Parafia Najświętszego Serca Jezusowego i św. Marii Małgorzaty Alacoque w Łodzi

I NIEDZIELA ADWENTU 2.12.2018

 

 1. Rozpoczynamy w Kościele nowy rok liturgiczny. Adwent bezpośrednio przygotowuje nas do godnego, chrześcijańskiego przeżycia zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, ale także na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa w mocy i chwale. Przez cały Adwent w dni powszednie zapraszamy na Msze św. roratnie o godz. 7oo.
 2. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 18oo wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo z racji pierwszej niedzieli miesiąca.
 3. We wspomnienie św. Mikołaja, 6 grudnia, jest I czwartek miesiąca. W tym dniu modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne. Zapraszamy na Różaniec w tej intencji o godz. 1700 i Mszę św. o godz. 1800.
 4. 7 grudnia jest I piątek miesiąca. Msze św. o Najświętszym Sercu Jezusowym o godz. 800, dla dzieci o 1700 i o 1800, a po wieczornej Eucharystii nabożeństwo pierwszopiątkowe połączone z nowenną do Najświętszego Serca Jezusowego. Zachęcamy do praktykowania I piątków miesiąca i Komunii świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Możliwość spowiedzi podczas wszystkich Mszy świętych. Tego dnia również księża odwiedzają chorych.
 5. W sobotę 8 grudnia świętujemy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
 6. Uczniów klas VII i VIII ze szkół podstawowych zapraszamy w przyszłą Niedzielę, 9 grudnia, po Mszy św. o godz. 1800 na spotkanie formacyjne w ramach przygotowania do sakramentu bierzmowania.
 7. Dzieci ze Szkół Podstawowych Nr 55 i 65 przygotowały akcję „Drzewko Szczęścia”. Na drzewku w nawie bocznej u Matki Bożej są zawieszone informacje z imionami dzieci z rodzin niezamożnych, którym możemy pomóc fundując paczkę świąteczną. Paczki przynosimy do 18 grudnia, aby mogły dotrzeć do dzieci na czas świąt.  Wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas biorą także udział w akcji Caritas „Mikołaje czekoladowe”, która ma na celu pozyskanie funduszy na dofinansowanie obiadów dla dzieci w szkołach oraz promowanie wizerunku  Świętego Biskupa. Prosimy o życzliwość dla tych inicjatyw.
 8. Poświęcone opłatki rozprowadzane są po domach i mieszkaniach w parafii przez upoważnionych Panów, którzy wyposażeni są w odpowiedni dokument identyfikacyjny wydany przez naszą parafię. Prosimy o życzliwe ich przyjęcie w duchu jedności ze wspólnotą parafialną. Opłatek można także nabyć w zakrystii i w kancelarii parafialnej. Do nabycia są świece Caritas w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Rozprowadzane jest także „sianko” do dekoracji stołu wigilijnego, przygotowane przez Siostry Karmelitanki z klasztoru przy ul. św. Teresy. Zebrane przy tej okazji ofiary przeznaczone są na utrzymanie Sióstr.
 9. W przyszłą Niedzielę zbiórka ofiar do puszek na potrzeby Kościoła na Wschodzie. W ostatnim tygodniu zostały wyczyszczone rury spustowe i kanalizacja kościoła. Była to pilna praca, z którą zdązyliśmy przed zimą. Za wszystkie ofiary indywidualne, na konto i na tacę składamy serdeczne Bóg zapłać.
 10. Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego w Łodzi zaprasza na bezpłatne, profilaktyczne badania w zakresie wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Szczegóły w gablocie przy wejściu do kościoła.
 11. Polecamy lekturę prasy katolickiej. W „Niedzieli” ks. Piotr Pawlukiewicz, znany rekolekcjonista, opowiada o swojej ciężkiej chorobie, o tym, dlaczego warto dążyć do świętości i jak przygotować się na śmierć. „Gość Niedzielny” pisze o Domu Pokoju, sierocińcu Sióstr Elżbietanek w Betlejem. W „Idziemy” Kamil Stoch mówi o swoim życiu, rodzinie, skokach narciarskich i wierze w Boga. Polecamy także „Moją Rodzinę”, „L’Osservatore Romano” oraz „Ole i Jasia” dla dzieci.
 12. W ostatnim tygodniu odeszli od nas:

Stanisława Michałowska, lat 93,

Stanisław Sowa, lat 89,

i Krystyna Wawrowska, lat 82.

Wieczny odpoczynek racz im  dać Panie…                                          

Rodzinom zmarłych składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia.

 

 1. Św. Jan Paweł II w 1990 roku powiedział:

„Efekt cieplarniany osiągnął krytyczne rozmiary na skutek ciągłego rozwoju przemysłu, wielkich aglomeracji miejskich i zwiększonego zużycia energii. Odpady przemysłowe, gazy produkowane przy spalaniu kopalin, niekontrolowane wycinanie lasów – wszystko to, jak wiadomo, ma szkodliwy wpływ na atmosferę i na całe środowisko naturalne. Kryzys ekologiczny – powtarzam – jest problemem moralnym.”

 

Módlmy się o pomyślność szczytu klimatycznego COP24, który będzie miał miejsce w Katowicach w dniach 3-14 grudnia br. słowami Papieża Franciszka z encykliki „Laudato Si”; 

 

Boże ojcze, prowadź nas.

Pomóż nam działać z miłością i odwagą

W Twoje imię, O Panie,

Pomóż nam spełnić nasz obowiązek

ochrony Ziemi, naszego wspólnego domu. 

Oto wołanie Ziemi i wołanie ubogich.

Boże Ojcze, otocz nas swoją mocą i światłością,

pomóż nam chronić każde życie

I przygotować się na lepszą przyszłość,

na nadejście Twojego Królestwa

równości, pokoju, miłości i piękna.

Amen.