 2023 r.

 1. Łódzki Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Dzieci przyszłością Polski” odbędzie się w tym roku w niedzielę 28 maja. Rozpoczęcie przy pomniku Pękniętego Serca, przy ul. Staszica na Bałutach o godz. 13.30, przejdzie do kościoła Wniebowzięcia NMP na Placu Kościelnym, gdzie zakończy się Mszą św. o godz. 15.00 przy grobie Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej.
 2. Po raz kolejny zapraszamy do udziału w Chrześcijańskich Spotkaniach Młodych, które odbędą się w Boże Ciało (8 czerwca) w Moszczenicy (amfiteatr przy GOKiS). Punktem szczególnym będzie koncert uwielbienia o godz. 19.30, który poprowadzi zespół TGD (Trzecia Godzina Dnia) oraz abp Grzegorz Ryś. Zachęcamy ministrantów do aktywnego włączenia się w uwielbienie (zabierzmy ze sobą komże). Zapraszamy także do udziału w konkursie wiedzy o osobie i nauczaniu św. Jana Pawła II. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.spotkania.moszczenica.eu

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 21 maja 2023 r.

 1. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na święcenia diakonatu, które odbędą się w sobotę 27 maja 2023 r., oraz na święcenia prezbiteratu, które będą miały miejsce w sobotę 10 czerwca. Obie uroczystości odbędą się w bazylice archikatedralnej w Łodzi o godz. 9.30.
 2. Łódzki Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Dzieci przyszłością Polski” odbędzie się w tym roku w niedzielę 28 maja. Rozpoczęcie przy pomniku Pękniętego Serca, przy ul. Staszica na Bałutach o godz. 13.30, przejdzie do kościoła Wniebowzięcia NMP na Placu Kościelnym, gdzie zakończy się Mszą św. o godz. 15.00 przy grobie Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej.
 3. Salezjańskie Szkoły Rzemiosł w Łodzi przy ul. Wodnej zapraszają młodzież klas ósmych do podjęcia nauki w nowo otwartej Salezjańskiej Szkole Branżowej I stopnia w zawodzie mechatronik. Trwa również nabór do Technikum Salezjańskiego w zawodach: technik mechatronik oraz technik informatyk. Nauka jest nieodpłatna. Dla uczniów spoza Łodzi możliwe jest zakwaterowanie w Bursie Salezjańskiej. Nabór odbywa się poza internetowym systemem rekrutacji do szkół samorządowych, stąd należy złożyć odrębny wniosek o przyjęcie do szkoły. Najbliższe dni otwarte odbędą się w niedzielę 21 maja oraz 4 czerwca o godz. 10.00. Szczegółowe informacje na plakatach, a także na stronie internetowej: szkolyrzemiosl.edu.pl.

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. Duszpasterstwo Pracowników Nauki zaprasza nauczycieli akademickich na kolejne spotkanie formacyjne, które odbędzie się w środę 24 maja o godz. 19.00 w parafii św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi. Po Mszy św. konferencja pt.: „Postrzeganie człowieka i świata na podstawie encykliki Benedykta XVI Deus caritas est”.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 14 maja 2023 r.

 1. Abp Grzegorz Ryś gorąco zaprasza do rozważania tajemnic zmartwychwstania Chrystusa podczas Ekumenicznej Drogi Światła, która odbędzie się w piątek 19 maja 2023 r. Rozpocznie się ona o godz. 19.00 w kościele Chrześcijan Baptystów (ul. Nawrot 27), przejdzie ulicą Nawrot do kościoła pw. Św. Ap. Piotra i Pawła (ul. Nawrot 104) i zakończy się tam wieczorem uwielbienia. Wszyscy proszeni są o zabranie ze sobą świec.
 2. W niedzielę 21 maja pod hasłem „Odwagi! Nie bójcie się!” odbędzie się 4. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasnej Górze, podczas której chcemy wypraszać łaskę odwagi bycia świadkiem Jezusa dla wszystkich współczesnych kobiet. Będzie nam w tym towarzyszyć Sługa Boża Stanisława Leszczyńska, która odważnie stawiała granice złu, ratując nowe życie w obozie koncentracyjnym Auschwitz. O godz. 12.00 modlitwa Anioł Pański i konferencja „Odwaga codzienności” o. Tomasza Nowaka OP w sali o. Augustyna Kordeckiego; o godz. 14.00 – Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki z aktem zawierzenia kobiet Matce Bożej (Kaplica Cudownego Obrazu); godz. 16.15 – Modlitwa Różańcowa.
 3. Ruch Światło-Życie zaprasza uczniów ze szkół podstawowych (klasy 3 i starsze) oraz szkół ponadpodstawowych do udziału w rekolekcjach wakacyjnych. Rekolekcje trwają 15 dni. Informacje o turnusach i zapisach znajdziemy na stronie internetowej i facebooku Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Łódzkiej.

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. W rocznicę urodzin Papieża Polaka zapraszamy na koncert pt. „W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II”. Koncert odbędzie się 18 maja po Mszy św. o godz. 18.30 w archikatedrze łódzkiej.
 2. Duszpasterstwo Kobiet zaprasza na spotkanie ze św. Alojzym Orione i bł. ks. Franciszkiem Drzewiecki, organizowane w ramach cyklu „Spotkania ze Świętymi”. Będziemy modlić się za osoby chore, dotknięte duchowym ubóstwem i poszukujące swojej drogi życiowej. Z relikwiami Świętych przyjedzie do Łodzi ks. dr Marek Chrzanowski FDP (orionista), poeta, rekolekcjonista, autor wielu książek. Spotkanie odbędzie się 16 maja (wtorek) o godz. 18.30 w Kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi. Rozpocznie się konferencją, po której (ok. godz. 19.15) sprawowana będzie Msza św. z modlitwą o wstawiennictwo.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 7 maja 2023 r.

 1. Ruch Światło-Życie zaprasza do udziału w pieszej pielgrzymce do łódzkich Łagiewnik w intencji naszego miasta i regionu oraz osób uzależnionych. Pielgrzymka wyruszy z archikatedry 13 maja (sobota) o godz. 9.00 i zakończy się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia o godz. 13.00 w sanktuarium ojców franciszkanów.
 2. Archidiecezjalna pielgrzymka do Parzna, z racji rocznicy urodzin Sługi Bożej Wandy Malczewskiej, odbędzie się w niedzielę 14 maja. O godz. 12.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego.
 3. Abp Grzegorz Ryś gorąco zaprasza do rozważania tajemnic zmartwychwstania Chrystusa podczas Ekumenicznej Drogi Światła, która odbędzie się w piątek 19 maja 2023 r. Rozpocznie się ona o godz. 19.00 w kościele Chrześcijan Baptystów (ul. Nawrot 27), przejdzie ulicą Nawrot do kościoła pw. Św. Ap. Piotra i Pawła (ul. Nawrot 104) i zakończy się tam wieczorem uwielbienia. Wszyscy proszeni są o zabranie ze sobą świec.
 4. Ruch Światło-Życie zaprasza uczniów ze szkół podstawowych (klasy 3 i starsze) oraz szkół ponadpodstawowych do udziału w rekolekcjach wakacyjnych. Rekolekcje trwają 15 dni. Informacje o turnusach i zapisach znajdziemy na stronie internetowej i facebooku Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Łódzkiej.
 5. Salezjańskie Szkoły Rzemiosł w Łodzi przy ul. Wodnej zapraszają młodzież klas ósmych do podjęcia nauki w nowo otwartej Salezjańskiej Szkole Branżowej I stopnia w zawodzie mechatronik. Trwa również nabór do Technikum Salezjańskiego w zawodach: technik mechatronik oraz technik informatyk. Nauka jest nieodpłatna. Dla uczniów spoza Łodzi możliwe jest zakwaterowanie w Bursie Salezjańskiej. Nabór odbywa się poza internetowym systemem rekrutacji do szkół samorządowych, stąd należy złożyć odrębny wniosek o przyjęcie do szkoły. Najbliższe dni otwarte odbędą się w niedzielę 21 maja oraz 4 czerwca o godz. 10.00. Szczegółowe informacje na plakatach, a także na stronie internetowej: szkolyrzemiosl.edu.pl.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 30 kwietnia 2023 r.

 1. Abp Grzegorz Ryś gorąco zaprasza do rozważania tajemnic zmartwychwstania Chrystusa podczas Ekumenicznej Drogi Światła, która odbędzie się w piątek 19 maja 2023 r. Rozpocznie się ona o godz. 19.00 w kościele Chrześcijan Baptystów (ul. Nawrot 27), przejdzie ulicą Nawrot do kościoła pw. Św. Ap. Piotra i Pawła (ul. Nawrot 104) i zakończy się tam wieczorem uwielbienia. Wszyscy proszeni są o zabranie ze sobą świec.
 2. Zapraszamy na rekolekcje dla singli, zatytułowane „Wyczekani”. Bedą one okazją do poznania siebie, swojego miejsca w planie Boga i odkrycia wartości czekania na to, co cenne. Ich ważną częścią będą warsztaty psychologiczne. Rekolekcje są adresowane do osób w wieku 23-37 lat i odbędą się w dniach 5-7 maja w Ognisku Miłości w Olszy. Kontakt: konto na instagramie Wyczekani lub mail wyczekani@gmail.com.
 3. Ruch Światło-Życie zaprasza do udziału w pieszej pielgrzymce do łódzkich Łagiewnik w intencji naszego miasta i regionu oraz osób uzależnionych. Pielgrzymka wyruszy z archikatedry 13 maja (sobota) o godz. 9.00 i zakończy się Mszą św. pod przewod-nictwem abp. Grzegorza Rysia o godz. 13.00 w sanktuarium ojców franciszkanów.
 4. Ruch Światło-Życie zaprasza na:
 • Weekend Młodszych: uczniowie klas 7 i 8 – 5-7 maja w Porszewicach,
 • Weekend Młodych: uczniowie szkół średnich – 19-21 maja w Dąbrówce (k. Sulejowa).

Zapisy i bliższe informacje na stronie internetowej i facebooku Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Łódzkiej.

 1. Archidiecezjalna pielgrzymka do Parzna, z racji rocznicy urodzin Sługi Bożej Wandy Malczewskiej, odbędzie się w niedzielę 14 maja o godz. 12.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 23 kwietnia 2023 r.

 1. Abp Grzegorz Ryś gorąco zaprasza do rozważania tajemnic zmartwychwstania Chrystusa podczas Ekumenicznej Drogi Światła, która odbędzie się w piątek 19 maja 2023 r. Rozpocznie się ona o godz. 19.00 w kościele Chrześcijan Baptystów (ul. Nawrot 27), przejdzie ulicą Nawrot do kościoła pw. Św. Ap. Piotra i Pawła (ul. Nawrot 104) i zakończy się tam wieczorem uwielbienia. Wszyscy proszeni są o zabranie ze sobą świec.
 2. Dnia 27 kwietnia mija rocznica śmierci śp. ks. bp. Adama Lepy. Msza św. w intencji zmarłego rok temu Biskupa Pomocniczego archidiecezji łódzkiej zostanie odprawiona w bazylice archikatedralnej łódzkiej w czwartek 27 kwietnia o godz. 12.00. Kuria Metropolitalna zaprasza do modlitwy za śp. ks. bp. Adama Lepę.
 3. Ruch Światło-Życie zaprasza do udziału w pieszej pielgrzymce do łódzkich Łagiewnik w intencji naszego miasta i regionu oraz osób uzależnionych. Pielgrzymka wyruszy z archikatedry 13 maja (sobota) o godz. 9.00 i zakończy się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia o godz. 13.00 w sanktuarium ojców franciszkanów.
 4. Ruch Światło-Życie zaprasza na:
 • Weekend Młodszych: uczniowie klas 7 i 8 – 5-7 maja w Porszewicach,
 • Weekend Młodych: uczniowie szkół średnich – 19-21 maja w Dąbrówce (k. Sulejowa).

Zapisy i bliższe informacje na stronie internetowej i facebooku Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Łódzkiej.

 1. Archidiecezjalna pielgrzymka do Parzna, z racji rocznicy urodzin Sługi Bożej Wandy Malczewskiej, odbędzie się w niedzielę 14 maja. O godz. 12.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich niedzielę 2 kwietnia 2023 r.

