RYS HISTORYCZNY

Data erygowania:

7 czerwca 1915 r. (bp Stanisław Zdzitowiecki)

Cegiełka na budowę kościoła parafialnego.

Historia budowy kościoła i jego architektura:

Do budowy przystąpiono w 1936 r. Obecny kościół wg projektu inż. Stanisława Uleyskiego został wybudowany w latach 1949–1956. Z małymi zmianami, nie naruszającymi praw autorskich projektanta, zbudowano kościół trzynawowy na planie krzyża łacińskiego, którego ramiona tworzą dwie kaplice w stylu nawiązującym do bazylik starochrześcijańskich. W zakończeniu nawy głównej znajduje się ołtarz główny – soborowy. W latach 1970–1995 wykonano następujące prace: założono żelbetonowe sklepienie w nawie głównej, sklamrowano ściany boczne kościoła i założono 5 ściągów wewnętrznych, gdyż sufit groził zawaleniem, ściany zaś rozchyliły się od pionu ok. 10 cm. Kościół podłączono do miejskiej sieci cieplnej, wymieniono przewody aluminiowe na miedziane, założono żyrandole i tablice rozdzielcze. Dach pokryto blachą miedzianą (15 ton). W podziemiach kościoła i nad zakrystiami urządzono 6 sal, z tego dwie ze scenami. Kościół otynkowano terraboną, odwodniono przez podłączenie terenu do kanalizacji miejskiej. Plac wokół kościoła wyłożono trylinką i kostką ceramiczną. Założono 8 linii odgromowych, okratowano wszystkie okna dolne kościoła. Kościół po renowacji 12 IV 1987 r. poświęcił bp Jan Kulik. Dzwonnica o wysokości 16 m żelbetonowa, zharmonizowana z architekturą kościoła, zawieszono na niej 3 dzwony i zabezpieczono linią odgromową.

Prowizoryczna kaplica obok wznoszonego kościoła – lata 50. XX wieku.

Nowo wzniesiony kościół parafialny – lata 50. XX wieku

Wyposażenie kościoła:

Ołtarz soborowy, 2 ołtarze boczne Najśw. Serca Jezusowego i MB Częstochowskiej, tabernakulum, ambona, 6 konfesjonałów, tron wystawienia, chrzcielnica, kaplica pogrzebowa i kaplica Miłosierdzia Bożego z tabernakulum na ciemnicę, Droga Krzyżowa, organy, miejskie centralne ogrzewanie, alarm na drzwi i okna oraz w prezbiterium, 27 witraży górnych i 6 dolnych poświęconych błogosławionym i świętym polskim kanonizowanym przez Ojca Świętego Jana Pawła II.