 1. Grupa pantomimy Iuventus Dei oraz Wydział Duszpasterstwa Młodzieży zapraszają na Misterium Męki Pańskiej „Dla rozbitych”, które odbędzie się w auli Zespołu Szkół Salezjańskich w Łodzi w Niedzielę Palmową (2 kwietnia) o godz. 15.00.
 2. Rekolekcje Wielkopostne dla Łodzi w kościele oo. Jezuitów prowadzone przez abp. Grzegorza Rysia rozpoczną się w Wielki Poniedziałek 3 kwietnia i potrwają do Wielkiej Środy. O godz. 18.00 celebrowana będzie Msza św., po której nastąpi konferencja.
 3. Chór Duszpasterstwa Akademickiego „Piątka” zaprasza na wielkopostny koncert pieśni pasyjnych, który odbędzie się w Niedzielę Palmową (2 kwietnia) o godz. 20.00 w bazylice archikatedralnej. W ramach koncertu będziemy zagłębiać się w tajemnicę krzyża i zbawienia, wczytując się w tym roku w tekst Stabat Mater Dolorosa.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich niedzielę 26 marca 2023 r.

 1. Wspólnota Taizé Łódź zaprasza na panel dyskusyjny pt. „Współodpowiedzialność czy współdecyzyjność. Synodalność nowego pokolenia.” W dyskusji wezmą udział m.in.
  abp Grzegorz Ryś, brat Maciej ze wspólnoty Taizé, s. Anna Juźwiak AP, o. Cordian Szwarc OFM. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 26 marca o godz. 17.00 w auli Duszpasterstwa Akademickiego „Piątka” przy ul. Skorupki 5 w Łodzi. Natomiast 27 marca o godz. 19.00 zapraszamy na Ekumeniczną Modlitwę Taizé, która odbędzie się w kościele Ewangelicko-Augsburskim pw. św. Mateusza w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 279/273.
 2. Grupa pantomimy Iuventus Dei oraz Wydział Duszpasterstwa Młodzieży zapraszają na Misterium Męki Pańskiej „Dla rozbitych” ulicą Piotrkowską, które odbędzie się w piątek 31 marca. Rozpocznie się ono w pasażu Rubinsteina o godz. 19.30, a zakończy ok. godz. 21.00 na Placu Wolności. Zapraszamy także na stacjonarną wersję Misterium, która odbędzie się w auli Zespołu Szkół Salezjańskich w Łodzi w Niedzielę Palmową (2 kwietnia) o godz. 15.00.
 3. Zapraszamy dorosłych, młodzież i dzieci na Małą Drogę Krzyżową (3 km), która odbędzie się na terenie byłego niemieckiego obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej. Mała Droga Krzyżowa oraz Ekstremalna Droga Krzyżowa (40 km) wyruszy 31 marca z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Łaskawej (ul. Goplańska 11/13) po Mszy św. o godz. 20.00.
 4. Rekolekcje Wielkopostne dla Łodzi w kościele oo. Jezuitów prowadzone przez abp. Grzegorza Rysia rozpoczną się w Wielki Poniedziałek 3 kwietnia i potrwają do Wielkiej Środy. O godz. 18.00 celebrowana będzie Msza św., po której nastąpi konferencja.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym niedzielę 19 marca 2023 r.

 1. Święty Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, jest patronem archidiecezji łódzkiej. W tym roku, z racji na IV Niedzielę Wielkiego Postu, Uroczystość Św. Józefa będziemy obchodzić 20 marca. Podczas Mszy św. dziękczynnej sprawowanej o godz. 18.00 w bazylice archikatedralnej pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia dokona się liturgiczne zakończenie sesji synodalnych oraz zostaną wręczone osobom świeckim odznaczenia za zasługi dla archidiecezji łódzkiej.
 2. Abp Grzegorz Ryś zaprasza do modlitwy o pokój na Ukrainie podczas Ekumenicznej Drogi Krzyżowej ulicami Łodzi w piątek 24 marca. Rozpoczęcie o godz. 19.00 przed kościołem ewangelicko-augsburskim św. Mateusza (ul. Piotrkowska 283), następnie przejście ul. Piotrkowską do ul. Tuwima i zakończenie w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża
  (ul. Sienkiewicza 38). Prosimy uczestników o zabranie świec.
 3. Zbliżająca się Uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca) jest obchodzona w Kościele od lat jako Dzień Świętości Życia. Tego dnia możemy włączyć się w Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego (druk duchowej adopcji udostępnią kapłani). Główna uroczystość z udziałem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin odbędzie się w kościele Św. Teresy w Łodzi (ul. Kopcińskiego 1/3). O godz. 18.00 Msza św. w przyjęciem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka.
 4. W związku z zapytaniami kierowanymi do Kurii Metropolitalnej Łódzkiej informujemy, że jedynym oficjalnym miejscem publikacji nagrań wypowiedzi abp. Grzegorza Rysia metropolity łódzkiego są media związane z archidiecezją łódzką: strona www.archidiecezja.lodz.pl, Facebook, Instagram, Twitter oraz kanał YouTube: Archidiecezja Łódzka. Informujemy również, że abp Grzegorz Ryś nie posiada swoich własnych profili w mediach społecznościowych – Facebook, Twitter, Instagram czy kanału YouTube, wyjątkiem jest profil facebookowy – Strona biskup-rys.pl, który jest prowadzony za zgodą i przy pełnej aprobacie abp. Grzegorza Rysia.

do przekazania w parafiach łódzkich

 1. Duszpasterstwo Pracowników Nauki zaprasza nauczycieli akademickich na kolejne spotkanie formacyjne, które odbędzie się w środę 22 marca o godz. 19.30 w parafii św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi. Przewodniczyć mu będzie ks. Dawid Matusiak z diecezji włocławskiej.
 2. Pielgrzymowanie do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych to bardzo konkretne doświadczenie Kościoła odbitego w różnych wspólnotach, miejscach i świątyniach. Zachęcamy do włączenia się w to wydarzenie. Każdego dnia, od środy popielcowej, Księża Biskupi odprawiają Msze św. w różnych kościołach naszego miasta. Plan znajdziemy w gablocie.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym niedzielę 12 marca 2023 r.

 1. Ks. abp Grzegorz Ryś zaprasza do modlitwy o pokój na Ukrainie podczas Ekumenicznej Drogi Krzyżowej ulicami Łodzi w piątek 24 marca. Rozpoczęcie o godz. 19.00 przed kościołem ewangelicko-augsburskim św. Mateusza (ul. Piotrkowska 283), następnie przejście ul. Piotrkowską do ul. Tuwima i zakończenie w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża
  (ul. Sienkiewicza 38). Prosimy uczestników o zabranie świec.
 2. Po raz dziesiąty z inicjatywy Ojca Świętego odbędzie się wielkopostna inicjatywa zatytułowana: „24 godziny dla Pana”, która polega na całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z możliwością spowiedzi. Odbędzie się ona w dniach 17-18 marca 2023 r. w trzech miejscach archidiecezji łódzkiej:
 • bazylika archikatedralna w Łodzi,
 • kościół parafialny pw. św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim,
 • kościół rektoralny pw. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim.

Piątek – nabożeństwo pokutne: godz. 20.00.

Sobota – Msza św.: godz.18.00.

 1. Wydział Duszpasterstwa zaprasza na spotkanie pt. Rok od wybuchy wojny na Ukrainie z Jakubem Maciejewskim – korespondentem wojennym, autorem książki Wojna – reportaż z Ukrainy, które odbędzie się 19 marca o godz. 16.00 w dolnym kościele św. ap. Piotra i Pawła w Łodzi przy ul. Nawrot 104.
 2. Duszpasterstwo Kobiet zaprasza kobiety (szczególnie: studentki, młode mamy oraz kobiety, które są na początku swojej pracy zawodowej) do uczestnictwa w rekolekcjach wielkopostnych, które odbędą się w dniach 23-24 marca br. w kościele pw. Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim (ul. ul. Wojska Polskiego 3). Rekolekcje zatytułowane: Pomiędzy pasywnością a agresją. Abigail – asertywna mediatorka, poprowadzą s. Anna Maria Pudełko AP i s. Judyta Pudełko PDDM. Nauki rekolekcyjne będą wygłaszane podczas i po Mszy św. o godz. 18.00.
 3. Salezjańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Lutomiersku przyjmuje zapisy na rok szkolny 2023/2024. Do szkoły, której przedmiotem głównym są organy lub fortepian przyjmowani są uczniowie po ukończonej szkole podstawowej i z przygotowaniem muzycznym. Podczas nauki jest możliwość zamieszkania w internacie. Szkoła stawia sobie za cel wykształcenie profesjonalnej kadry organistów, pianistów i muzyków przygotowanych zarówno do pracy w parafii jak i do podjęcia studiów muzycznych. Nabór odbywa się poza internetowym systemem rekrutacji. Szczegółowe informacje na stronie internetowej szkoły: www.lutomiersksalezjanie.pl

do przekazania w parafiach łódzkich

 1. Duszpasterstwo Akademickie „Piątka” zaprasza na wielkopostne rekolekcje akademickie, które rozpoczną się w dzisiejszą niedzielę (12 marca) Mszą św. o godz. 19.00 w łódzkiej katedrze i potrwają do środy. Rekolekcje poprowadzi dn Adam Tataradziński.
 2. Domowy Kościół Rejon Łódź Południe-Zachód zaprasza na Drogę Krzyżową na Rudzką Górę w dniu 17 marca. Rozpocznie się ona po Mszy św. o godz. 18.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Łodzi przy ul. Farnej 15, a zakończy ok. godz. 20.30. Zapraszamy nie tylko rodziny i osoby dorosłe, ale także młodzież, zwłaszcza tę, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
 3. Pielgrzymowanie do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych to bardzo konkretne doświadczenie Kościoła odbitego w różnych wspólnotach, miejscach i świątyniach. Zachęcamy do włączenia się w to wydarzenia. Każdego dnia, od środy popielcowej, Księża Biskupi odprawiają Msze św. w różnych kościołach naszego miasta. Plan znajdziemy w gablocie.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym niedzielę 5 marca 2023 r.

 1. II niedziela Wielkiego Postu, zwana Ad Gentes w Kościele w Polsce jest Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Z tej okazji dziś w całej Polsce zbierane są ofiary do puszek przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom.
 2. Dnia 13 marca przypada 10. rocznica wyboru kard. Jorge Bergoglio na Stolicę Piotrową. Z tej racji 12 marca w archikatedrze łódzkiej o godz. 12.30 odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia w intencji Papieża Franciszka, na którą serdecznie zapraszamy.

do przekazania w parafiach łódzkich

 1. Pielgrzymowanie do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych to bardzo konkretne doświadczenie Kościoła odbitego w różnych wspólnotach, miejscach i świątyniach. Zachęcamy do włączenia się w to wydarzenia. Każdego dnia, od środy popielcowej, Księża Biskupi odprawiają Msze św. w różnych kościołach naszego miasta. Plan znajdziemy w gablocie.
 2. Kolejne modlitewne spotkanie osób zaangażowanych w stałą modlitwę za księży (Wieczernik Modlitwy za Księży, Margaretki) odbędzie się w sobotę 11 marca w kościele pw. św. Antoniego w Łodzi (ul. Św. Antoniego Padewskiego 4). O godz. 11.15 nabożeństwo Drogi Krzyżowej, po którym o godz. 12.00 celebrowana będzie Msza św. w intencji powołań kapłańskich.
 3. Domowy Kościół rejonu Łódź Śródmieście i Duszpasterstwo Rodzin zaprasza na Wielkopostne Rekolekcje dla Par w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi (ul. Łąkowa 27) w dniach 10 i 11 marca godz. 18.00 i niedziela – 12 marca godz. 11.00. Szczegóły znajdziemy na plakacie.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 26 lutego 2023 r.

 1. W ramach zbiórki „Solidarni z Aleppo” do łódzkiej Caritas wpłynęło do tej pory 524 tysiące złotych. Połowa tej kwoty wysłana już została do parafii św. Franciszka z Asyżu w Aleppo z przeznaczeniem na pomoc doraźną (żywność, koce, nocleg w parafii). Druga połowa zebranej kwoty przeznaczona zostanie na długofalową pomoc dla mieszkańców Aleppo – odbudowę mieszkań i remonty. Dziękujemy za przekazane datki. Zbiórka trwa nadal.
 2. Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny rozpoczął przygotowanie dorosłych do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Szczegóły  na stronie www.katechumenat-lodz.blogspot.com 22 lutego 2023 r. rozpoczął się też kolejny cykl spotkań dla par przygotowujących się do sakramentu małżeństwa. Więcej informacji i zgłoszenia na stronie www.domalzenstwa.pl

3. Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT zaprasza 25 marca do Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Św. Stanisława Kostki na konferencję „Biznes na skale, czyli jak budować na Bożym fundamencie”. Jeśli któryś przedsiębiorca chciałby prowadzić biznes po chrześcijańsku jest szczególnie zaproszony. Więcej informacji i zapisy na stronie: www.talentlodz.pl/konferencje

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich w niedzielę 19 lutego 2023 r.

 1. Centrum Służby Rodzinie razem z grupą Taizé Łódź zapraszają na ekumeniczną modlitwę Taizé o pokój w Ukrainie, która odbędzie się w poniedziałek 20 lutego o godz. 20.00 w Centrum Służby Rodzinie przy ul. Broniewskiego 1a.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 12 lutego 2023 r.

 1. W poniedziałek, o godz. 4.12 zatrzęsła się ziemia w Turcji i w Syrii. Trzęsienie ziemi pochłonęło wiele ofiar. Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” natychmiast uruchomiły zbiórkę na pomoc mieszkańcom Aleppo (Syria). Możemy się w tę pomoc poszkodowanym włączyć poprzez ofiary dziś składane do puszek w ramach akcji „Solidarni z Aleppo”. Zebrane datki za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Łódzkiej trafią bezpośrednio do Aleppo w Syrii. 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 5 lutego 2023 r.

 1. Ośrodek Rekolekcyjno-Konferencyjny Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach zaprasza na rekolekcje wielkopostne dla małżeństw ze św. Józefem. Rekolekcje poprowadzi Kinga
  i Jakub Tomalak z Kalisza oraz ks. Mateusz Wójtowicz z parafii św. Kazimierza w Łodzi. Koszt: 500 zł/para. Zapisy: https://forms.gle/PY9jDWZdJgafXLtJ8.
 2. Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny przygotowuje dorosłych do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej: chrztu, bierzmowania, Eucharystii oraz do małżeństwa. Spotkania przygotowujące do bierzmowania rozpoczną się 10 lutego 2023 r., a Seminarium do małżeństwa 22 lutego 2023 r. Więcej informacji na stronie: http://katechumenat-lodz.blogspot.com/

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. W sobotę 11 lutego 2023 r., w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, będziemy obchodzić XXXI Światowy Dzień Chorego. W tym dniu o godz. 12.00
  w bazylice archikatedralnej będzie celebrowana Msza św. z sakramentem namaszczenia chorych pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego. W tym dniu o godz. 9.00 celebrowana będzie również Msza św. w parafii pw. św. Faustyny (pl. Niepodległości 1) poprzedzona różańcem o godz. 8.30. Zapraszamy do wspólnej modlitwy chorych, ich rodziny oraz wszystkich, którzy opiekują się chorymi.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 29 stycznia 2023 r.

 1. Obchody Dnia Życia Konsekrowanego odbędą się w czwartek 2 lutego 2023 r. w święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu o godz. 12.00 w bazylice archikatedralnej Mszy św. będzie przewodniczył bp Ireneusz Pękalski. Do wspólnej modlitwy zapraszamy kapłanów, alumnów seminariów duchownych, osoby życia konsekrowanego oraz wiernych świeckich.
 2. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na rekolekcje dla młodzieży męskiej (od 15 roku życia) w terminie 3-5 lutego 2023 r. Chętni proszeni są o zgłoszenie się do 1 lutego drogą mailową (lodz.wsd@gmail.com) lub telefonicznie (42 664 88 88). Początek rekolekcji w piątek o godz. 16.00. Udział w rekolekcjach jest bezpłatny.

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. Duszpasterstwo Ochrony Zdrowia zaprasza wszystkie osoby chore, a w szczególności kobiety po mastektomii, na Mszę św. sprawowaną 5 lutego o godz. 18.00 w dniu św. Agaty, patronki osób chorych na piersi, w parafii pw. św. Faustyny (pl. Niepodległości 1). Mszę św. poprzedzi modlitwa różańcowa o godz. 17.15.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 22 stycznia 2023 r.

 1. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na rekolekcje dla młodzieży męskiej (od 15 roku życia) w terminie 3-5 lutego 2023 r. Chętni proszeni są o zgłoszenie się do
  1 lutego drogą mailową (lodz.wsd@gmail.com) lub telefonicznie (42 664 88 88). Początek rekolekcji w piątek o godz. 16.00. Udział w rekolekcjach jest bezpłatny.
 2. Hospicjum domowe Caritas Archidiecezji Łódzkiej informuje, że 24 stycznia 2023 roku rozpocznie się kolejny kurs podstaw opieki nad chorymi dla osób, które chciałyby wolontaryjnie pomagać w hospicjum. Zapraszamy chętnych, którzy mają ukończone 18 lat. Zapisy w biurze hospicjum domowego Caritas w Łodzi ul. Zgierska 121, pod numerami telefonów: 42 636 24 08 lub 607 617 090.

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. Duszpasterstwo Pracowników Nauki zaprasza nauczycieli akademickich na spotkanie formacyjne, które odbędzie się w środę 25 stycznia o godz. 19.00 w parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi. Po Mszy św., konferencja pt. „Współpracownik Prawdy” – dziedzictwo Papieża Benedykta XVI.
 2. Zapraszamy na świąteczne spotkanie Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej na Jasną Górę, które odbędzie się 29 stycznia 2023 r. w kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi. Rozpocznie się ono Mszą św. o godz. 18.00 sprawowaną w intencji dzieła pielgrzymki łódzkiej oraz wszystkich, którzy to dzieło tworzą.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 15 stycznia 2023 r.

 1. Gorąco zachęcamy do włączenia się w tę wspólną modlitwę podczas Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan, które w naszej archidiecezji przeżywamy od 7 do 20 stycznia pod hasłem: Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości (por. Iz 1, 17). Ich program znajdziemy w gablocie.
 2. Dziś wychodzicie (Wj 13, 4) to hasło kolejnego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim, który będziemy obchodzić 16 stycznia o godz. 19.15 w specjalnie przygotowanym namiocie postawionym na miejscu synagogi przy ul. Wolborskiej. Wcześniej, o godz. 17.00 w Teatrze Nowym w Łodzi (ul. Zachodnia 93) odbędzie się dyskusja na temat trudnej pamięci chrześcijan i Żydów wokół książki abp. Grzegorza Rysia Chrześcijanie wobec Żydów, na którą również zapraszamy.
 3. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na rekolekcje dla młodzieży męskiej (od 15 roku życia) w terminie 3-5 lutego 2023 r. Chętni proszeni są o zgłoszenie się do
  1 lutego drogą mailową (lodz.wsd@gmail.com) lub telefonicznie (42 664 88 88). Początek rekolekcji w piątek o godz. 16.00. Udział w rekolekcjach jest bezpłatny.

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. Msza św. w intencji ofiar mordu więźniów w łódzkim Radogoszczu, którego dokonano w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r., będzie sprawowana w bazylice archikatedralnej
  17 stycznia o godz. 12.00.
 2. Duszpasterstwo Kobiet zaprasza na spotkanie ze św. Peregrynem z Laziozi, organizowane w ramach cyklu Spotkania ze Świętymi. Tym razem o wstawiennictwo przed Bogiem za osoby chore na nowotwór prosić będziemy jednego z najskuteczniejszych świętych wystawienników. Z relikwiami św. Peregryna przyjadą do Łodzi ojcowie franciszkanie
  z Wrocławia. Spotkanie odbędzie się 17 stycznia (wtorek) o godz. 18.30 w Kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi. Rozpocznie się konferencją, po której (ok. godz. 19.15) sprawowana będzie Msza św. z modlitwą o wstawiennictwo.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich w niedzielę 1 stycznia 2023 r.

 1. Orszak Trzech Króli znów przejdzie ulicą Piotrkowską. W Uroczystość Objawienia Pańskiego o godz. 11.00 abp Grzegorz Ryś metropolita łódzki będzie sprawował Eucharystię w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi. Po Mszy św. z Placu Wolności wyruszy ulicą Piotrkowską kolorowy korowód kolędników. Na zakończenie będzie czekał na nas finałowy koncert kolęd „Małej Armii Janosika” – 130. osobowej, największej kapeli góralskiej w Polsce. Orszak związany jest z akcją charytatywną „Dar dla Nowonarodzonego”, jest to zbiórka funduszy dla dzieci z zespołem Downa z Łodzi i okolic oraz dotkniętych ubóstwem dzieci z Libanu. Dary można przekazywać już teraz za pomocą strony www.orszakwlodzi.pl (szczegóły na plakatach). 6 stycznia Trzej Królowie przekażą zebrane dary potrzebującym dzieciom.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich w niedzielę 25 grudnia 2022 r.

 1. Zapraszamy wszystkie osoby regularnie modlące się za księży we wspólnotach Wieczernika i Margaretek na kolejne spotkanie w dniu 27 grudnia o godz. 18.00. Tym razem spotkanie to odbędzie się w domu św. Siostry Faustyny przy ul. Krośnieńskiej 9.
 2. Orszak Trzech Króli znów przejdzie ulicą Piotrkowską. W Uroczystość Objawienia Pańskiego o godz. 11.00 abp Grzegorz Ryś metropolita łódzki będzie sprawował Eucharystię w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi. Po Mszy św. z Placu Wolności wyruszy ulicą Piotrkowską kolorowy korowód kolędników. Na zakończenie będzie czekał na nas finałowy koncert kolęd „Małej Armii Janosika” – 130. osobowej, największej kapeli góralskiej w Polsce. Orszak związany jest z akcją charytatywną „Dar dla Nowonarodzonego”, jest to zbiórka funduszy dla dzieci z zespołem Downa z Łodzi i okolic oraz dotkniętych ubóstwem dzieci z Libanu. Dary można przekazywać już teraz za pomocą strony www.orszakwlodzi.pl (szczegóły na plakatach). 6 stycznia Trzej Królowie przekażą zebrane dary potrzebującym dzieciom.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich w niedzielę 11 grudnia 2022 r.

 1. Duszpasterstwo Pracowników Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej zaprasza na adwentowy dzień skupienia do domu św. Faustyny, które odbędzie się 17 grudnia o godz. 12.00 w Domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Krośnieńskiej 9. Skupienie zakończy się Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 i Mszą św.
 2. Duszpasterstwo Kobiet AŁ zaprasza na spotkanie ze św. o. Pio, organizowane w ramach cyklu Spotkania ze Świętymi. Z relikwiami św. o. Pio przyjadą do Łodzi ojcowie kapucyni z Krakowa. Spotkanie odbędzie się 20 grudnia (wtorek) o godz. 18.30 w Kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi. Rozpocznie się konferencją, po której (ok. godz. 19.15) sprawowana będzie Msza św. z modlitwą o wstawiennictwo.
 3. Rekolekcje adwentowe dla Łodzi prowadzone przez abp. Grzegorza Rysia odbędą się w archikatedrze od 18 grudnia: niedziela – Msza św. z homilią, godz. 19.00, poniedziałek i wtorek – Msza św. z homilią i konferencją, godz. 18.00.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich w niedzielę 4 grudnia 2022 r.

 1. Duszpasterstwo Akademickie „Piątka” zaprasza na adwentowe rekolekcje akademickie, które rozpoczną się w II Niedziele Adwentu (4 grudnia) Mszą św. o godz. 19.00 w łódzkiej katedrze i potrwają do środy. Rekolekcje poprowadzi ks. dr Piotr Dernowski, duszpasterz akademicki z Olsztyna.
 2. Rekolekcje adwentowe dla Łodzi prowadzone przez abp. Grzegorza Rysia odbędą się w archikatedrze od 18 grudnia: niedziela – Msza św. z homilią, godz. 19.00, poniedziałek
  i wtorek – Msza św. z homilią i konferencją, godz. 18.00.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 13 listopada 2022 r.

 1. VI Światowy Dzień Ubogich obchodzić będziemy w niedzielę 13 listopada. Możemy włączyć się w to dzieło wypełniając artykułami spożywczymi i chemicznymi „Tytki charytatywne”, które zostały dostarczone do wszystkich parafii naszej archidiecezji. Zebrane w ramach akcji artykuły pozostaną do dyspozycji parafii z przeznaczeniem dla ubogich.

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. Duszpasterstwo Akademickie „Piątka” zaprasza do udziału w programie Akademia Liderów. Jest to szkolenie przeznaczone dla młodzieży akademickiej, podczas którego studenci będą mogli wzmocnić swoje zdolności przywódcze przez ćwiczenie odpowiednich umiejętności i postaw. W ciągu 8 sesji uczestnicy otrzymają gruntowne przygotowanie teoretyczne i praktyczne, które pozwoli im skutecznie reagować na potrzeby swojego otoczenia w oparciu o chrześcijańskie wartości. Początek 13 listopada o godz. 20.15
  w DA „Piątka” (ul. Ks. I. Skorupki 5). Więcej szczegółów i formularz zapisów na plakacie bądź na profilu facebookowym DA „Piątka”.
 2. Duszpasterstwo Kobiet zaprasza kobiety na cykl spotkań pod hasłem Spotkania ze Świętymi. Pierwszą Świętą, której historię życia poznamy i poprosimy o wstawiennictwo, będzie św. Rita z Casia – patronka spraw trudnych i beznadziejnych. Z jej relikwiami do Łodzi przyjadą Siostry Augustianki z Krakowa. Spotkanie odbędzie się 1️5 listopada (wtorek)
  o godz. 1️8.30 w Parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104) i rozpocznie konferencją pt. Jesteś kobietą, która może zostać świętą. O godz. 1️9.15 będzie celebrowana Msza św. z obrzędem poświęcenia róż.
 3. Kolejne modlitewne spotkanie osób zaangażowanych w stałą modlitwę za księży (Wieczernik Modlitwy za Księży, Margaretki) odbędzie się w sobotę 19 listopada w kościele pw. św. Wojciecha w Łodzi (ul. Rzgowska 242). O godz. 10.30 odmówimy nowennę do Matki Bożej Pocieszenia, po której o godz. 11.00 celebrowana będzie Msza św. w intencji zmarłych kapłanów.
 4. Duszpasterstwo i strefa wsparcia osób w kryzysie samobójczym oraz rodzin dotkniętych samobójczą śmiercią bliskiej osoby (Papageno Team) zaprasza na Mszę św. w intencji osób, które odebrały sobie życie. Eucharystia połączona z duchową adopcją osób w kryzysie samobójczym będzie sprawowana 20 listopada o godz. 17.30 w Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104).

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 6 listopada 2022 r.

 1. VI Światowy Dzień Ubogich obchodzić będziemy w niedzielę 13 listopada. Włączyć się możemy w to dzieło wypełniając artykułami spożywczymi i chemicznymi „Tytki charytatywne”, które zostały dostarczone do wszystkich parafii naszej archidiecezji. Zebrane w ramach akcji artykuły pozostaną do dyspozycji parafii z przeznaczeniem dla ubogich.
 2. Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych zaprasza w każdą drugą niedzielę miesiąca na spotkania, które odbywają się w par. św. ap. Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104).
  W niedzielę 13 listopada rozpoczęcie Mszą św. o godz. 15.00 w górnym kościele.
 3. Łódzkie zaduszki za Żołnierzy Wyklętych odbędą się w par. św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi przy ul. Obywatelskiej 60 w niedzielę 13 listopada o godz. 17.30.

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. Msza św. w intencji zmarłych biskupów łódzkich oraz zmarłych członków Kapituły Katedralnej sprawowana będzie 9 listopada o godz. 12.00. w bazylice archikatedralnej.
 2. W Święto Niepodległości (11 listopada) o godz. 10.00 w archikatedrze łódzkiej odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem ks. abp. Grzegorza Rysia w intencji Ojczyzny.
 3. W ramach obchodów VI Światowego Dnia Ubogich abp Grzegorz Ryś celebrował będzie Mszę św. w archikatedrze łódzkiej 13 listopada o godz. 12.30.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 30 października 2022 r.

 1. Wydział Duszpasterstwa Młodzieży zaprasza na Noc Świętych w archikatedrze łódzkiej w poniedziałek 31 października o godz. 19.30.
 2. Jak co roku, w Uroczystość Wszystkich Świętych odbędzie się zbiórka ofiar na działalność Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Na niektórych cmentarzach klerycy kwestują również w dzisiejszą niedzielę. Seminarium nie otrzymuje subwencji z zewnątrz (w tym: żadnych pieniędzy publicznych), dlatego tym bardziej liczymy na zrozumienie i dziękujemy za wszelkie wsparcie.
 3. Ośrodek Rekolekcyjny w Porszewicach zaprasza na VI edycję warsztatów muzycznych w dniach 18-20 listopada 2022 r. Warsztaty poprowadzą: Jakub Tomalak – założyciel i lider zespołu Abba Pater; Katarzyna Młynarska – założycielka oraz wykładowca Wrocławskiego Liturgicznego Studium Wokalnego, trener emisji głosu; Marta Ławska-Zawadzka – jedna z wokalistek zespołu TGD. Wyjątkowością tej edycji jest możliwość zapisania się na warsztaty indywidualne z Martą Ławską-Zawadzką. Zapisy trwają do 10 listopada i można ich dokonać poprzez link: https://forms.gle/dp3fupKCwVga14gB9

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. Abp Grzegorz Ryś zaprasza na Mszę św. w intencji zmarłych, którą będzie sprawował 1 listopada o godz. 18.00 na cmentarzu dla osób bezdomnych przy ul. Zakładowej 4.
 2. Msza św. w intencji polskich dzieci uwięzionych w obozie koncentracyjnym przy ul. Przemysłowej sprawowana będzie pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego
  3 listopada o godz. 12.00 w kościele pw. Opatrzności Bożej w Łodzi (ul. dr. Józefa Kolińskiego 26). Po Mszy św. przejdzie procesja pod pomnik „Pękniętego Serca”, w której niesione będą fotografie pomordowanych dzieci i odczytywane ich imiona i nazwiska.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 23 października 2022 r.

 1. Wydział Duszpasterstwa Młodzieży zaprasza na Noc Świętych w archikatedrze łódzkiej w poniedziałek 31 października o godz. 19.30.

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. Zapraszamy wszystkich Ukraińców na spotkanie z bp. Aleksandrem Jazłowieckim, biskupem pomocniczy kijowsko-żytomierski, które odbędzie się 23 października w parafii św. Łukasza Ewangelisty w Łodzi podczas Mszy św. o godz. 13.00.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich w niedzielę 16 października 2022 r.

 1. Łódzkie Duszpasterstwa Akademickie zapraszają wszystkich studentów na „Rekolekcje na Dobry Początek”. Rozpoczną się one 16 października Mszą św. o godz. 19.00
  w łódzkiej katedrze
  i potrwają do 20 października. Codziennie będziemy celebrowali Mszę św. o godz. 19.00: poniedziałek – DA Kamienica, wtorek – DA Węzeł, środa – DA Jezuici i czwartek – DA Piątka.
 2. Duszpasterstwo pracowników nauki zaprasza nauczycieli akademickich na spotkanie formacyjne, które odbędzie się we wtorek 25 października o godz. 19.00 w parafii św. Alberta Chmielowskiego. Po Mszy św. konferencja pt. „Wartość codziennej, osobistej modlitwy w nauczaniu papieży Benedykta XVI i Franciszka”, którą wygłosi ks. dr Przemysław Góra – archidiecezjalny duszpasterz pracowników nauki.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 9 października 2022 r.

 1. Zarząd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej w Łodzi informuje, że trwają zapisy na nową edycję zajęć w roku 2022/2023. Tematyka wykładów będzie dotyczyć biblijnej historii zbawienia. Celem Szkoły jest poznawanie Pisma Świętego, aby żyć na co dzień Słowem Bożym. Szczegóły na stronie www.ekumenicznaszkolabiblijna.pl

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. Każdego roku 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Zapraszamy w tym dniu na Mszę św. o godz. 10.00 sprawowaną przez abp. Grzegorza Rysia w bazylice archikatedralnej w intencji osób chorujących psychicznie, ich rodzin, opiekunów i wszystkich zatroskanych o ich stan zdrowia.
 2. Duszpasterstwo Rodzin zaprasza rodziców, którzy doświadczyli dramatu śmierci nieurodzonego dziecka do Sanktuarium Życia w Łodzi (ul. Łagiewnicka 197/201) na wspólną modlitwę w Dniu Dziecka Utraconego – 15 października o godz. 15.00. W programie: koronka, Msza św., adoracja i zawierzenie dzieci Bożemu Miłosierdziu. Będzie również możliwość wpisania imienia dziecka do Księgi Dziecka Utraconego.
 3. W dniu 15 października br. przypada 53. rocznica śmierci sługi bożego o. Anzelma Gądka, kapłana, kandydata na ołtarze z naszej archidiecezji. W tym dniu, w kościele Ojców Karmelitów Bosych w Łodzi (ul. Liściasta), o godz. 18.00, zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za powołanie i świętość życia Sługi Bożego oraz o łaskę jego beatyfikacji.
 4. Łódzkie Duszpasterstwa Akademickie zapraszają wszystkich studentów na „Rekolekcje na Dobry Początek”. Rozpoczną się one 16 października Mszą św. o godz. 19.00
  w łódzkiej katedrze
  i potrwają do 20 października. Codziennie będziemy celebrowali Mszę św. o godz. 19.00: poniedziałek – DA Kamienica, wtorek – DA Węzeł, środa – DA Jezuici i czwartek – DA Piątka.
 5. Duszpasterstwo Służby Zdrowia zaprasza wszystkich pracowników Ochrony Zdrowia, pracujących oraz emerytowanych, na Mszę św. celebrowaną w dniu ich patrona – św. Łukasza, 18 października o godz. 18.00 w parafii pw. św. s. Faustyny (Plac Niepodległości 1).

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 2 października 2022 r.

 1. Zarząd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej w Łodzi informuje, że trwają zapisy na nową edycję zajęć w roku 2022/2023. Tematyka wykładów będzie dotyczyć biblijnej historii zbawienia. Celem Szkoły jest poznawanie Pisma Świętego, aby żyć na co dzień Słowem Bożym. Szczegóły na stronie www.ekumenicznaszkolabiblijna.pl
 2. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na Inaugurację Roku Akademickiego 2022/2023, która odbędzie się we wtorek 4 października. O godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia. Następnie w gmachu seminaryjnym odbędzie się dalsza część uroczystości. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu skierowane jest w sposób szczególny do Członków Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.
 3. Pielgrzymka grup Żywego Różańca do sanktuarium Matki Bożej Łaskiej odbędzie się w sobotę 8 października. Program:

godz. 10.15 –   powitanie pielgrzymów;

godz. 10.30 –   konferencja;

godz. 11.00   –   nabożeństwo różańcowe w Kaplicy Matki Boskiej Łaskiej;

godz. 12.00 –   Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Ireneusza Pękalskiego;

godz. 13.30 –   posiłek dla wszystkich uczestników;

                     –   koncert;

godz. 15.00 –   Koronka do Miłosierdzia Bożego, błogosławieństwo kończące pielgrzymkę.

 1. Zapraszamy wszystkich członków wspólnoty Wieczernik Modlitwy za Kapłanów na Mszę św. sprawowaną 8 października o godz. 12.00 w kościele pw. św. Antoniego, która rozpocznie nowy rok formacji duchowej.

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. Uroczystości odpustowe ku czci św. Faustyny Kowalskiej patronki Łodzi odbędą się w środę 5 października o godz. 18.00 w kościele pod jej wezwaniem na Placu Niepodległości. Po Mszy św., której przewodniczyć będzie abp Grzegorz Ryś, wyruszy ul. Piotrkowską procesja z relikwiami św. Faustyny do bazyliki archikatedralnej, gdzie zostanie odnowiony Akt Zawierzenia Archidiecezji Bożemu Miłosierdziu.
 2. Duszpasterstwo Akademickie „Piątka” zaprasza na weekendowy wyjazd integracyjny w dniach 7-9 października. Jest to doskonała okazja by poznać i dołączyć do duszpasterstwa akademickiego. Zapraszamy zarówno tych studentów, którzy już studiują jak i tych, którzy dopiero rozpoczną studia. Więcej informacji na profilu facebookowym „Duszpasterstwo Akademickie Piątka” lub przez mail: duszpasterstwo.piatka@gmail.com.
 3. Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie i Wydział Duszpasterstwa Rodzin zapraszają narzeczonych i pary myślące o małżeństwie na Wieczory dla Zakochanych, które składają się z 8 cotygodniowych spotkań przygotowujących do sakramentu małżeństwa. Będą one odbywać się w każdą środę o godz. 19.00 w par. św. ap. Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104)
  od 19 października do 7 grudnia. Informacja i zapisy: www.spotkaniamalzenskie-lodz.pl

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 25 września 2022 r.

 1. Pielgrzymka grup Żywego Różańca do sanktuarium Matki Bożej Łaskiej odbędzie się w sobotę 8 października. Program:

godz. 10.15 –   powitanie pielgrzymów;
godz. 10.30 –   konferencja;
godz. 11.00   –   nabożeństwo różańcowe w Kaplicy Matki Boskiej Łaskiej;
godz. 12.00 –   Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Ireneusza Pękalskiego;
godz. 13.30 –   posiłek dla wszystkich uczestników;
                     –   koncert;
godz. 15.00 –   Koronka do Miłosierdzia Bożego, błogosławieństwo kończące pielgrzymkę.

 1. Koronka na ulicach miast, jak co roku, zgromadzi nas na skrzyżowaniach ulic 28 września o godz. 15.00 w rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćko – spowiednika św. Faustyny. Będziemy prosić o Miłosierdzie Boże dla nas i o pokój na świecie. Niech przez chwilę świat zatrzyma się w zadumie i kontemplacji Bożego Miłosierdzia.

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny rozpoczął cykl spotkań przygotowujących dorosłych do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Spotkania odbywają się w piątki o godz. 19.00, ul. ks. I. Skorupki 7. Zgłoszenia przyjmujemy do 28 września. Więcej informacji na stronie: www.katechumenat-lodz.blogspot.com
 2. Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski Oddział Łódzki oraz Muzeum Farmacji w Łodzi zapraszają farmaceutów, techników farmaceutycznych oraz sympatyków na doroczne świętowanie Dnia Aptekarza, które rozpocznie się Mszą św. o godz. 18.00 w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi (ul. Piotrkowska 2) 26 września. Bezpośrednio po Mszy św. będzie miało miejsce spotkanie koleżeńskie poprzedzone prelekcją pt. „Ignacy Łukasiewicz – życie i dzieło” (dr Katarzyna Hanisz) i „Ignacy Łukasiewicz – pamięć potomnych” (Jakub Kossowski) w pobliskim Muzeum Farmacji (Plac Wolności 2).

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 18 września 2022 r.

 1. Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin zaprasza na Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodzin na Jasną Górę, organizowaną pod hasłem „Rodzina wspólnotą pokoju”. Rozpoczęcie pielgrzymki w sobotę 24 września o godz. 15.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Centralna Msza św. z odnowieniem ślubów małżeńskich sprawowana będzie w niedzielę 25 września o godz. 11.00. Szczegółowy program na plakacie.

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. Od września 2022 r. do lutego 2023 r. przypada 100. rocznica pobytu Heleny – św. Faustyny Kowalskiej przy ul. Krośnieńskiej 9 w Łodzi. Wspólnota Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach, a także w nawiedzaniu domu Świętej i obejrzenia okolicznościowej wystawy. Szczegóły na plakacie.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 11 września 2022 r.

 1. Zarząd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej w Łodzi informuje, że rozpoczęły się zapisy na nową edycję zajęć w roku 2022/2023. Tematyka wykładów będzie dotyczyć biblijnej historii zbawienia. Szczegóły na stronie www.ekumenicznaszkolabiblijna.pl.
 2. Z inicjatywy Rady Konferencji Episkopatów Europy, 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, obchodzić będziemy Dzień Modlitw za Ukrainę. Celem tego Dnia jest wsparcie duchowe dla walczących o wolność i niepodległość Ukraińców, okazanie solidarności z cierpiącymi ofiarami rosyjskiej agresji, wołanie o sprawiedliwy pokój oraz uwrażliwienie wspólnoty międzynarodowej na kwestię pomocy uchodźcom wojennym.
 3. 3. Jesienna rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbędzie się 14 września 2022 r. (początek o godz. 9.00, zakończenie w godzinach popołudniowych). W czasie rekrutacji kandydaci odbywają rozmowę  z ks. Rektorem oraz egzamin wstępny z zakresu katechezy w szkole ponadpodstawowej. Szczegóły rekrutacji na stronie: https://wsd.lodz.pl/rekrutacja-2022-2023/
 4. Zapraszamy na rekrutację do Studium Organistowskiego, która odbędzie się 14 września od godz. 17.00 przy ul. Zgierska 123. Studium przygotowuje do wykonywania funkcji organisty w parafii, pomaga także podnieść kwalifikacje muzyczno-liturgiczne wykonującym już posługę organisty w parafii. Informacje o rekrutacji są dostępne
  u duszpasterzy oraz na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej.
 5. Dnia 17 września 1939 roku, zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Związek Radziecki zaatakował Polskę. Z racji 83. rocznicy tych wydarzeń oraz obchodzonego Dnia Sybiraka zapraszamy do Bazyliki Archikatedralnej w Łodzi w sobotę 17 września o godz. 12.00 na Mszę św., by uczcić pamięć o bohaterskich obrońcach naszej Ojczyzny i oddać hołd Rodakom zesłanym na Syberię, do Kazachstanu czy Rosji.
 6. XI Wojewódzkie Święto Pszczoły, czyli pszczelarskie dożynki, odbędą się 18 września
  w parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104). O godz. 10.00 Msza św., a po niej wykłady i kiermasz produktów pszczelich.
 7. Zapraszamy osoby powyżej 15 roku życia zainteresowane uczestnictwem w ŚDM 2023 na spotkanie „W domu u Arcybiskupa – na 300 dni przed Światowymi Dniami Młodzieży w Lizbonie”, które odbędzie się 24 września w godz. od 10.00 do 15.00 w domu Księdza Arcybiskupa przy ul. Ks. I. Skorupki 1 w Łodzi. Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o wypełnienie formularza znajdującego się na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej lub na profilu Łódź Piotrowa – Młodzi WDoMu na Facebook’u.
 8. Kapelan Strażaków zaprasza na VI. Pielgrzymkę Strażaków Archidiecezji Łódzkiej
  i Województwa Łódzkiego
  do Bazyliki Wniebowzięcia NMP i św. Maksymiliana
  w Zduńskiej Woli, która odbędzie się 30 września 2022 r. o godz. 17.00 pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa.

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. Zapraszamy chłopców w wieku szkolnym na przesłuchania do Chłopięcego Chóru Archikatedry Łódzkiej, które odbędą się w piątek 16 września o godz. 19.00 w domu katechetycznym parafii archikatedralnej przy ul. ks. Ignacego Skorupki 7 w Łodzi (kontakt: +48 519 781 783, chor@archidiecezja.lodz.pl).

10. W dniach od 25 do 29 września w naszej archidiecezji odbędzie się peregrynacja relikwii bł. Karola Acutisa, patrona Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Uroczyste przywitanie relikwii odbędzie się 25 września o godz. 19.00 podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego w łódzkiej archikatedrze. Po mszy świętej zapraszamy na uwielbienie.

 

Rekrutacja do Studium Organistowskiego w roku akad. 2022/23

Celem Studium Organistowskiego jest przygotowanie do samodzielnego wykonywania funkcji organisty kościelnego oraz animatora życia muzycznego w parafii. Program nauczania realizowany jest w cyklu 5-letnim, w trybie zajęć wykładowych (grupowych) oraz indywidualnych (fortepian, organy).

Zajęcia wykładowe obejmują następujące przedmioty: zasady muzyki, kształcenie słuchu, harmonia, emisja głosu, śpiew liturgiczny, chorał gregoriański, chór, historia muzyki kościelnej, liturgika, prawodawstwo muzyki kościelnej, formy muzyczne, organoznawstwo.

Rozmowa kwalifikacyjna obejmuje:

 • wykonanie na fortepianie dowolnego utworu;
 • sprawdzenie predyspozycji słuchowych oraz głosowych (zaśpiewanie pieśni kościelnej).

Kandydat winien przedłożyć Dyrektorowi Studium następujące dokumenty:

 1. a) podanie;
 2. b) życiorys;
 3. c) świadectwo wykształcenia ogólnego (ew. wykształcenia muzycznego);
 4. d) opinia proboszcza parafii zamieszkania lub zatrudnienia;
 5. f) dwie fotografie.

W indywidualnych przypadkach – po sprawdzeniu wiedzy i umiejętności – kandydat może być przyjęty na rok wyższy. Decyzję w tej sprawie podejmuje Dyrektor Studium na wniosek Komisji Rekrutacyjnej. Słuchacze, którzy ukończyli przedmioty muzyczne w szkołach i uczelniach muzycznych, mogą być z nich zwolnieni przez Radę Pedagogiczną, na podstawie przedstawionych dokumentów. Dotyczy to także organistów już zatrudnionych w parafiach, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje muzyczno-liturgiczne.

Do studium mogą być przyjęci kandydaci nieposiadający wykształcenia muzycznego – po stwierdzeniu predyspozycji muzycznych, z możliwością przyjęcia na przygotowawczy rok kształcenia. 

Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną – e-mail: smk@archidiecezja.lodz.pl

Rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się 14 września 2022 r. od godziny 17.00 w Studium Muzyki Kościelnej AŁ (ul. Zgierska 123).

Informacje: kom. 882 383 785
 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 4 września 2022 r.

 1. Zapraszamy na rekrutację do Studium Organistowskiego, która odbędzie się 14 września od godz. 17.00 przy ul. Zgierska 123. Studium przygotowuje do wykonywania funkcji organisty w parafii, pomaga także podnieść kwalifikacje muzyczno-liturgiczne wykonującym już posługę organisty w parafii. Informacje o rekrutacji są dostępne u duszpasterzy oraz na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej.
 2. W Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym zaczyna się kolejny rok przygotowania dorosłych do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej: chrztu, bierzmowania, Eucharystii. Spotkania rozpoczną się 19 września 2022 r. o godz. 19.00 przy ul. Ks. I. Skorupki 7 w Łodzi. Więcej informacji na stronie: www.katechumenat-lodz.blogspot.com

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. Centrum Służby Rodzinie w Łodzi zaprasza do wzięcia udziału w grupie wsparcia te osoby pełnoletnie, które wychowały się w rodzinach z problemem uzależnienia od alkoholu lub są w związkach z osobą uzależnioną. Pierwsze spotkanie 7 września 2022 r. przy ul. Broniewskiego 1A. Uczestnictwo w grupie jest bezpłatne. Zapisy mailowo: csr@csr.org.pl lub telefonicznie: 607 131 131.
 2. W sobotę 10 września wyruszy ulicami Łodzi Jerycho Rowerowe. Wydarzenie rozpocznie się Mszą św. o godz. 9.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia w kościele Księży Salezjanów przy ul. Wodnej, a zakończy ok. godz. 18.00 przed kościołem Ojców Jezuitów. Kilka etapów pielgrzymki przejedzie z nami Ksiądz Arcybiskup. Zapisy i szczegółowe informacje na stronie internetowej: www.lodzkiejerycho.pl.
 3. Dnia 10 września przypada Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. W naszej archidiecezji zostało powołane do istnienia duszpasterstwo specjalistyczne skierowane do wszystkich, którzy mają myśli samobójcze lub są po próbach samobójczych. Jego zadaniem jest również towarzyszenie tym, którzy doświadczają żałoby po samobójczej śmierci bliskiej osoby. Szczegóły na stronie internetowej: www.papagenoteam.com. Msza św. w intencji osób w kryzysie celebrowana będzie 10 września o godz. 18.00 w Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104).

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 28 sierpnia 2022 r.

 1. W tym roku mija 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. W najbliższy czwartek 1 września o godz. 18.00 w archikatedrze łódzkiej odprawiona zostanie Msza św.
  w intencji polskich żołnierzy poległych podczas wojny oraz ludności cywilnej, która utraciła życie w następstwie działań wojennych.
 2. Parafia Św. Faustyny w Łodzi (Plac Niepodległości 1) zaprasza na II Łódzki Kongres Św. Faustyny pt: Apostołowie Miłosierdzia, który odbędzie się w dniach 3 i 4 września 2022r. Celem kongresu jest propagowanie nauczania Kościoła o Bożym Miłosierdziu i ukazywanie świadectwa życia świadków Bożego Miłosierdzia. Szczegóły na plakacie.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 7 sierpnia 2022 r.

 1. Zapraszamy do udziału w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę, które wyruszą z wielu miejsc naszej archidiecezji. Hasło tegorocznego pielgrzymowania brzmi: WSPÓLNA DROGA.
 2. Łódzka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, jak co roku, wyruszy21 sierpnia z Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej. Zapisy odbywać się będą w dniach od 16 do 20 sierpnia w godz. od 10.00 do 12.00 oraz od 17.00 do 20.00 w dolnym kościele parafii p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi. Zapisy w formie on-line rozpoczną się 10 sierpnia przez stronę internetową pielgrzymki: www.pielgrzymka.lodz.pl. Zachęcamy tych pielgrzymów, którzy nie będą mogli w tym roku pielgrzymować pieszo do podjęcia pielgrzymowania duchowego. Zapisy do grupy duchowej możliwe będą w każdej parafii. 23 sierpnia na Jasną Górę wyruszy również grupa rowerowa. Informacje na jej temat przy zapisach.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich w niedzielę 31 lipca 2022 r.

 1. 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest sposobnością do oddania czci bohaterom, którzy oddali życie za wolną Polskę. Zapraszamy do udziału we Mszy św.
  w poniedziałek 1 sierpnia o godz. 12.00 w bazylice archikatedralnej, gdzie spoczywają doczesne szczątki Sługi Bożego ks. Tadeusza Burzyńskiego, kapłana diecezji łódzkiej, kapelana i męczennika Powstania Warszawskiego, żołnierza AK, który zginął 1 sierpnia 1944 roku w pierwszej godzinie toczących się walk.
 2. Bp Józef Rozwadowski, czwarty ordynariusz w historii diecezji łódzkiej, pełnił posługę pasterską w latach 1968-1986. Zapraszamy w środę 3 sierpnia, w 26. rocznicę śmierci,
  o godz. 18.00
  do archikatedry łódzkiej na Mszę św. w jego intencji, celebrowaną pod przewodnictwem bp. Marka Marczaka.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 26 czerwca 2022 r.

 1. Wydział Duszpasterstwa Rodzin i Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie zapraszają narzeczonych na wakacyjny kurs przedmałżeński online. Kurs ten w formie Wieczorów dla Zakochanych odbywać się będzie dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki o godz. 19.00, w dniach od 19 lipca do 11 sierpnia. Szczegóły i zapisy na stronie internetowej www.spotkaniamalzenskie-lodz.pl (to będzie jedyny kurs przedmałżeński prowadzony w wakacje).
 2. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi informuje, że najbliższa rekrutacja będzie miała miejsce w dniu 6 lipca (środa) 2022 r. od godz. 9.00. Kolejna odbędzie się 14 września (środa). Kandydatów do Seminarium prosimy o uprzedni kontakt telefoniczny: 42 66 48 888. Szczegółowe informacje można uzyskać u swoich duszpasterzy lub na stronie internetowej: www.wsd.lodz.pl.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich w niedzielę 12 czerwca 2022 r.

 1. Centralne łódzkie obchody Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (16 czerwca 2022 r.) pod przewodnictwem ks. abp. Grzegorza Rysia rozpoczną się Mszą św. o godz. 10.00 w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi (ul. Łąkowa), po której wyruszy procesja do czterech ołtarzy, kończąca się w bazylice archikatedralnej.
 2. Salezjanie zapraszają na jubileuszowe obchody 100-lecia Dzieła Salezjańskiego w Łodzi w sobotę 18 czerwca br. Uroczystość rozpocznie Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. abp. Grzegorza Rysia o godz. 11.00 w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, po której przewidziany jest festyn.
 3. Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej ogłasza rekrutację do Studium Organistowskiego, które przygotowuje do wykonywania funkcji organisty w parafii. Program nauczania realizowany jest w cyklu 5-letnim, w trybie zajęć grupowych i indywidualnych. Rekrutacja odbędzie się 23 czerwca 2022 r. o godz. 17.00 w siedzibie Studium (ul. Zgierska 123, Łódź).
 4. Instytut Teologiczny w Łodzi ogłasza rekrutację na studia niestacjonarne:
 • 6-letnie magisterskie z teologii o specjalności katechetycznej;
 • studia podyplomowe dla nauczycieli, którzy pragną zdobyć przygotowania do nauczania religii w szkole (4 semestry);
 • oraz studia podyplomowe dla nauczycieli, którzy chcieliby zdobyć uprawnienia do nauczania etyki w szkołach jako kolejnego przedmiotu (nauka trwa 3 semestry).

Informacje o rekrutacji i studiach: www.archidiecezja.lodz.pl/akw-it.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 5 czerwca 2022 r.

 1. Msza św. inaugurująca Święto Eucharystii (upamiętniające wizytę św. Jana Pawła II w Łodzi), podczas której parafie otrzymają orędzie papieża Franciszka dla archidiecezji łódzkiej, będzie sprawowana 10 czerwca o godz. 19.00 w bazylice archikatedralnej. Na tę Mszę św. zaproszeni są delegaci ze wszystkich parafii archidiecezji łódzkiej.
 2. Od 30 czerwca do 3 lipca 2022 w Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej  (ul. Zgierska 123) odbędą się w Łodzi warsztaty śpiewu gregoriańskiego Cantus Gregorianus. Przewidziano pracę w grupach o zróżnicowanym poziomie zaawansowania, również dla początkujących w śpiewie i tych, którzy dotąd nie mieli kontaktu z chorałem.
  Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.szkolachoralu-lodz.pl.
 3. Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej ogłasza rekrutację do Studium Organistowskiego, które przygotowuje do wykonywania funkcji organisty w parafii. Program nauczania realizowany jest w cyklu 5-letnim, w trybie zajęć grupowych  i indywidualnych. Rekrutacja odbędzie się 23 czerwca 2022 r. o godz. 17.00 w siedzibie Studium (ul. Zgierska 123, Łódź).

do przekazania w parafiach łódzkich

 1. W dniach 23-25 czerwca br. w Rzymie odbędzie się X Spotkanie Rodzin. Życzeniem Ojca Świętego jest, aby równolegle odbyły się takie spotkania w diecezjach i parafiach. Dlatego już dziś Duszpasterstwo Rodzin zaprasza rodziny do udziału w Biegu Rodzinnym, który odbędzie się w parku 3 maja w Łodzi, w dniu 23 czerwca o godz. 18.00 – dla rodziców
  z dziećmi i o godz. 19.00 spacer nordic walking dla dziadków z wnukami. Zapisy przez adres mailowy: bieg@csr.org.pl. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe medale.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 15 maja 2022 r.

 1. W związku z zakończeniem etapu konsultacji synodalnych w archidiecezji łódzkiej ks. abp Grzegorz Ryś gorąco zaprasza wszystkich członków zespołów synodalnych (świeckich i duchownych), a także wszystkich, dla których ważna jest przyszłość Kościoła, na spotkanie presynodalne, które odbędzie się 21 maja 2022 r. o godz. 10.00 w kościele Matki Boskiej Jasnogórskiej w Łodzi. Podczas tego spotkania wspólnie podejmiemy próbę podsumowania dotychczasowej pracy zespołów synodalnych oraz podamy pod dyskusję pierwszą (wstępną) wersję syntezy diecezjalnej, która zamieszczona jest na stronie internetowej AŁ. Prosimy o zapoznanie się z syntezą przed spotkaniem.

Program spotkania:

10.00 – przywitanie uczestników – abp Grzegorz Ryś,

10.10 – przebieg prac synodalnych w archidiecezji łódzkiej – ks. Wiesław Kamiński,

10.30 – charakterystyka syntez nadesłanych przez zespoły synodalne jako podstawy syntezy diecezjalnej – prof. Kaja Kaźmierska,

11.15 – przerwa na kawę,

11.45 – praca w grupach nad projektem syntezy,

12.45 – podsumowanie pracy w grupach,

13.15 – Msza św.

 1. W lutym 1922 roku w kościele pw. Św. Rafała Archanioła w Aleksandrowie Łódzkim przyjęła sakrament bierzmowania Helena Kowalska – przyszła św. Faustyna. Z tej racji w sobotę 28 maja zapraszamy młodzież do Aleksandrowa Łódzkiego na 100. obchody tego wydarzenia. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00 na ul. 1-maja, przy domu św. Faustyny, a następnie przejdziemy do świątyni, w której przyjęła sakrament bierzmowania. W programie przewidziane są: Msza św., poczęstunek oraz koncert ewangelizacyjny. Uroczystości będzie przewodniczył ks. abp Grzegorz Ryś.
 2. Salezjanie zapraszają młodzież klas ósmych, chłopców i dziewczęta, do podjęcia nauki w Technikum Salezjańskich Szkół Rzemiosł w Łodzi przy ul. Wodnej w zawodach: technik mechatronik oraz technik informatyk. Nauka jest nieodpłatna. Dla uczniów spoza Łodzi możliwe jest zakwaterowanie w Bursie Salezjańskiej. Nabór odbywa się poza internetowym systemem rekrutacji. Najbliższe dni otwarte odbędą się w niedzielę 29 maja oraz 12 czerwca o godz. 10.00. Szczegółowe informacje na plakatach, a także na stronie internetowej: szkolyrzemiosl.edu.pl.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 8 maja 2022 r.

 1. Ks. abp Grzegorz Ryś gorąco zaprasza do rozważania tajemnic zmartwychwstania Chrystusa w czasie Ekumenicznej Drogi Światła, która odbędzie się w piątek 13 maja 2022 r. Uczestnicy wyruszą o godz. 19.00 sprzed kościoła polskokatolickiego w Łodzi (ul. Limanowskiego 60). Następnie przejdą przed kościół starokatolicki mariawitów przy ul. Franciszkańskiej 28. Wszyscy proszeni są o zabranie ze sobą świec.
 2. Dnia 15 maja przypada 200. rocznica urodzin czcigodnej sługi bożej Wandy Malczewskiej. W związku z tym jubileuszem, w tym dniu o godz. 12.00 uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem ks. abp. Grzegorza Rysia rozpocznie się diecezjalna pielgrzymka do grobu Czcigodnej Sługi Bożej w Parznie.
 3. Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet zaprasza na Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet na Jasną Górę, która odbędzie się 22 maja. Chcemy modlitwą wesprzeć kobiety i dzieci przybyłe do Polski z Ukrainy. Podczas modlitwy towarzyszyć nam będą relikwie św. Rity. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.00, na godz.14.00 zaplanowano Mszę św. z aktem zawierzenia kobiet Maryi, a na godz. 16.00 – modlitwę różańcową.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 1 maja 2022 r.

 1. Ks. abp Grzegorz Ryś gorąco zaprasza do rozważania tajemnic zmartwychwstania Chrystusa w czasie Ekumenicznej Drogi Światła, która odbędzie się w piątek 13 maja 2022 r. Uczestnicy wyruszą o godz. 19.00 sprzed kościoła polskokatolickiego w Łodzi (ul. Limanowskiego 60). Następnie przejdą przed kościół starokatolicki mariawitów przy ul. Franciszkańskiej 28. Wszyscy proszeni są o zabranie ze sobą świec.
 2. Dnia 15 maja przypada 200. rocznica urodzin czcigodnej sługi bożej Wandy Malczewskiej. W związku z tym jubileuszem, w tym dniu o godz. 12.00 uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem ks. abp. Grzegorza Rysia rozpocznie się diecezjalna pielgrzymka do grobu Czcigodnej Sługi Bożej w Parznie.

do przekazania w parafiach łódzkich

 1. Ruch Światło-Życie zaprasza na pieszą pielgrzymkę w intencji osób pragnących wyzwolenia z różnych form lęku i uzależnień. Pielgrzymka wyruszy 7 maja br. o godz. 9.00 z katedry i dotrze do łódzkich Łagiewnik, gdzie o godz. 12.00 będzie sprawowana Eucharystia.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 3 kwietnia 2022 roku

 1. Ks. abp Grzegorz Ryś zaprasza do modlitwy o pokój w Ukrainie podczas Ekumenicznej Drogi Krzyżowej ulicami Łodzi w piątek 8 kwietnia (przed Niedzielą Palmową). Rozpoczęcie o godz. 19.00 przed kościołem ewangelicko-augsburskim św. Mateusz (ul. Piotrkowska 283), następnie przejście ul. Piotrkowską do ul. Tuwima i zakończenie przy kościele Podwyższenia Świętego Krzyża (ul. Sienkiewicza 38). Prosimy uczestników o zabranie świec.
 2. Salezjańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Lutomiersku przyjmuje zapisy na rok szkolny 2022/2023. Do szkoły, której przedmiotem głównym są organy, przyjmowani są uczniowie po ukończonej szkole podstawowej i z przygotowaniem muzycznym. Podczas nauki jest możliwość zamieszkania w internacie. Szkoła stawia sobie za cel wykształcenie profesjonalnej kadry organistów i muzyków przygotowanych zarówno do pracy w parafii jak i do podjęcia studiów muzycznych.

do przekazania w parafiach łódzkich

 1. Bernardyńskie Liceum Ogólnokształcące w Łodzi zaprasza uczniów klas 8. do poznania szkoły w formie spaceru z nauczycielem. Najbliższe terminy takich spotkań to 5 i 9 kwietnia br. Informacje o rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej: www.pankiewicz.edu.pl w zakładce „Rekrutacja 2022/2023”.
 2. Dyrekcja Katolickich Szkół w Łodzi przy ul. Nałkowskiej 2 na Dąbrowie prowadzonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich informuje o zapisach do: 
 • Katolickiej Szkoły Podstawowej, do klasy pierwszej (ogólnej lub o profilu matematycznym) i klasy czwartej (o profilu sportowym – koszykówka),
 • do klasy pierwszej Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia.

Zapraszamy na dni otwarte, które odbędą się 6 i 26 kwietnia w godz. 16.00-18.00. Więcej informacji na plakatach i ulotkach dostępnych przy wejściu do kościoła. 

 1. Duszpasterstwo Służby Zdrowia zaprasza na wielkopostny dzień skupienia: Świadkowie śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, który odbędzie się w Niedzielę Palmową,
  10 kwietnia w Domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Krośnieńska 9. Początek o godz. 15.00.
 2. Wzorem lat ubiegłych, zachęcamy do pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. Każdego dnia, od środy popielcowej, Księża Biskupi będą odprawiali Msze św. w różnych kościołach naszego miasta. Plan znajdziemy na stronie internetowej archidiecezji.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 27 marca 2022 r.

 1. Wydział Duszpasterstwa Młodzieży zaprasza wraz z grupą pantomimiczną Iuventus Dei na Misterium Śmierci i Zmartwychwstania ulicami Łodzi, które odbędzie się w piątek
  1 kwietnia. W tym roku Misterium skierowane jest szczególnie do tych, którzy tęsknią, którym czegoś brakuje, są niepewni o swoją przyszłość, zagubieni w codzienności. Początek przy Pasażu Rubinsteina o godz. 19.30, a zakończenie ok. godz. 21.00 w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego przy Placu Wolności.
 2. Ks. abp Grzegorz Ryś zaprasza do modlitwy pokój w Ukrainie podczas Ekumenicznej Drogi Krzyżowej ulicami Łodzi w piątek 8 kwietnia (przed Niedzielą Palmową). Rozpoczęcie
  o godz. 19.00 przed kościołem ewangelicko-augsburskim św. Mateusz (ul. Piotrkowska 283), następnie przejście ul. Piotrkowską do ul. Tuwima i zakończenie przy kościele
  Podwyższenia Świętego Krzyża (ul. Sienkiewicza 38). Prosimy uczestników o zabranie świec.

do przekazania w parafiach łódzkich

 1. Wzorem lat ubiegłych, zachęcamy do pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. Każdego dnia, od środy popielcowej, Księża Biskupi będą odprawiali Msze św. w różnych kościołach naszego miasta. Plan znajdziemy na stronie internetowej archidiecezji.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 20 marca 2022 r.

 1. Zbliżająca się Uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca) jest obchodzona w Kościele od lat jako Dzień Świętości Życia. Tego dnia możemy włączyć się w Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego (druk duchowej adopcji udostępnią kapłani). Główna uroczystość z udziałem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin odbędzie się 25 marca w kościele NSJ w Łodzi-Julianowie (ul. Zgierska 123). O godz. 18.00 Msza św. w przyjęciem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego i uroczystym błogosławieństwem matek w stanie błogosławionym. Po Mszy św. nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
 2. Po raz dziewiąty z inicjatywy Ojca Świętego odbędzie się wielkopostna inicjatywa zatytułowana: „24 godziny dla Pana”, która polega na całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z możliwością spowiedzi. Odbędzie się ona w dniach 25-26 marca 2022 r. w trzech miejscach Archidiecezji Łódzkiej:
 • bazylika archikatedralna w Łodzi,
 • kościół parafialny pw. św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim,
 • kościół rektoralny pw. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim.

Piątek – nabożeństwo pokutne: godz. 20.00.

Sobota – Msza św.: godz.18.00.

do przekazania w parafiach łódzkich

 1. Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej zaprasza kobiety (szczególnie: studentki, młode mamy oraz kobiety, które są na początku swojej pracy zawodowej) do uczestnictwa
  w rekolekcjach wielkopostnych, które w dniach 24-25 marca br. o godz. 18.00 odbędą się w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi (ul. Łąkowa 27). Rekolekcje zatytułowane: „Dobrze zainwestuj w życie” poprowadzi o. Piotr Kwiatek, kapucyn.
 2. Wzorem lat ubiegłych, zachęcamy do pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. Każdego dnia, od środy popielcowej, Księża Biskupi będą odprawiali Msze św. w różnych kościołach naszego miasta. Plan znajdziemy na stronie internetowej archidiecezji.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 13 marca 2022 r.

 1. Święty Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, jest patronem archidiecezji łódzkiej. W Jego Uroczystość, 19 marca, Mszy św. sprawowanej o godz. 18.00 w bazylice archikatedralnej będzie przewodniczył ks. abp Grzegorz Ryś. Podczas uroczystości osobom świeckim zostaną wręczone odznaczenia za zasługi dla archidiecezji łódzkiej.
 2. Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Łódzkiej i Centrum Medyczne CODE zapraszają małżonków na konferencję „Symptomy niepłodności (męskiej i żeńskiej) i jej leczenie”. Konferencja odbędzie się 19 marca o godz. 10.00 w Centrum Służby Rodzinie (ul. Broniewskiego 1a). Wstęp wolny. Po części wykładowej możliwe indywidualne rozmowy zainteresowanych uczestników z lekarzami.

do przekazania w parafiach łódzkich

 1. Dzisiaj przypada 9. rocznica wyboru kard. Jorge Bergoglio na Stolicę Piotrową. Z tej racji w archikatedrze łódzkiej o godz. 19.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji Papieża Franciszka, na którą serdecznie zapraszamy.
 2. Uczestnicy Warsztatów Muzyki Liturgicznej „O, Crux Ave” zapraszają na Mszę św. kończącą warsztaty, która będzie odprawiona w niedzielę 20 marca br. o godz. 12.00 w kościele
  oo. Dominikanów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łodzi (ul. Sienkiewicza 38).
 3. Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej zaprasza kobiety (szczególnie: studentki, młode mamy oraz kobiety, które są na początku swojej pracy zawodowej) do uczestnictwa
  w rekolekcjach wielkopostnych, które w dniach 24-25 marca br. o godz. 18.00 odbędą się w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi (ul. Łąkowa 27). Rekolekcje zatytułowane: „Dobrze zainwestuj w życie” poprowadzi o. Piotr Kwiatek, kapucyn.
 4. Wzorem lat ubiegłych, zachęcamy do pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. Każdego dnia, od środy popielcowej, Księża Biskupi będą odprawiali Msze św. w różnych kościołach naszego miasta. Plan znajdziemy na stronie internetowej archidiecezji.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 6 marca 2022 r.

 1. Duszpasterstwo przedsiębiorców i pracodawców TALENT zaprasza na konferencję Biznes po Bożemu… czyli jak prowadzić firmę zgodnie z wartościami chrześcijańskimi. Konferencja odbędzie się 26 marca 2022 r. u oo. Jezuitów w Łodzi (ul. Sienkiewicza 60). Informacje i zapisy na stronie www.talentlodz.pl/konferencje.

do przekazania w parafiach łódzkich

 1. Z okazji Dnia Kobiet Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Bosych oraz Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej zaprasza kobiety do wspólnej modlitwy, którą w dniu 8 marca br. zaniesiemy do Boga w Kościele Sióstr Karmelitanek (ul. Św. Teresy 6). W programie przewidziano o godz. 17.30 adorację Najświętszego Sakramentu, o godz. 18.00 Mszę św.,
  a następnie spotkanie przy kawie i herbacie.
 2. Zapraszamy do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Łodzi, gdzie 11 marca o godz. 18.00 Mszę św. celebrował będzie abp Grzegorz Ryś z racji 48. rocznicy śmierci Stanisławy Leszczyńskiej. Msza św. poprzedzona będzie o godz. 17.30 wykładem pana Władysława Dmitruka pt.: Stanisława Leszczyńska, dzieciństwo, młodość, pobyt w obozie koncentracyjnym. Po zakończeniu Mszy św. zejście do krypty, złożenie kwiatów i modlitwa przy grobie Sługi Bożej w intencji beatyfikacji.
 3. Siostry Honoratki, KSM Archidiecezji Łódzkiej oraz Wydział Duszpasterstwa Młodzieży zapraszają na „7 gifts Road”. To Drogi Krzyżowe o godz. 19.30 w piątki Wielkiego Postu,
  a w Wielkim Tygodniu w środę, aby wyjść z domu i doświadczyć osobistych rekolekcji w drodze. Wykaz parafii i więcej informacji na stronie www.powolanie.honoratki.pl, fanpage KSM archidiecezji łódzkiej oraz na plakatach.
 4. Wzorem lat ubiegłych, zachęcamy do pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. Każdego dnia, od środy popielcowej, Księża Biskupi będą odprawiali Msze św. w różnych kościołach naszego miasta. Plan znajdziemy w gablocie.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 27 lutego 2022 r.

 1. Dziś (27 lutego) rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który będziemy przeżywać pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę”.
 2. Dnia 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętajmy o modlitwie w intencji niezłomnych żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli walkę o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.
 3. Ośrodek Katechumenalny w Łodzi zaprasza zainteresowanych tematyką małżeństwa, zarówno przygotowujących się do sakramentu jak i żyjących w małżeństwie, na trzymiesięczny kurs, który odbywać się będzie w całości on-line od środy 2 marca w godz. 19.00-21.00. Informacje i zapisy na stronie: www.domalzenstwa.pl.
 4. Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej oraz parafie z Piotrkowa Tryb. zapraszają kobiety do uczestnictwa w rekolekcjach wielkopostnych, które odbędą się w dniach
  3-4 marca o godz. 18.00 w kościele pw. Najświętszego Seca Jezusowego w Piotrkowie Tryb.
 5. Tegoroczny Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, przypada w pierwszy piątek Wielkiego Postu – 4 marca 2022 r. Skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także duchowego wsparcia całej wspólnoty Kościoła. W tym dniu Księża Biskupi będą przewodniczyli następującym modlitwom:
 • abp Grzegorz Ryś – Mszy św. i Drodze Krzyżowej w katedrze, o godz. 18.00,
 • bp Ireneusz Pękalski – Drodze Krzyżowej w Wyższym Seminarium Duchownym,
 • bp Marek Marczak – Mszy św. i Drodze Krzyżowej w kościele stacyjnym NSJ w Łodzi (Retkinia), o godz. 18.00.
 1. Ks. abp Grzegorz Ryś zaprasza wszystkich, którzy jeszcze nie zaangażowali się w prace 16 Synodu Powszechnego Kościoła, a którym los Kościoła nie jest obojętny do uczestnictwa
  w spotkaniach synodalnych on-line, które będą się odbywać w kolejne poniedziałki marca:
  7, 14, 21, 28 o godz. 20.00. Spotkania będą trwały godzinę. Aby zapisać się do grupy synodalnej on-line należy do 1 marca wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na archidiecezjalnej stronie synodalnej: www.16synodlodz.pl.

do przekazania w parafiach łódzkich

 1. Siostry Honoratki, KSM Archidiecezji Łódzkiej oraz Wydział Duszpasterstwa Młodzieży zapraszają na „7 gifts Road”. To wieczorne Drogi Krzyżowe, które rozpoczną się 4 marca o godz. 19.30 z kościoła pw. Najświętszej Eucharystii, by w każdy kolejny piątek miesiąca,
  a w Wielkim Tygodniu w środę, wyjść z domu i doświadczyć osobistych rekolekcji w drodze. Drogi Krzyżowe będziemy ofiarować w intencji osób chorych, cierpiących, umierających oraz za tych, którzy im posługują. Więcej informacji na stronie www.powolanie.honoratki.pl, fanpage KSM Archidiecezji Łódzkiej oraz na plakatach.
 2. Z okazji Dnia Kobiet Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Bosych oraz Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej zaprasza kobiety do wspólnej modlitwy, którą w dniu 8 marca br. zaniesiemy do Boga w Kościele Sióstr Karmelitanek (ul. Św. Teresy 6). W programie przewidziano o godz. 17.30 adorację Najświętszego Sakramentu, o godz. 18.00 Mszę św.,
  a następnie spotkanie przy kawie i herbacie.
 3. Wzorem lat ubiegłych, zachęcamy do pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. Każdego dnia, od środy popielcowej, Księża Biskupi będą odprawiali Msze św. w różnych kościołach naszego miasta. Plan znajdziemy w gablocie.

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 20 lutego 2022 r.

 1. Ośrodek Katechumenalny w Łodzi zaprasza zainteresowanych tematyką małżeństwa, zarówno przygotowujących się do sakramentu jak i żyjących w małżeństwie, na trzymiesięczny kurs, który ma na celu umocnienie wzajemnej więzi, a także osobistej wiary uczestników. Jest to także propozycja dla par, które jeszcze nie podjęły decyzji o narzeczeństwie i szukają w tej płaszczyźnie wsparcia. Spotkania prowadzone przez małżonków, osoby konsekrowane i duchowne będą odbywać się w całości on-line w środy w godz. 19.00-21.00 od 2 marca. Informacje i zapisy na stronie: www.domalzenstwa.pl.
 2. Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej oraz parafie z Piotrkowa Tryb. zapraszają kobiety (szczególnie: studentki, młode mamy oraz kobiety, które są na początku swojej pracy zawodowej) do uczestnictwa w rekolekcjach wielkopostnych, które odbędą się w dniach
  3-4 marca o godz. 18.00 w kościele pw. Najświętszego Seca Jezusowego w Piotrkowie Tryb. (ul. Armii Krajowej 19). Rekolekcje zatytułowane: Ewa – życie między obdarowaniem a zranieniem poprowadzą s. Anna Maria Pudełko AP i s. Judyta Pudełko PDDM.
 3. Ks. abp Grzegorz Ryś zaprasza wszystkich, którzy jeszcze nie zaangażowali się w prace 16 Synodu Powszechnego Kościoła, a którym los Kościoła nie jest obojętny do uczestnictwa w spotkaniach synodalnych on-line, które będą się odbywać w kolejne poniedziałki marca: 7, 14, 21, 28 o godz. 20.00. Spotkania będą trwały godzinę. Aby zapisać się do grupy synodalnej on-line należy do 1 marca wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na archidiecezjalnej stronie synodalnej: www.16synodlodz.pl.

do przekazania w parafiach łódzkich

 1. Duszpasterstwo Pracowników Nauki zaprasza wszystkich pracowników wyższych uczelni miasta Łodzi na spotkanie synodalne w ramach 16. Synodu Powszechnego Kościoła, które odbędzie się w dniu 22 lutego br. o godz. 19.00 w Duszpasterstwie Akademickim „Piątka” (ul. Ks. I. Skorupki 5).
 2. W ramach konsultacji synodalnych Duszpasterstwo Małżeństw Niesakramentalnych zaprasza na spotkanie: Przyczyny psychiczne niezdolności do zawarcia małżeństwa (kan. 1095 n. 3), które odbędzie się 27 lutego o godz. 18.00 w par. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi (ul.Nawrot 104).
 3. Bernardyńskie Liceum Ogólnokształcące w Łodzi zaprasza uczniów klas 8. do poznania szkoły w formie spaceru z nauczycielem. Najbliższe terminy takich spotkań to 1 i 12 marca br. Informacje o rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej: www.pankiewicz.edu.pl
  w zakładce „Rekrutacja 2022/2023”.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich w niedzielę 13 lutego 2022 r.

 1. Duszpasterstwo Kobiet AŁ zaprasza kobiety, a szczególnie: studentki, młode mamy oraz te kobiety, które są na początku swojej pracy zawodowej, do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu: Kobiety kobietom. Spotkanie odbędzie się 15 lutego br. (wtorek) w kościele pw. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104). Po liturgii Mszy św. o godz. 18.30, konferencję pt.: Intymność pełna miłości wygłosi pani Magdalena Kleczyńska – żona, mama trójki dzieci, doradca rodzinny i autorka książki „Obdarowani sobą, sztuka budowania więzi”. W programie przewidziano również spotkanie przy kawie i wspólną dyskusję.
 2. Klasztor oo. Dominikanów w Łodzi oraz Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej zapraszają na Warsztaty Muzyki Liturgicznej “O Crux Ave”, które odbędą się w dniach 18-20 marca w łódzkim klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Zielonej 13. Warsztaty kierowane są do osób powyżej 15 roku życia. Koszt warsztatów 130 zł. Zapisy rozpoczną się 18 lutego. Szczegółowe informacje na plakacie oraz stronie www.lodz.dominikanie.pl.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich w niedzielę 6 lutego 2022 r.

 1. W piątek 11 lutego 2022 r., w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, będziemy obchodzić XXX Światowy Dzień Chorego. W tym dniu o godz. 12.00
  w bazylice archikatedralnej będzie celebrowana Msza św. z sakramentem namaszczenia chorych. Zapraszamy do wspólnej modlitwy chorych, ich rodziny oraz wszystkich, którzy opiekują się chorymi. Przypominamy o konieczności zakładania maseczek ochronnych.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 30 stycznia 2022 r.

 1. Obchody Dnia Życia Konsekrowanego odbędą się w środę 2 lutego 2022 r. w święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu o godz. 12.00 w bazylice archikatedralnej Mszy św. będzie przewodniczył ks. bp Ireneusz Pękalski, a uroczystym nieszporom o godz. 17.00 w Kaplicy SS. Karmelitanek Bosych (ul. Św. Teresy 6, Łódź) ks. bp Marek Marczak.
 2. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na rekolekcje dla młodzieży męskiej (od 15 roku życia) w terminie 4-6 lutego 2022 r. Chętni proszeni są o zgłoszenie się do
  2 lutego drogą mailową (lodz.wsd@gmail.com) lub telefonicznie (42 664 88 88). Początek rekolekcji w piątek o godz. 16.00. Udział w rekolekcjach jest bezpłatny.
 3. Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny rozpoczyna cykl spotkań przygotowujących dorosłych do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Spotkania rozpoczną się 4 lutego 2022 r. Więcej informacji na stronie: www.katechumenat-lodz.blogspot.com

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. Zapraszamy na świąteczne spotkanie Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej na Jasną Górę do kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi. W tym roku spotkanie to zostanie ograniczone jedynie do Mszy św. sprawowanej 30 stycznia 2022 r. o godz. 18.00 w intencji dzieła pielgrzymki łódzkiej oraz wszystkich, którzy to dzieło tworzą.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 23 stycznia 2022 r.

 1. Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: Jedni drugich ciężary noście, i tak wypełnicie prawo Chrystusa (Gal. 6, 2) trwają w Kościele Łódzkim od 16 do 31 stycznia. Ich program znajdziemy w gablocie. W sposób szczególny zapraszamy 29 stycznia o godz. 19.00 do bazyliki archikatedralnej na centralne nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem ks. abp. Grzegorza Rysia z udziałem przedstawicieli bratnich Kościołów.
 2. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście przypada w środę 27 stycznia. Zachęcamy do włączenia się w organizowaną z tej okazji akcję „Płomień Pamięci” poprzez zapalenie w tym dniu o godz. 18.00 świecy w oknie swego domu. Będzie to wyraz wspólnej pamięci, dający nadzieję, że nigdy więcej nie zwycięży zło, które pochłonęło miliony niewinnych ofiar hitlerowskiego nazizmu.
 3. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na rekolekcje dla młodzieży męskiej (od 15 roku życia) w terminie 4-6 lutego 2022 r. Chętni proszeni są o zgłoszenie się do
  2 lutego drogą mailową (lodz.wsd@gmail.com) lub telefonicznie (42 664 88 88). Początek rekolekcji w piątek o godz. 16.00. Udział w rekolekcjach jest bezpłatny.
 4. Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny rozpoczyna cykl spotkań przygotowujących dorosłych do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Spotkania rozpoczną się 4 lutego 2022 r. Więcej informacji na stronie: www.katechumenat-lodz.blogspot.com

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. Szkoły OO. Bernardynów od 24 stycznia br. prowadzić będą nabór uczniów do swoich placówek. Nauka odbywa się w dwóch lokalizacjach: w niepublicznej szkole podstawowej oraz liceum ogólnokształcącym w Łodzi przy Pankiewicza 15 oraz w publicznej szkole podstawowej z oddziałami przedszkolnymi w Wiączyniu Dolnym. Informacje o rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej: www.pankiewicz.edu.pl w zakładce „Rekrutacja 2022/2023”.
 2. Trzeci ordynariusz w historii diecezji łódzkiej, ks. bp Michał Klepacz, pełnił posługę pasterską w latach 1947-1967. Zmarł 27 stycznia 1967 roku. W tym roku przypada
  55. rocznica jego śmierci. Z tej racji w czwartek 27 stycznia o godz. 12.00 w archikatedrze łódzkiej zostanie odprawiona w jego intencji Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Ireneusza Pękalskiego.
 3. Zapraszamy na świąteczne spotkanie Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej na Jasną Górę do kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi. W tym roku spotkanie to zostanie ograniczone jedynie do Msza św. sprawowanej 30 stycznia 2022 r. o godz. 18.00 w intencji dzieła pielgrzymki łódzkiej oraz wszystkich, którzy to dzieło tworzą.

 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 16 stycznia 2022 r.

 1. Moje myśli nie są myślami waszymi (Iz 55,8) to hasło kolejnego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim, który w Łodzi będziemy obchodzić 16 stycznia o godz. 18.00 w specjalnie przygotowanym namiocie przy ul. Zgierskiej 27. Natomiast 17 stycznia o godz. 9.00 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbędzie się panel dyskusyjny pt.: Wokół Statutu Kaliskiego, na który serdecznie zapraszamy.
 2. Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: Jedni drugich ciężary noście, i tak wypełnicie prawo Chrystusa (Gal. 6, 2) rozpoczną się w Kościele Łódzkim 16 stycznia. Zachęcamy do modlitwy o jedność chrześcijan oraz wzięcia udziału w nabożeństwach, których program wywieszony jest w gablocie.
 3. W ramach Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan zapraszamy na konferencję, która odbędzie się 18 stycznia 2022 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

W programie:

Refleksje na temat synodalności w Kościele.

 • 10.00 – Przywitanie gości
 • 10.15 – Koncyliaryzm a synodalność – ks. abp dr hab. Grzegorz Ryś
 • 10.45 – Prawosławne rozumienie soborowości – ks. dr Łukasz Leonkiewicz
 • 11.15 – Synodalność w Kościele Ewangelicko-Augsburskim – prof. dr hab. Jerzy Sojka
 • 12.15 – Dyskusja
 • 13.00 – Obiad

Jezus obmywa swoim uczniom – refleksje wokół J 13, 1-17.

 • 14.30 – Perspektywa rzymskokatolicka – ks. dr Krzysztof Wons
 • 15.00 – Perspektywa luterańska – prof. dr hab. Kalina Wojciechowska
 • 15.30 – Perspektywa prawosławna – ks. dr Artur Aleksiejuk
 • 16.00 – Dyskusja
 • 16.30 – Życie, działalność duszpasterska i ekumeniczną ks. Adama Kleszczyńskiego
 1. Duszpasterstwo Kobiet AŁ zaprasza kobiety, a szczególnie: studentki, młode mamy oraz te kobiety, które są na początku swojej pracy zawodowej do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu: Kobiety kobietom. Spotkanie odbędzie się 18 stycznia br. (wtorek) o godz. 18.30 w kościele pw. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104). W programie: Msza św., konferencja pani dr Marii Miduch – biblistki i autorki wielu książek dla kobiet, oraz spotkanie przy kawie.
 2. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na rekolekcje dla młodzieży męskiej (od 15 roku życia) w terminie 4-6 lutego 2022 r. Chętni proszeni są o zgłoszenie się do
  2 lutego drogą mailową (lodz.wsd@gmail.com) lub telefonicznie (42 664 88 88). Początek rekolekcji w piątek o godz. 16.00. Udział w rekolekcjach jest bezpłatny.

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich

 1. Msza św. w intencji ofiar mordu więźniów w łódzkim Radogoszczu, którego dokonano w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r., będzie sprawowana w Bazylice Archikatedralnej 17 stycznia o godz. 12.00.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 2 stycznia 2022 r.

 1. Arcybiskup Metropolita Łódzki ogłasza kolejny nabór do formacji kandydatów do diakonatu stałego. Mężczyzna, który chciałby rozpocząć formację do diakonatu stałego powinien do końca stycznia 2022 roku zgłosić się do ks. prał. Zbigniewa Tracz, dyrektora Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Łódzkiej na rozmowę, której celem jest sprawdzenie, czy spełniane wszystkie wymagane warunki (Łódź, ul. Ks. I. Skorupki 1, tel. 609 687 187).

do przekazania wiernym w parafiach łódzkich 

 1. Orszak Trzech Króli wraca na ul. Piotrkowską. W Uroczystość Objawienia Pańskiego o godz. 11.00 ks. abp Grzegorz Ryś będzie sprawował Eucharystię w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi. Po Mszy św. z Placu Wolności wyruszy ul. Piotrkowską kolorowy korowód kolędników. Na zakończenie będzie czekał na nas finałowy koncert kolęd zespołu „Zakopower”. Orszak związany jest z akcją charytatywną „Dar dla Nowonarodzonego”, podczas której do specjalnych toreb zbieramy drobny sprzęt sportowy: piłki, rolki, hulajnogi, zabawki edukacyjne i gry planszowe, który składamy do 3 stycznia 2022 r. przy stajence w swojej parafii. Dnia 6 stycznia Trzej Królowie przekażą te dary najbardziej potrzebującym dzieciom z łódzkich rodzin zastępczych i domów dziecka. Jest to grupa ok. 2500 dzieci.